Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 07.08.2020   english version
 Jožo Krištoffy úspešný v "JET STREAM" 10-/10 V Tatrách
04.09.2012 21:00 | 10726x | komentár: 14x
  

Dňa 28. 8. 2012 sa Jožovi Krištoffymu (HUDYteam, Beal, Martinus.sk, SHS JAMES) so spolulezcom Martinom "Loyzom" Kováčom podarilo voľne preliezť najťažšiu tatranskú cestu Jet Stream 10-/10. Jedná sa o prvé opakovanie tejto cesty.

  
 

Cestu Jet Stream po trápení s počasím dokončili dňa 12.8.2000 Martin Heuger a Ivan Štefanský. Jedná sa o prevažne technickú cestu v JV stene Jastrabej veže medzi cestami Pochylý a Wielicki a vedie v bielej hladkej 15° previsnutej platni. Cestu oklasifikovali 6+, A3+ . V tej dobe sa jednalo o najťažšiu technicky prelezenú cestu vo Vysokých Tatrách. Autori v nej zúročili skúsenosti s extrémnym technickým lezením, ktoré nadobudli v Yosemitoch. V ceste použili prevažne atypické postupové pomôcky, ako sú háčiky, rurpy (extrémne tenké skoby), jedničky a copperheady (t.j. medené a aluminiové plomby roztlčené v plytkých trhlinkách), ktoré boli použite pravdepodobne po prvýkrát vo Vysokých Tatrách.
V nasledujúcom roku uskutočnil Dušan "Stoupa" Janák a Ricardo Jurečka prvé opakovanie tejto technickej cesty. V roku 2005 sa podarilo Stoupovi s Honzou Kreisingerem líniu voľne preliezť, dve najťažšie dĺžky štýlom AF. (t.j. so sedením v postupových isteniach). V roku 2007 Stoupa využil periódu babieho leta a dňa 24.9. sa mu podarilo s priateľkou Monikou Podbranou preliezť najťažšiu dĺžku štýlom PP. Najťažšiu dĺžku sa rozhodol ohodnotiť obťažnosťou 10-/10 (F8a+/b). Vzhľadom k charakteru výstupu pripojil tiež klasifikáciu E4/5 (vychádzajúcej z Jasperovej stupnice E1 - E6) zohľadňujúcu psychickú náročnosť výstupu s možnou ujmou na zdraví v prípade pádu. Tento prelez bol následne ČHS ocenený ako "výstup roku". Cesta má celkovo 4 dĺžky, ktoré majú nasledovnú obťažnosť: 8-; 10-/10; 9+; 6. Viac fotiek a informácií ako aj celé "story" o Jožovom pôsobení v Jet Streame sa dozviete z pripravovaného článku v budúcom čísle Horolezca a taktiež na stránke www.kristoffy.sk.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27197985