vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  aktuality    členstvo    dokumenty    história    adresáre    orgány    financie    stanovy    registre    štátna dotácia    infocentrum  
 index » shs james » aktuality  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 28.03.2024   english version
 Načo nám je JAMES
03.12.2002 01:05 | 5407x |
Alebo o čom boli porady predsedov klubov s vedením spolku  

Igor Koller a Ján Krempaský

shsjames.jpg (23819 bytes)

Otázka na čo je nám James spolu s mnohými ďalšími v poslednej dobe dosť často rezenovala v diskusii na našej internetovej stránke. Dosť otázok bolo serióznych, veľa však anonymných, niektoré vulgárne. V každom prípade bola škoda, že sa nedočkali odpovedí zo strany vedenia SHS JAMES, lebo nárast týchto otázok zjavne súvisí nielen s možnosťou komunikovania cez internet, ale aj so zmenami v spolku, vznikom James Slovakia s.r.o. atď. Nie všetky informácie o týchto veciach sa cez kluby, zápisnice z VV spolku či cez zasadanie VZ spolku dostávajú aj k najširšej členskej základni. Je fakt, že sledovanie diskusie na našej stránke nie je medzi členmi vedenia Jamesu rozšírené, ja sám ako sekretár spolku tiež chodím na našu stránku sporadicky, aj pre časový problém, aj preto, že napojenie na internet hradí spolok. Avšak tých pár ušetrených korún asi v tomto prípade nestojí za to. Ján Krempaský z Filozofu Bratislava dal diskusiu z internetu dokopy a jeho článok bol jedným z podnetov k tomu, aby sa informovanosť zlepšovala. K tomu mali poslúžiť aj pracovné stretnutia predsedu spolku a zástupcov vedenia Jamesu s predsedami resp. zástupcami klubov a oddielov.

Od 26. 11. do 3. 12. 2001 sa uskutočnili porady v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Poprade. Na všetkých bol predseda spolku Pavel Vaško a na jednotlivých ďalší členovia vedenia spolku, Jarýk Stejskal, Pavol Tomka, Fero Piaček, Peter Kubaško a Laco Gancarčík. Zo 132 klubov sa zúčastnili porád zástupcovia 48, čo ale predstavovalo zástupcov takmer 1 600 členov spolku, čo je polovica členskej základne. O čom tie porady s množstvom informácií boli, píše Ján Krempaský a ja ako sekretár spolku niektoré informácie ešte dopĺňam alebo upresňujem podľa skutočnosti.

V pondelok 26. 11. 2001 sa uskutočnilo stretnutie bratislavských horolezeckých klubov s vedením Jamesu v zastúpení predseda Pavel Vaško a Jarýk Stejskal. Bohužiaľ, ako je to u nás na Slovensku zvykom, nestretlo sa to so záujmom a z 25 pozvaných klubov prišli len zástupcovia 6 klubov. Ale poďme k veci, o čom to vlastne celé bolo.

1) SHS JAMES, jeho majetok, financie atď.

Spolok vlastní 25% podiel zo 4 tatranských chát (Rysy, Zbojníčka, Térynka a Brnčalka), chatu v Jelenci, je 100% vlastníkom James Slovakia s.r.o., plus drobný majetok (vybavenie sekretariátu a podobne). Okamžitý stav na účtoch asi 2 400 000 Sk, (členské za rok 2001 cca. 900 000 Sk + dotácia od štátu cca. 1 000 000 Sk + ušetrené peniaze). JAMES platí ročné členské v UIAA cca. 100 000 Sk, kde má vraj veľmi dobré slovo prostredníctvom Z. Demjána. (Naozaj má, nielen prostredníctvom Z. Demjána, ktorý je člen boardu UIAA, ale aj aktívnou účasťou našich zástupcov na plenárnych zasadaniach komisií pretekov v lezení a skialpinizmu a tiež vďaka príprave a vedeniu stránky UIAA Vladom Linekom, o ktoré sa zasadil práve Zolo Demján.)
Predseda Vaško nedostáva žiadne odmeny, vzhľadom na to že cestuje z Košíc, preplácajú sa mu cestovné náklady. Stáli zamestnanci sú sekretár I. Koller, ktorý poberá mesačný príjem a pracovníčka, ktorá má na starosti účtovníctvo a registrácie, zamestnaná na dohodu na zhruba tretinový úväzok.

