Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenia    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ochrana prírody  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 31.05.2020   english version
 Lezecký areál Dreveník
16.04.2012 20:00 | 20264x | komentár: 6x
  

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo dňa 4. 4. 2012 v NPR Dreveník vyhradené miesta na lezenie pre lokality Peklo, Kamenný raj I a Kamenný raj II za dodržania nasledovných podmienok:

1. v lokalite Peklo je povolené vykonávať skalolezecké výstupy v termíne od 1. 3. do 31. 12. kalendárneho roku, len na jestvujúcich lezeckých cestách skalnej steny - Západný múr po zlaňovací bod. Na ostatných stenách tejto lokality je skalolezecká činnosť zakázaná.

2. v lokalite Kamenný raj I je povolené vykonávať skalolezecké výstupy celoročne na všetkých masívoch na existujúcich lezeckých cestách od 2. stupňa obťažnosti UIAA, okrem lokalít Blázon, Veterná veže, Mesačná vežička, Hodkovský hrebeň, Okrajová veža.

 
3. V lokalite Kamenný raj II je povolené vykonávať skalolezecké výstupy celoročne od 2. stupňa obťažnosti UIAA len na Červených previsoch.


4. Na lokalitách, kde nie je možné vykonávať skalolezeckú činnosť budú umiestnené zákazové značky.
3. Pri preisťovaní skalolezeckých ciest sa použijú natrvalo osadené nerezové postupové a zľaňovacie nity s garantovanými bezpečnostnými parametrami. Za údržbu nitov zodpovedá Slovenský horolezecký spolok JAMES zastúpený správcom oblasti (ďalej len „ spolok JAMES“).
5. Dozor nad vykonávaním skalolezeckej činnosti a dodržiavania podmienok vyhradenej činnosti je povinný zabezpečiť spolok JAMES.
6. Vytváranie nových lezeckých ciest je zakázané.
7. Prístup na lokality je povolený len po existujúcich turistických chodníkoch cez Hodkovskú aleju, alebo z obce Žehra, alebo od Spišského hradu po náučnom chodníku.
8. Informačné zariadenia, na ktorých budú uvedené podmienky vykonávania skalolezeckej činnosti s vyznačením povolených skalných útvarov a lezeckých ciest, je povolené umiestniť len na vstupných komunikáciách do národnej prírodnej rezervácie Dreveník.
9. Výrube drevín je povolený vykonávať len pod lezeckými stenami po dohode spolku JAMES s vlastníkmi pozemkov a Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky, Správou Národného parku Slovenský raj.

kompletné znenie rozhodnutia
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Lezecký areál Dreveník [ 16. 4. 2012 20:56:56] - reagovať
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo dňa 4. 4. 2012 v NPR Dreveník vyhradené miesta na lezenie pre lokality Peklo, Kamenný raj I a Kamenný raj II...
 • Lezecký areál Dreveník [Rst 20. 4. 2012 16:57:38] - reagovať
  Skalné oblasti ohrozené ťažbou môžu byť dvojnásobne zdôvodnené na nezačatie ťažby, ak zoberieme do úvahy ochranu prírody a zároveň športovisko do ktorého štát nemusí investovať ani cent. Na Dreveníku drnčia nepretržite ťažobné stroje, sem tam nejaký výbuch a zemetras, lezenie oproti tomu je doslova nič. Hnevá ma však, keď vidím neporiadok, ktorý po sebe ľudia nechávajú, najviac mimo lezeckých sektorov.

 • Lezecký areál Dreveník [Paľo 18. 4. 2012 10:42:18] - reagovať
  Cele je to veľká fraška a výsmech ochrany prírody... Z jednej strany kopca je kameňolom kde ochranári nemajú páky tak sa odbavujú na druhej strane proti lezcom. Pri odstreloch sa trasie celý dreveník ale to nikomu nevadí hlavne že nikto nešľape a nelezie po biotopoch. Kazo klobúk dole že máte stále nervy sa s nimi naťahovať a stále sa Vám podarí niečo vybojovať. Veľa zdaru

  • Lezecký areál Dreveník [Rado 18. 4. 2012 14:32:10] - reagovať
   Lamenie kamena je dnes asi velmi vyhodny kseft a bolo by na mieste sa tym zacat trochu vazne zaoberat, ked uz teda ti ochranari nam s tym asi nepomozu.
   Teraz je do jula napr. zakazane Bralie. Ak tam zahniezdil dravec, OK, ale cely Teply vrch je krasny priklad slovenskej ochrany prirody. Chranene pasmo je vytycene lomom na lavej a lomom na pravej strane.
   Oblast Faklove spary pri Cigli bude udajne coskoro odstrielana. Kto si chce este zaliezt spary v hladkych platniach, ake su na SK raritou, rychlo bezte, kym sa da.
   Na Hradku boli osadene informacne tabule, ze sa jedna o Dobyvaci priestor a toto uz je ozaj sila. On tu niekedy aj lom bol a udajne sem dokonca viedli aj kolaje. V lese su este pozostatky po lanovke, kt. sa kamen zvazal pod upatie. Vobec by som sa necudoval, keby si uz niekto na tuto lokalitu brusil zuby. Udajne do spolocnosti, kt. tu funguje vstupil rakusky kapital a novy partner ma velke ambicie. Konanie prebehne kdesi na nastenke a ked darazia dozery a grejdre, bude uz neskoro.
   Bolo by na mieste, keby spolok zacal tieto aktivity trochu sledovat, aby sme tym nasim ochranarom kolegialne vypomohli.

 • Lezecký areál Dreveník [špigi 17. 4. 2012 21:16:00] - reagovať
  vo funkčných kameňolomoch sa lezci väčšinou nepohybujú.

  • Lezecký areál Dreveník [steve 20. 4. 2012 0:29:53] - reagovať
   ale ani dravci ani bocian nehniezdi ani žaba neskače ani ochranar netrieli.lezme dalej aked pride ochranar na skali budme slušní a čistotny poriadny nerobme bordel bude to ok

 • Lezecký areál Dreveník [Anonym 17. 4. 2012 20:20:24] - reagovať
  este ze pre spoluobcanov je to dost daleko tak bod 9 snad nebude poruseny.
  hoci je pekne vidiet foto zhora a mesacnu krajinu par sto metrov od skaliek. asi to zodrali lezci :)

  (ano cenim si vynimku,ale musel som rypnut)


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26688672