Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky    pre členov  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 24.11.2020   english version
 Sústredenie slovenskej reprezentácie v športovom lezení
14.07.2020 09:00 | 917x | komentár: 0x
  

Sústredenie slovenskej reprezentácie v športovom lezení

Počas víkendu  11.-12.7.2020 sa v priestoroch lezeckého centra LA SKALA konalo reprezentačné sústredenie v športovom lezení. Akcia bola naplánovaná a prebehla v nadväznosti a spolu s kurzom staviteľov ciest, ktorý viedol renomovaný staviteľ ciest IFSC Jan Zbranek s asistentom Dávidom Zavackým. Slovenskí športovci mali jedinečnú možnosť si odtrénovať jednotlivé bloky na zaujímavých bouldroch a cestách s lanom, ktoré boli pripravené práve v rámci tohto kurzu.

Sústredenie viedol reprezentačný tréner SHS JAMES Igor Kollár za asistencie trénerov: Miloša Němého, Andrei Čepcovej a Kiky Urdovej. Na akciu boli pozvaní všetci reprezentanti športového lezenia - družstvo A, B a rozšírený výber a boli doplnení o jednotlivcov z nižšej vekovej kategórie U14. Program sústredenia bol zameraný na simulovanie pretekov v boulderingu a obtiažnosti, ako aj na nácvik moderných bouldrov.

V sobotu doobeda športovci absolvovali simulované preteky v boulderingu. Boli rozdelení podľa výkonnosti a veku do dvoch skupín. Každá skupina mala pripravených 5 bouldrov. Liezlo sa štýlom OS s päť minútovým intervalom na boulder. Po skončení pretekov bol následne každý boulder vysvetlený pretekárom. Stavitelia tak dali športovcom dôležité informácie, čo sledovali jednotlivými krokmi. Po vysvetlení si všetci skúšali, už nie pod vplyvom stresu, všetky pretekárske bouldre. Nasledujúci blok, po obedňajšej prestávke, bol zameraný pod vedením Dáši Peťkovej na dýchacie a uvoľňovacie cvičenia. Počas troch hodín stavitelia prichystali ďalšie bouldre, na ktorých pretekári odtrénovali posledný sobotňajší blok. Bouldre boli viac modifikovateľné a bolo ich možné liezť viacerými spôsobmi. Boli zamerané na výbušnosť, skoky, balanc a koordináciu. Na záver prvého dňa, pod vedením Kiky Urdovej, pretekári odcvičili modelový strečing.

V nedeľu ráno lezci absolvovali simulované preteky na obtiažnosť na dvoch pripravených cestách pre každú skupinu. Liezlo sa štýlom OS. Po obedňajšej prestávke si mali pretekári možnosť vyskúšať v kľude jednotlivé postavené pretekárske cesty. V závere sústredenia, po porade s trénermi, prebehlo vyhodnotenie celej akcie. Športovcom bola vysvetlená taktika na pretekoch, pravidlá, jednotlivé postrehy trénerov počas sústredenia a vyhodnotenie poradia jednotlivých disciplín.

Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným športovcom za zodpovedný prístup, trénerom Milošovi Němému, Andrei Čepcovej a Kike Urdovej. Staviteľom Honzovi Zbranekovi, Dávidovi Zavackému a celému tímu adeptov na staviteľov ciest, Robovi Hromadovi za fotenie, Dáši Peťkovej za jógu. Ďalej aj za pomoc pri priebehu sústredenia Robovi Fapšovi a Andrejovi Sýkorovi a nakoniec aj lezeckému centru LA SKALA za vytvorenie dobrých podmienok na akcii.

Foto: Róbert Hromada
Text: Igor Kollár

Fotogaléria 


 

 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27983536