vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing
 index » komisie » ľadové lezenie  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 04.05.2024   english version
 Svojim prvým kolom začal Svetový pohár v ľadovom lezení
19.01.2008 12:00 | 6109x |
17. - 20. 1. 2008

História ľadového lezenia v doline Daone siaha až do roku 1979, kedy prví lezci zdolali vodopád Leno. Hneď ho pokrstili na "La regina del lago" - Kráľovná jazera. V dnešnej dobe je to Daonská klasika, veľkolepá a veľmi populárna cesta. V roku 1989 Placido Corradi z Daone, aj s pomocou pár ďalších lezcov z neďalekej Verony a Brescie, zorganizovali v doline prvé stretnutie "Pareti di Cristallo", stretnutie prívržencov ľadového lezenia, ako aj  tých, čo sa chcú dozvedieť niečo nové o lezení ľadopádov. Akcia zožala veľký úspech, aj kvôli počtu vylezených ciest a aj preto, že doteraz sa takéto niečo vo východnej časti Álp ešte neuskutočnilo.

V roku 2000 sa zrodil Svetový pohár v ľadovom lezení. Šesť medzinárodných pretekov v najslávnejších oblastiach ľadového lezenia sveta. Po Vzniku komisie ľadového lezenia,pod vedením Candida Ghezziho, dostalo aj Vall di Daone príležitosť zapojiť sa do dôležitého UIAA turné. V roku 2001 sa tu konali prvé preteky Svetového pohára. Medailové miesta získali v mužskej kategórii 1. Stephane Husson (Fra), 2. Mauro - Bubu Bole (Tal) a 3. Daniel Dulac (Fra), v ženskej kategórii to boli 1. Liv Sansoz (Fra), 2. Ines Papert (Ger), 3. Ildi Pellissier (Hun). V roku 2005 tu bol zorganizovaný Svetový šampionát v boulderingu. Od roku 2006 komisia funguje pod vdením Romola Ghezziho.

Vo štvrtok, 17. januára 2008 sa začal, už po tretíkrát Svetový pohár v ľadovom lezení práve tu, vo Valle di Daone. Samotné preteky začali v piatok kvalifikačnými pretekmi na obťažnosť a večer, oficiálnou otváraciou ceremóniou. V sobotu je semifinále na obťažnosť - muži, kvalifikácia na obťažnosť - ženy a kvalifikácia, semifinále a večer aj finále na rýchlosť - ženy aj muži. V nedeľu sa rozhodne o víťazovi vo finále na obťažnosť v kategórii mužov aj žien.

Tento rok má vlaňajšia víťazka Jenny Lavarda ešte väčšiu motiváciu dostať sa na najvyššie miesto, vďaka vydarenej minuloročnej sezóne, kedy prakticky vyhrala všetko, čo sa dalo. Nebude to mať však ľahké. Medzi štartujúcimi je veľa skúsených  pretekárok, okrem iných aj Natalya Kulikova z Ruska, francúzska Stephanie Maureau, jedna z prvých talianskych alpinistiek Anna Torretta, švajčiarka Petra Müller, domáca, talentovaná Angelika Rainer (vlani v Daone štvrtá), Barbara Zwerger, či belgičanka Chloe Graftiaux.

Medzi mužmi má svoje ohnivko Ukrajina  v podobe Jevgenija Krivošejceva, víťaza Svetového pohára za rok 2007. O víťazstvo určite zabojuje aj vlaňajší víťaz týchto pretekov z Rakúska, Markus Bendler, či švajčiar Simon Wandler, ktorý vlani skončil na sveťáku druhý. Nič však dopredu nie je isté, vďaka ďalším zvučným menám, ktoré sa objavili na zozname zaregistrovaných. Maxim a Alexey Tomilov, Igor Fayzullin z Ruska, Švajčiar Urs Odermatt. Silné zastúpenie majú aj taliani. Medzi štartujúcimi sú aj Herbert Klammer (tretí v roku 2007), Florian Riegler, Mauro Bubu Bole, Mario Prinoth. Medzi prihlásenými je aj svetovo uznávaný alpinista Christoph Hainz.

Z našich končín sa na zozname účastníkov objavili Gabo Čmárik, Ďuri Švingál a Jožo Leško. Od susedov  vyrazili Jirko Pelikan, Stanislav Hovanec a baby Silva Rajfová a Lucie Hrozová. Netrpezlivo čakáme na výsledky. Z Ruska sa zaregistrovalo 31 pretekárov.

Od 17. - 27. januára sa tiež koná, už desiaty ročník spomínaného stretnutia ľadových lezcov Pareti di Cristallo. Tento roku sa odohrá v doline Trentino, neďaleko známej lezeckej oblasti Adamello. Podľa najnovších správ je však míting prerušený, kvôli nepriaznivým podmienkam a nebezpečiu pádu lavín.

Vo Vall di Daone sa skončilo prvé kolo Svetového pohára v ľadovom lezení. Medzi mužmi, v pretekoch na obťažnosť, si pre víťazstvo doliezol švajčiar Simon Anthamatten, pred Markusom Bendlerom z Rakúska a ďalším švajčiarom Andreasom Steindlom. V ženskej kategórii zvíťazila švajčiarka Petra Müller. Jenny Lavarda finále nezvládla pravdepodobne psychicky, keď spadla len jeden krok nižšie ako víťazka. Na treťom mieste skončila ruska Maria Tolokonina.

Zo Slovákov sa najlepšie darilo Ďurimu Švingálovi, ktorý skončil na peknom 19. mieste, tesne pred bránami semifinále. Gabo Čmárik skončil na 29. mieste, Jano Šofránko na 44. a Jožo Leško na 49. mieste. Z Čiech bojoval Jirko Pelikan, ktorý skončil na 33. mieste. Babám sa vodilo lepšie. Silva Rajfová skončila na 12. a Lucie Hrozová na 14. mieste.