Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  chata pod rysmi    chata pri zelenom plese    ostatné chaty    počasie na chatách  
 index » chaty » chata pod rysmi  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 23.01.2020   english version
 Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda
03.10.2012 13:00 | 8541x | komentár: 9x
  

Po veľkom úsilí sa na Chate pod Rysmi  dostávame do štádia prípravy na kolaudáciu. Stavebníci dobre poznajú, ako ťažko sa dokončujú posledné veci, keď sa už zdá, že je stavba hotová. Toto je aj prípad našich Rysov. Stále chýba kopec detailov a jedna nevyhnutná vec, bez ktorej kolaudácia neprichádza do úvahy. Septik.

Posledný veľký kontrolný deň a zároveň zasadnutie stavebného výboru bolo 25. 9. 2012. Množstvo nedorobkov je stále veľké, ale nie sú to zásadné veci, ktoré by bránili kolaudácii. Práve koncom tohto týždňa majú na chate veľký deň elektrikári a kurenári. Bude sa spúšťať kotol ústredného kúrenia, dotiahne sa napojenie všetkých elektrospotrebičov a nakoniec chlapci z Wattsunu doladia elektrovoltiku, aby všetko dobre fungovalo. A bude sa pokračovať v doťahovaní detailov. Pravdaže rozhodojúce je dokončenie septiku. Veľmi dlho sa čakalo na zabetónovanie základovej dosky, ale už je aj vytvrdnutá. V týchto dňoch sa budú vynášať jednotlivé diely septiku, ktorý sa zmontuje na mieste. Keď bude septik napojený, funčný a budeme mať v rukách vodoprávne rozhodnutie, môžeme kolaudovať. Pravdaže je okolo toho ešte množstvo nevyhnutnej byrokracie, zamerania, vyjadrenia atď., ale musíme to tohto roku stihnúť.

Ešte jedna vec je ale nevyhnutná pred kolaudáciou – upratanie okolia stavby. Ide hlavne o drevený materiál použitý pri stavbe, alebo taký, čo ostal navyše. Nie je potrebné ho znášať dolu, postupne sa použije na kúrenie v krbovej peci, ale musí sa upratať. Vidieť to aj na pripojených fotkách, dreva je naozaj dosť a ľuďom, ktorí žiadnu stavbu nezažili, a už vôbec nie v takých podmienkach, ako sú pod Rysmi, sa na prvý pohľad zdá ako veľký neporiadok. A na to upratovanie potrebujeme Vašu pomoc. Mnohí ste sa pýtali práve na takúto možnosť pomoci, takže teraz je to aj príležitosť pre Vás, aj naozaj potrebná pomoc Chate pod Rysmi. Malo by ísť o menšie skupinky a jednotlivcov, ak je to možné, neviazať sa len na víkendy. Na chate budete mať zadarmo ubytovanie a stravovanie. Prihlásiť sa treba zaslaním esemesky na 0903/181051 chatárovi Viktorovi Beránkovi, ktorý sa Vám ozve a dohodne podrobnosti. Nie vždy má signál, tak preto tá esemeska. Viktor bude celú brigádu na upratanie dreva koordinovať s ostatnými prácami na chate a súvisiacimi možnosťami ubytovania. Všetkým dopredu vďaka za pomoc!

Takže tento rok bude ešte hektický, rovnako ako dofinancovanie stavby. Preto sme slávnostné otvorenie chaty presunuli na budúci rok na termín otvorenia turistickej sezóny, teda víkend najbližšie k 15. júnu 2013. O všetkom Vás budeme informovať.

 
Celkový pohľad. / Jedáleň.
  
Kuchynka. / Nedorobky.
  
Nocľaháreň. / Pohľad zo sedla Váhy.
 
Toto drevo treba upratať. / Výdajný pult.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [ 3. 10. 2012 13:42:09] - reagovať
Po veľkom úsilí sa na Chate pod Rysmi dostávame do štádia prípravy na kolaudáciu. Stavebníci dobre poznajú, ako ťažko sa dokončujú posledné veci, keď sa už zdá, že je stavba hotová. Toto je aj prípad našich Rysov. Stále chýba kopec detailov a jedna nevyhnutná vec, bez ktorej kolaudácia neprichádza do úvahy. Septik.
 • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Aja 7. 10. 2012 14:12:49] - reagovať
  A funguje na chate ubytovanie i ked nie je skolaudovana??

 • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Haf 5. 10. 2012 8:53:16] - reagovať
  Jakym zpusobem se bude provadet vymetani/cisteni kourových cest pece (ktere jsou dost clenite a dlouhe - jen v casti s tvarovkami 8 pravych uhlu)?

 • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Anonym 4. 10. 2012 0:09:11] - reagovať
  ok. paradna praca. len ci chata vydrzi kolaudaciu lavinou z tazkeho stitu. napiste daco ako je to projektovane. ten nabehovy uhol z vahy na fotke nie je moc sikmy.

  • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Igor Koller 4. 10. 2012 9:50:20] - reagovať
   Sklon nabehoveho stitu navrhol statik, stit je podoprety styrmi vystuzenymi betonovymi stenami, ktore su napojene na vodorovne stuzujuce betonove vence, pozri fotky z vystavby. Vodorovne vence sa zahustili, nie su len na urovni podlazia, ale aj pod oknami, zahustili sa aj zvisle zelezobetonove stlpy, takze konstrukcia chaty tvori jeden celok. Lavina by ju musela odniest celu, takze v tomto smere je to podla mna uplne bezpecne. Lavinu, ktora znicila chatu v roku 2000 by si teraz chata vobec nevsimla. Nastastie svahy z Tazkeho stitu nemaju tisic metrov, ale len niekolko stoviek, tak lavina obrovskych rozmerov tam nema kde vzniknut.

   • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [adi 4. 10. 2012 11:14:52] - reagovať
    ten plechovy vonkajsok je hrozny...

    • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [PK 5. 10. 2012 14:03:06] - reagovať
     kukni sa na Monte Rosa H., ref. Gouter ..

    • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Anonym 5. 10. 2012 9:11:21] - reagovať
     Adi, mas niekolko moznosti, ako to vylepsit. Najjednoduchsie je, aby si zohnal alebo dal zo svojich uspor cca 150 tisic eur a chata bude oblozena prirodnym kamenom. Alebo mozes plech pomalovat, motivov je viac, besni horolezci, besne sviste a kamziky, alebo nadherne tatranske balvany, aby chata uplne zmizla v okolnej suti. Aj ochranari budu nadseni a tych par bludiacich horolezcov, ktori v hmle chatu nenajdu, ozelieme...-:)

     • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [majo 8. 1. 2013 21:00:33] - reagovať
      Najprv sa mi planovany vzhlad nepacil, ale kedze je hlavne funkcnost aby sa nezopakovala historia treba to ozeliet. A konieckoncov, realne sa mi to paci, ked som tam bol niekolkokrat pozriet

 • Chata pod Rysmi pred kolaudáciou a upratovacia brigáda [Anonym 4. 10. 2012 0:01:51] - reagovať
  paradne to vyzera , dobra praca !


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25795145