2) Zľavy pre členov JAMESu

Problematike zliav na tatranských chatách sa venujem inde. James má dohodu s Tatranskými lanovými dráhami, že na trase Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a späť stojí lístok 50.- Sk a na pozemnej lanovke Smokovec - Hrebienok majú Jamesáci 50% zľavu. Zľavy v obchodoch James samozrejme nevybavuje, je to vždy na konkrétnom obchodníkovi, či takýmto spôsobom pritiahne potencionálneho zákazníka. Predseda Vaško tvrdil, že nejaké zľavy pre nás existujú aj na alpských chatách, ale zdôraznil, že to nevybavovali. (Je to dôsledok nášho členstva v UIAA, nie je to na všetkých alpských chatách, ale táto zľava na preukaz Jamesu dobre funguje napr. v oblasti Mont Blancu.)

3) Príspevok na stavbu steny

James s tým začal už tento rok a bude v tom pokračovať. Poskytuje bezúročnú pôžičku až do 100 000.- Sk tomu, kto predloží nejaký seriózny projekt. V budúcoročnom rozpočte sa znova ráta s týmito pôžičkami, ale JAMES bude trvať na podmienke, aby tam mali Jamesáci zľavu. Malo by to byť už aj zmluvne ošetrené. Z toho som pochopil, že darmo horekujete, v bratislavskom Café stena sa žiadnej zľavy nedočkáte…, a to ešte museli vytvoriť fingovaný klub. (Tieto informácie naozaj treba upresniť, James poskytol pôžičky v minulosti na stenu v Zlatých Moravciach a v Košiciach, čím značným spôsobom pomohol k realizácii týchto vtedy najväčších stien na Slovensku, na ktorých sa zorganizovalo desiatky pretekov Slov. pohára a majstrovstiev Slovenska. Minulý rok poskytol tri pôžičky, Bratislava, Bytča, Žilina, stačí čítať zápisnice z VV, ktoré sú na internete. Čo sa týka zliav, v prípade bratislavskej steny to naozaj nie je v zmluve o pôžičke, ale už minulý rok mali členovia reprezentácie v pretekoch vstup voľný a od 1. februára 2002 majú všetci členovia spolku 10% zľavu na vstupnom. Čo sa týka “fingovaného klubu”, to je nie je pravda. Rovnako Extrem Žilina vznikol z dôvodu stavby steny a jej prevádzkovania, rovnako to bolo v Bratislave. Je to výhodnejšie aj pre spolok, aj keď to nie je nevyhnutná podmienka. Ale ak by spolok dostal štátnu dotáciu na stavbu stien, je rozumné, aby to bola steny spolku, alebo aspoň stena klubu zaregistrovaného v SHS JAMES.)

4) Zaisťovanie ciest

JAMES od roku 2000 začal prispievať preisťovačom nákupom borhákov. (Zodpovední za rozdelenie do oblastí sú členovia komisie ochrany prírody F. Piaček a V. Linek, ktorý aj koordinuje požičiavanie vŕtačky.) V roku 2000 takto nadelili borháky za 50 000 .- Sk, v roku 2001 už len za 30 000.- Sk. Na moju otázku, či James necíti spoluzodpovednosť, keby sa niečo stalo pri lezení na týchto borhákoch, mi bolo jasne odpovedané, že NIE. Prezentoval som názor, aby James zabezpečil nejaké školenia, ako sa kvalitne a bezpečne osadzujú borháky, prípadne aspoň či by nevydal nejaké metodické usmernenie o zaisťovaní ciest "modernými trendami". Ani toto sa nestretlo s veľkým ohlasom a vyzerá to tak, že skaly budú vyzerať tak, ako predtým. (O metodike zaisťovania sa už písalo aj v Jamesáku, Alexander Palásthy, ale je fakt, že James nepodmieňoval pridelenie borhákov ich jasným kvalitným osadením. V tomto smere musíme čo najskôr veci upresniť, aj metodicky, aj organizačne, nielen preto, že spolu s preisťovačom nesieme určitú zodpovednosť, ale naozaj v záujme bezpečnosti lezcov. Veď to je hlavný dôvod, prečo James dáva do týchto vecí financie.)

