Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » ľadového lezenia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 24.02.2020   english version
 MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku
14.02.2017 11:00 | 4003x | komentár: 4x
  

Tento rok sa konali MS v ľadovom lezení vo francúzskom lyžiarskom stredisku Champagny en Venoise 4. - 5. februára a o víkend neskôr na tej istej štruktúre aj MS Juniorov. Z minulého roku sa osvedčil model účasniť sa oboch pretekov počas jedného výjazdu, kedy majú naši juniori možnosť nazbierať cenné skúsenosti zo seniorských pretekov a pod dohľadom skúsenejších lezcov si vyskúšať lezenie v ľade, mixoch a drytoolingu.


Foto: Anton Suchý.

Tento rok sa nám podarilo dať dokopy výborných lezcov a zavítať do preslávených oblastí ľadov a mixov ako aj jaskyne v Grenóbly, kde sa v poslednom čase formuje nový štýl D. T. S.  (drytool style), t.j. lezenie bez paragánov. Aj keď podmienky neboli ideálne, podarilo sa vyliezť pekné cesty.

Sústredenia sa zúčastnilo 8 členov JAMESU, ktorí si nomináciu zaslúžili kvalitnými výkonmi v slovenskom pohári a majstrovstvami Slovenska: M. Šoltésová, A. Pačnár, P. Kuric, M. Minarik, R. Luby M. Černý, A. Suchý a J. Švingál plus 2 členovia na vlastné náklady ako podpora M. Radovský a E. Fraštia.

 

Ako bolo a čo sa podarilo...

M. Šoltésová: Závody aj sústredenie boli skvelé, dobrá partia a kamarátska atmosféra. Pre mňa to bolo hlavne o zbieraní skúseností, keďže so svojimi výkonmi na pretekoch ani na skalách som nebola príliš spokojná. Krásne dlhé ľadové linky vo Freissinieres neboli v dobrých podmienkach, nezostávalo teda než sa držať viac pri zemi a na skale. Čas sme trávili teda poväčšine v drytoolových oblastiach, v okolí Freissinieres a v Grenobli. Aj tak dobre, pretože každá nová oblasť a cesta pre mňa znamená kopec nových skúseností. Napriek tomu, že som tvrdohlavo bojovala aj v ťažších cestách, podarilo sa mi preliezť akurát nejaké M8 na flash a M9 na PP.

A. Pačnár: Sústredenie bolo super. Spoznal som bližšie nových ľudí s podobnými záujmami a životným štýlom . V Alpách som bol tiež prvý krát. Sú to krásne hory, v ktorých sa oplatí poprechádzať. Získal som naozaj veľa lezeckých skúseností najmä na súťaži . V pondelok po mužských MS keď sa nám podarilo prebrodit metrovým snehom až k stene, začali sme liezť drytoolove cesty obtiažnosti M6, M7, M8 a aj ťažšie. Všetky cesty sa mi podarilo dať flash. V utorok sme si s Peťom, Robom a Maťom natiahli jednodlžkový ľadík a na ňom sme si trénovali rýchlosť s hákmi. V stredu sme v jaskyni skúšali aj ťažšiu cestu M9+/M10- ktorú sa mi podarilo iba prekrokovať. Pri opätovnom pokuse mi v trištvrtke cesty strelil čakan. Škoda...

M. Minarik: Bolo to celé super, veľmi sa mi páčilo. Dobrá partia, takže bola sranda. Veľa sme liezli na ľadoch aj skalách, kde sa mi podarilo vyliezť pár ciest do obtiažnosti M8.

P. Kuric: Veľmi chválim celé sústredenie vo Francúzku. Zase veľa nového lezenia a skvelá partia, množstvo vylezených ľadov a mixov. Z množstva vylezených ciest sa teším z cesty Msieur le 9 ( M9/M10) , ktorú som chcel dať na flash, no 2 kroky pred koncom som sa zamotal a dosť vysílil. Nakoniec pustila na 4 pokus :-).

