Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenia    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » alpinizmus  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 22.09.2020   english version
 Bhaghirati III - Horolezecká expedícia SHS JAMES 2019
07.10.2019 09:00 | 4763x |
  

V dňoch od 2. 9. do 3. 10. 2019 pôsobila slovenská horolezecká expedícia Bhagirathi 3 pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES v Garwahalskych Himalájach Indie. Cieľom bolo pokúsiť sa vyliezť nové línie a zopakovať ďalšie náročné smery na 6454 m vysoký vrchol Bhagirathi 3. Expedícia v zložení Martin Krasňanský, Ondrej Húserka, Ján Smoleň, Martin Heuger, Dušan Myslivec, Michal Sabovčík, Stanislav Filkor, Pavel Kratochvíl, Róbert Luby a Robert Abrhám (posledne menovaný je účastník z Českej republiky) sa po 6 dňoch po prílete dostala v dobrom počasí do základného tábora vo výške 4500 m.


Pohľad na skupinu Bhagirathi.

Ešte počas dlhšie trvajúcej periódy dobrého počasia sa im podarilo zaklimatizovať sa pomocou viacerých prenocovaní a výstupov do nadmorskej výšky 6000 m zo zadnej, severnej strany masívu Bhagirathi.
Po obhliadke steny a jej možností sa dvojica Michal Sabovčík a Stanislav Filkor rozhodli pôsobiť na vedľajšej stene Bhagirathi 2 a vyhliadli si prvovýstup západným pilierom. Kvôli rozlámanej skale na pilieri však výstup vzdali a otočili sa späť.

  
Base camp. / Nástup pod stenu. / Camp v stene.

Dvojica Martin Heuger a Dušan Myslivec sa po aklimatizačných trekoch kvôli absencii tretieho spolulezca a nedostatku času nakoniec rozhodli do steny nenastúpiť. V čase keď iné tímy nastupovali do stien, pôsobili viac menej v úlohe podpornej skupiny.
Ďalší tím v zložení Ondrej Húserka a Ján Smoleň nastúpili do steny Bhagirathi 3 so snahou urobiť prvovýstup medzi Katalánskym pilierom a cestou „Seeds of Madness“. Roky skúseností a predovšetkým nezdolná vôľa chalanov posúvali vyššie aj napriek dvom extrémne ťažkým bivakom, kde ich  zasypávali lavíny na ľadových policiach. Po 21 dĺžkach a 4 dňoch to, žiaľ, kvôli sile lavín museli otočiť 1 dĺžku od ľahších snehových úsekov k vrcholu. 900 metrov lezenia klasifikácie 7a, M7, WI5+, C2. Aj keď bez dosiahnutého vrcholu, tento výkon po fyzickej aj psychickej stránke patrí medzi jedny z absolútne najhodnotnejších pôsobení vo vysokých horách, ktoré sa udiali za posledné roky. Ondro s Janom sú odhodlaní vrátiť sa za rok na miesto činu a dokončiť výstup a tak im už teraz držíme palce, aby sa im plán vydaril.

 
 
 
V pokuse o prvovýstup.

Posledný tím nastúpil do steny 22. 9. v zložení Martin Krasňanský, Pavel Kratochvíl a Róbert Luby. Ich cieľom bolo zopakovať a napriamiť v hornej časti nemeckú cestu „Stairway to heaven“. Znamenalo to viac ako 30 dĺžok obťažnosti do 7b. Piaty deň v stene mal byť posledným pred výraznou frontou zlého počasia. Pre krátkosť času preto zvolili variantu naľahko sa pokúsiť výjsť na vrchol bez vecí na bivakovanie. V predposlednej ľahkej dĺžke 30 m od snehových platní vedúcich v ľahkom teréne k vrcholu to žiaľ otočili. Vyhral maximálne možný bezpečný návrat dole. Celkovo bolo prelezených cca 1200 m v skale do nadmorskej výšky 6150 m. Stairway to heaven sa ani po 15-tich rokoch nedočkala svojho prvého opakovania.

  
Stairway to Heaven.

Šťastím ale je, že sa všetci vrátili z týchto už riadne náročných kopcov živí a zdraví. Naša lezecká špička si siahla na svoje dno a musela podať životné výkony. Viacerí (najmä tí mladí) sa pasovali obzvlášť i so svojimi mentálnymi limitmi. A to sú skúsenosti, ktoré ich posúvajú vpred viac ako akákoľvek iná. Nadobudnuté know how sa snáď podarí zúročiť opäť o rok a za ten čas sa iste naši reprezentanti naučia odriekať aj nejaké tie čarovné mantry na počasie.

Martin Krasňanský, vedúci expedície
Úprava textu: Anton Pacek, predseda SHS JAMES

 
Nákres pokusu o prvovýstup. /  Stairway to Heaven.

Steny Bhagirathi 2 a 3 s nákresmi.

Účastníci expedície.


 

 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27520718