5) Poistenie členov JAMESu

Momentálne je situácia taká, že predseda Vaško rokuje s poisťovňou Allianz a podľa jeho slov je to v "pokročilom štádiu jednania". Problém bol aj v tom, že predseda Vaško mal autonehodu a za obdobie jeho rekonvalescencie sa v tej veci nepohlo, nikto z ostatných funkcionárov sa k tomu nejako nemal. Momentálne aj tak ostáva najvýhodnejšie poistenie do zahraničia prostredníctvom rakúskeho alpského spolku. (Poistenie členov Jamesu je na programe najbližšieho VZ. Prvý pokus zlyhal na ponuke poisťovne, ktorá vôbec nepokrývala našu potrebu, išlo v podstate o ponuku životného poistenia. Fakt, že tento problém súvisí s veľkosťou našej členskej základne sa nedá bagatelizovať, je to jednoducho rozhodujúci faktor. Ak by sme dokonca dostali rovnaké podmienky, ako má rakúsky alpenverein, neviem si predstaviť, aby sa celoplošne zvýšilo členské o zhruba 1800.- Sk, to jednoducho nie je možné. V každom prípade sa tým spolok zaoberá a po VZ budeme vedieť, ako to dopadlo a čo si člensvto v tomto smere schválilo.)

6) James Slovakia s.r.o.

Táto spoločnosť bola označená už niekoľkokrát nálepkou, že je to "spoločnosť na obohacovania sa určitej skupiny ľudí". S týmto názorom však nemožno súhlasiť z mnohých dôvodov. Spolok James je občianske združenie. Vzhľadom na to, že už dlhší čas vykazoval komerčné aktivity, musel založiť v roku 2000 spoločnosť James Slovakia s.r.o., aby tieto aktivity boli v súlade s našimi právnymi normami. Jediným vlastníkom James Slovakia s.r.o. je spolok.
Valné zhromaždenie s.r.o. je totožné s VV spolku, v dozornej rade sú Gancarčík, Piaček a Vaško, konatelia Vladimír Linek a Milan Schauhuber, ktorý je zároveň riaditeľom spoločnosti a jej zamestnancom na plný úväzok. Zabezpečuje jej kompletný chod a celé účtovníctvo. Spoločnosť zabezpečuje chod Horolezeckej školy, pod ktorú patria základné kurzy a kurzy metodických pracovníkov a druhou časťou sú školenia výškových pracovníkov ako jej hlavná komerčná činnosť. Spoločnosť vydáva časopis Jamesák a zabezpečuje chod Informačno – dokumentčného centra. Má aj ďalšie menšie komerčné aktivity, ktoré by sa mali rozvíjať, aby finančne zabezpečili tie činnosti, ktoré sú dôležité pre spolok.
Jamesák – je teraz zhruba finančne sebestačný, ak by sme nerátali náklady na účtovníctvo a ostatné režijné náklady s.r.o. Spolok ho už ale niekoľko rokov priamo nedotuje. Honoráre redaktorov sú symbolické, tu by som sa prikláňal k myšlienke zvýšiť honoráre pre autorov článkov v Jamesáku, prípadne aj samotných redaktorov, nech Jamesák vyzerá čo najlepšie. Samozrejme, ak to bude vo finančných možnostiach spoločnosti.
Horoškola – riaditeľom je Martin Rak. Základné kurzy – snaha o čo najnižšie ceny na vykrytie nákladov, kurzy metodických kádrov dotuje podľa potreby aj spolok. Inštruktori dostávajú iba 250.- Sk/deň. Od nového roka by to malo byť už 350 Sk.-/deň. Je to ozaj symbolický peniaz.
Školenie výškových pracovníkov – je to hlavný zdroj príjmov spoločnosti, z ktorých vykrýva ostatné neziskové činnosti. Školitelia dostávajú 120 Sk.- /hodinu..
Infocentrum – všeobecne známe z Jamesáka, je tam množstvo titulov a tlačovín, ktoré si potencionálni záujemcovia môžu pozrieť prípadne ofotiť. Výdavky na Infocentrum boli za 10 mesiacov 50 000.- Sk.
Na záver k s.r.o., komerčné aktivity nemohol spolok ako občianske združenie vykonávať. Zákony tohto štátu sa musia dodržiavať a je dobré, že sa všetky sústredili do jednej spoločnosti. Dúfajme, že v budúcnosti to bude výrazný zdroj príjmov pre James.