R. Luby: Na sústredení vo Freissenieres nám prvý deň napadlo cez pol metra snehu, takže boli dosť zdĺhavé nástupy. Zo začiatku sme zaliezli trochu mixov. V jednej M9 sa podo mnou odrapil rozkošný 3-metrový kvaplík ale nič sa nestalo. Prišlo oteplenie a ďaľší deň sme zaliezli len málo na mokrom ľade, ale tretí deň sme si urobili náladu v parádnej drytoolovej jaskyni. Vyliezol som dve cesty za M9/10, obe na druhý pokus.

J. Švingál: Bolo fajn. Podarilo sa nám navštíviť nové známe oblasti, kde sme ešte neboli a mladý sa mohli čo to priučiť... Mne sa podarilo vyliezť množstvo ľadových, mixových a drytoolových ciest do stupňa D12. Spomenul by som: Selection nr 2 extansion D12 OS, 22.á Agnieres M9/10 PP, Promocion socila M10 Flash.

T. Suchý: Super bombovo, barz dobre! Podarilo sa nasledovné: Critique de la raison pure M9 OS, ľady do WI5, La declin de empire M9/10 OS, Mesieur le9 M9/10 PP, 22.á Agnieres M9/10 PP, Promocion social M10 PP a v Grenobli 3xM8 a M10.

 

Výsledky MS seniori

ženy
M. Šoltésová 28. miesto

muži
P. Kuric 41. miesto
A. Suchý 41. (39. rýchlosť)
M. Radovský 41. (27.)
J. Švingál 51.
M. Černý 59. (15.)
M. Minarik 65. (29.)
E. Fraštia 70. (32.)
R. Luby 73. (30.)

Výsledky MS juniori

kategória U19
P. Kuric 7. miesto
M. Minarik 15.
A. Pačnár 19.

U22
R.Luby 5. miesto

 
 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku [ 14. 2. 2017 11:36:30] - reagovať
Tento rok sa konali MS v ľadovom lezení vo francúzskom lyžiarskom stredisku Champagny en Venoise 4. - 5. februára a o víkend neskôr na tej istej štruktúre aj MS Juniorov. Z minulého roku sa osvedčil model účasniť sa oboch pretekov počas jedného výjazdu, kedy majú naši juniori možnosť nazbierať cenné skúsenosti zo seniorských pretekov a pod dohľadom skúsenejších lezcov si vyskúšať lezenie v ľade, mixoch a drytoolingu.
 • MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku [Smolo 23. 2. 2017 20:50:29] - reagovať
  Chalani super!

 • MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku [Igor Koller 15. 2. 2017 8:10:25] - reagovať
  Tak to bola vyborna akcia. Aj nostalgia prisla, ked som videl stenu Gramusatu, kde sme vela chodili pred nejakymi desiatimi rokmi. Skoda, ze neboli lepsie podmienky. Blahozelam mladym k vynikajucim vysledkom na MS! Mame za staru gardu nastupcov s velkou perspektivou. No a dakujem organizatorom, nielen tym, co boli na vyjazde, ale aj Adimu Zvarovi, ktory skvele robi celu komisiu a spolu s ostatnymi posuvaju preteky v lade a drytoole na ovela vyssiu uroven!

  • MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku [steve 16. 2. 2017 20:11:50] - reagovať
   presne tak! veľmi dobre to zhodnotil Igor(veď je predseda)už pred rokmi som vravel že treba isť do drytoolu je To Budúcnosť a posuva lezenie v mixoch, skale, lade o vyšší - Level.A tiež si myslím,že treba tomu väčšiu propagaciu a natankovať viac peňazi (ktoré sa musia poshaňat)a hlavne zmysluplný treningovy proces (individualný pre každého a mladé talenty ) verim že to je začiatok dalších našich úspechov...nech sa darí!!!

 • MS v ľadovom lezení a sústredenie juniorov vo Francúzsku [steve 14. 2. 2017 20:45:11] - reagovať
  paráda!ziskali ste drahocenné skusenosti o rok to bude lepšie


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26021623