vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ochrana prírody  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 29.03.2024   english version
 Skialpinizmus, horolezectvo, skalolezectvo a lezenie v ľade v NAPANTe
21.01.2005 23:00 | 15257x |
Výňatok z návštevného poriadku Nízkych Tatier  

Začiatkom roku 2005 bol publikovaný Návštevný poriadok Nízkych Tatier, ktorý upravuje skialpinizmus, horolezectvo a lezenie v NAPANTe.

1. Skialpinizmus na území národného parku

a) Skialpinistický areál Chopok (sever): hrebeňový úsek sedlo Poľany – Krúpové sedlo: severná expozícia ohraničená na západe trasou žltoznačkovaného turistického chodníka (sedlo Poľany 1873 m – Tri vody - Zadná voda) a na východe trasou zelenoznačkovaného turistického chodníka (Krúpova hoľa 1922 m – Široká dolina - Lúčky) podľa zákresu v mape, ktorá je uvedená v prílohe č. 5. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.
b) Skialpinistický areál Chopok (juh): hrebeňový úsek Dereše – chata M. R. Štefánika južná expozícia ohraničená na západe líniou hrebeňa Dereše – Oblaz, na východe dolinou Trangoška podľa zákresu v mape, ktorá je uvedená v prílohe č. 5. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.


c) Skialpinistický areál Kráľova hoľa: v oblasti Kráľovej hole areál ohraničený na severe a východe cestou Šumiac – Kráľova hoľa a červenoznačkovaným turistickým chodníkom č. 0801 Telgárt – Kráľova hoľa (1946 m) a na západe líniou sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou - hrebeň Vyšné Rovienky – hranica lesa podľa zákresu v mape ktorá je uvedená v prílohe č. 6. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.


d) na ostatnom území :
I. v koridoroch (do 50 m od ich trasy) zimného tyčového značenia alebo existujúcich turistických chodníkov (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
II. v koridore  (do 50 m od jeho trasy) prístupového chodníka k  národnej prírodnej pamiatke Jaskyňa mŕtvych netopierov  (Halašova jama – Jaskyňa Mŕtvych netopierov - sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – chata M.R. Štefánika (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
e) v závere Mlynnej doliny po sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami a dolinkou potoka Mlynná (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
 
Poznámka: Vyhradenie areálov a miest pre skialpinizmus sa nevzťahuje na obdobie, kedy Horská záchranná služba, stredisko lavínovej prevencie Jasná vyhlási zvýšené lavínové nebezpečenstvo (od stupňa 3 vyššie).
 
2. Horolezectvo na území národného parku

- severné svahy medzi kótami Dereše (2003 m) a Chopok (2024 m) - v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka v období od 1. júla do 31. marca

- Ďumbier, lezenie povolené od 15. 12. - 28. 2. platí do roku 2012.

Na svete je rozhodnutie o výnimke pre zimné lezenie v S stene Ďumbiera pre všetkých členov Jamesu. Vzhľadom na to, že je to 5. stupeň ochrany a lokalita s výskytom kamzíka zahrnutá do európskeho programu je to úspech.

3. Skalolezectvo a lezenie na ľade na území národného parku

a) Demänovská dolina, Machnatô  - do 500 m od ústia doliny
b) Jánska dolina, dolina Bielo - do 800 m od ústia doliny Bielo do Jánskej doliny
I. Kanceľ – bez obmedzenia
II. Horné skaly 
-  od 1. augusta do 31. januára bez obmedzenia
- od 1. februára do 30. júla v prípade, že nie je činnosť obmedzená alebo zakázaná orgánom ochrany prírody a krajiny  
c) Brankovský vodopád – lezenie na ľade od 20. decembra do 28. februára
 
Poznámka: Skalolezectvo a lezenie na ľade na daných lokalitách je možné vykonávať v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka
 
Poznámka k bodom 2. a 3.: V prípade zistenia výskytu kriticky ohrozených druhov fauny môže orgán ochrany prírody a krajiny v záujme ochrany prírody horolezectvo, skalolezectvo a lezenie na ľade obmedziť alebo na určitú dobu vylúčiť. O tejto skutočnosti je Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa Národného parku Nízke Tatry povinná vhodným spôsobom informovať verejnosť a vyznačiť ju v teréne.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30706062