7) Problematika tatranských chát

V roku 1991 v rámci reštitúcií získali 3 majitelia (JAMES 25%, lyžiari 9%, KST 66%) 4 tatranské chaty - Rysy, Térynku, Zbojníčku a Brnčalku. Majitelia založili spoločnosť Slovenské Karpaty s.r.o. s tretinovými podielmi, ktorá chaty spravovala. Táto spoločnosť mala legislatívne nedostatky. Aj to bol jeden z argumentov KST, ktorý ako väčšinový vlastník proti vôli dvoch menšinových vlastníkov, dal chaty do prenájmu Turservisu s.r.o., ktorej je KST jediným majiteľom. O chatách sa malo rozhodovať podľa vlastníckeho podielu. Tým by stratil James praktický vplyv na chod chát. Po dlhých rokovaniach sa spolumajitelia dohodli, že chaty budú v správe Turservisu, ale o zásadných veciach sa bude rozhodovať konsenzom. Hlavné slovo vo veci chát má 3 členná komisia, ktorá rozhoduje o výške nájmu pre nájomcu, odvolaní nájomcu a výške réžie na správu chát. Náš zástupca v tejto komisii je Laco Gancarčík.
Veľkým problémom sú zľavy pre jamesákov na týchto chatách. Každý nájomca má v zmluve poskytnutie 20% zľavy členom organizácií majiteľov. Keďže ale nie je dohodnutá konkrétna suma, dá sa s tým manipulovať. James sa bude snažiť dohodnúť garantované ceny, kde by bola jasná zľava oproti normálnym cenám.
Problém chatárov – James má záujem, aby režim a atmosféra bola na chatách normálna. Vzhľadom na množstvo sťažností na správanie sa chatára na Téryho chate, je James za jeho výmenu. Chatár dostal dopisom od majiteľov dôrazné upozornenie, že ak sa situácia nezmení, bude s ním rozviazaná zmluva o prenájme.
Chata pod Rysmi – havária sa rieši veľmi pomaly, pretože zo strany KST nie je ochota ísť do finančného rizika pri stavbe novej chaty na novom mieste, KST odmietla v tomto smere podpísať dohodu s Jamesom o výstavbe. James dal zatiaľ na vlastné náklady vypracovať štúdiu novej chaty a aj náročnú enviromentálnu štúdiu, bez ktorej sa nedá stavať ani nová chata, ani robiť rekonštrukcia. S KST sa stále rokuje, jediná cesta je dohodnúť sa, ale časový faktor hrá proti nám a proti chate. Chata sa bude stavať len s KST s vlastníckymi pomermi 50% / 50%.

8) Expedícia SHS JAMES do Himalájí v roku 2003

Konečne sa začalo uvažovať aj nad niečím takým. Predseda Vaško si dal "záväzok", že zoženie peniaze a chce, aby sa zafinancovala celá expedícia. Predpokladá špičkový lezecký cieľ a zhruba 6 ľudom - špičkovým lezcom, sa to celé zafinancuje. Expedíciu by malo ešte tvoriť 8 - 10 ďalších horolezcov, ktorí si to celé zaplatia z vlastných zdrojov. Nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne.

9) Rôzne

THT - jeho usporiadanie sa pravdepodobne presunie na september. V Tatrách je menej ľudí, počasie býva stabilnejšie. Ako centrum pre celé podujatie sa rozmýšľa nad Popradským plesom alebo Sliezskym domom. Po vydarenej akcii 77. THT a osláv 80 rokov Jamesu (až na to počasie, ale to bolo zrejme atypické) nemal nikto z účastníkov porady zásadné výhrady proti tejto koncepcii. Stále sa však hľadá náčelník THT a org. štáb, ktorý by mal byť z tatranskej oblasti.

Záverom by som chcel poďakovať predsedovi spolku Pavlovi Vaškovi a Jarýkovi Stejskalovi, ktorí si našli čas a odpovedali na všetky otázky a vysvetlili pálčivé problémy, týkajúce sa fungovania nášho spolku.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30704092