vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 28.03.2024   english version
 Horolezec 4/2019
23.12.2019 22:00 | 1115x |
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2020.

Partneri časopisu Horolezec 
        

Obsah

Vianoce, sviatky, Silvester...  (2)
Baby na Zamke (3)
Máme víťazov (5)
Možno som mal viac šťastia (6 - 11)

Jarýk Stejskal oslavuje okrúhle jubileum 70 rokov. Patrí medzi našich najlepších horolezcov v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Na svojom konte má množstvo extrémnych výstupov, medzi nimi aj 3 osemtisícovky.  (Milan Vranka)
Tatranské leto – sezóna 2019 (12 - 15)
Rado Staruch opäť podrobne spracoval letnú horolezeckú sezónu na slovenskej a aj poľskej časti Vysokých Tatier. Výstupy sú rozdelené podľa dolín od východu po západ. Je potešiteľným faktom, že v letných Tatrách sa začína viacej liezť. (Rado Staruch)

Rubrika boulder.sk (17 - 31)
Šutroviny (18 -20)
Na nekonečnom horizonte ďalej a ďalej - Bouldering na Slovensku 2019 (22 - 31)
Bouldering na Slovensku má jednu veľkú výhodu. Za posledných pár rokov je vždy o čom písať. Postupne naberá na obrátkach a z nevinnej malej guľky by už okolo vás mohla prefrčať veľká snehová guľa. (Oli Vysloužil)

Bhagirathi III - Expedícia SHS JAMES 2019 (32 - 34)
V septembri a októbri 2019 pôsobila v oblasti Garwahalských Himalájí v Indii na kopci Bhagirathi III slovenská expedícia, ktorú zorganizoval Slovenský horolezecký spolok JAMES. (Martin Krasňanský)
Príbeh so šťastným koncom (35 - 37)
Dvojica slovenských horolezcov Ondro Húserka a Ján Smoleň sa v rámci slovenskej Expedícii pokúsila vyliezť novú cestu v 1500 m Z stene kopca Bhagirathi III. Ich snaženie zastavila zmena počasia.  (Ondro Húserka)
Navždy mladý (38 - 41)
Péřový šlechtic (42 - 45)

Josef Rakoncaj, zakladatel rodinné firmy Sir Joseph, se ze skal Českého ráje propracoval až na osm osmitisícovek a uskutečnil bezpočet dalších výstupů či prvovýstupů na horách a skalách po celém světě. (Honza Mikula)
Bigwallistka (46 - 51)
Posledných pár rokov patrí Miška Izakovičová medzi slovenskú horolezeckú špičku. Lezie výborne na skalkách, stredných horách a v bigwalloch. Učarovali jej hlavne Yosemity, kde má na svojom konte množstvo výborných výstupov.  (Vlado Linek)
Snehová kráľovná (52 - 54)
Meno Marianna Jágerčíková je u nás v horolezeckom športe pomerne neznáme. Aj preto, že Marianna žije dlhé roky vo Francúzsku. Tento rok získala na majstrovstách sveta v skialpinizme striebornú medailu. (Vlado Linek)
Novinky: Nielen do hôr (55)
Chujten znamená chladný (56 - 63)

Chujten, 4374 m, je najvyšší kopec Mongolska. Prvý výstup na jeho vrchol uskutočnili v roku 1957 mongolskí horolezci pod vedením sovietského vedúceho. Trasa viedla východným hrebeňom. (Michal Kleslo)
40 rokov od Aconcaguy (64 - 67)
Brouillard Integral (68 - 73)

Jeden z najdlhších hrebeňov Brouillard, z južnej strany údolia Val Veny na Mont Blanc, je spolu s hrebeňom Peuterey jeden z výrazných hlavných hrebeňov Mont Blancu. Je to tzv. Grand Tour a pomenovanie je to vskutku výstižné. Ide o veľkolepý podnik. (Mária Fúčelová)
Americké špárovania (74 – 75)
Výnimočný učeň (76 - 77)
Výkony za hranicami (78 - 81)
Ako sme konečne vypili KalamárKAP! (82 - 83)
Bežecká spomienka na Juzeka (84 - 85)
Popradský horsko – filmový sviatok (85 - 88)
Aké boli  Horyzonty (89)
Nitrianske Vysoké hory (90 - 91)
Nešťastné Vianoce (92 - 93)
Úloha pocitov v horských športoch (94 - 95)
Vedenie lezeckého krúžku detí mladšieho školského veku (96 - 97)
Tajomstvá z lezeckej kuchyne (98 - 99)

Obálka: Jarýk Stejskal, nástup do Z steny Čo Oju, 1984. Foto: archív Jarýk Stejskal


Vianoce, sviatky, Silvester...

Anton Pacek, predseda SHS JAMES

Pre mnoho z nás chvíľka oddychu, pokoja, hlavne toho mentálneho. Naopak telu sa žiada trochu viac sa zaktivizovať, na horách, v zimnej obuvi lezeckej či skialpinistickej, potom sa možno zohriať drinkom, prípadne ešte i polezením na umeline. A v súkromí alebo pri debatách so známymi, kamarátmi zhodnotiť, čo sme prežili príjemné a pamätihodné, či naopak smutné a rozporuplné.
Slovenský horolezecký spolok JAMES má za sebou jeden z tých výraznejších rokov, ktorý bol znamením zmien. Tá najvýraznejšia nastala na Valnom zhromaždení nášho spolku, keď prebehla zmena jeho vedenia v osobe predsedu i polovice členov Výkonného výboru. Tie ďalšie boli na športovej či administratívnej úrovni.
Po dlhom čase sa zorganizovala expedícia pod hlavičkou JAMESu a to do indickej časti Himalájí na Bhagirathi III. Slovenskí reprezentanti sa do týchto oblastí pozreli po rokoch, kedy sa extrémne výstupy sústreďovali skôr do Patagónie, prípadne skalných oblastí a evidentne im tieto hory učarovali. Celej expedícii predchádzal horolezecký inkubátor, sústredenie, ktoré malo pripraviť účastníkov na pôsobenie vo vysokých horách. Sústredenia v Medveji (Chorvátsko) či Magic Woode (Švajčiarsko) zase potešili priaznivcov skalných výkonov.
Športové lezenie zaznamenalo výrazný posun v kvalite i kvantite, a to čo sa týka účasti a umiestnení na zahraničných i domácich pretekoch. Slovenský pohár zmenil štruktúru a formu tak, aby oslovil špičkových pretekárov, ale aj širšie masy. Okrem inštruktorského stavu, ktorý máme celkom rozšírený, nám pribudli i prví vyškolení odborníci v športe, tréneri, rozhodcovia, stavitelia cien, ktorí budú budúci rok inštitucionizovaní. V komunite športového lezenia narastá chuť liezť, pretekať, trénovať, uspieť, zvíťaziť. Skvelé.
Ľadoví lezci, drytoolisti a takisto skialpinisti sa po chvíľke stagnácie prebúdzajú (zdá sa) do energickejších časov. Prejavený záujem o aktivity v Škótsku a na pretekárskej úrovni tomu nasvedčujú, v Žiline prebehol začiatkom decembra už štvrtý ročník Európskeho pohára v drytoolingu. Výborná vizitka pre našich organizátorov a usporiadateľov.
Metodická komisia a Horolezecká škola JAMES, s.r.o. hýri aktivitami, termínmi na školenia inštruktorov i pre záujemcov o vzdelávanie sa. Všetci aktívni inštruktori sú už vpísaní v Informačnom systéme športu a môžu realizovať činnosť podľa platných zákonov.
Tatranské chaty (Chata pod Rysmi, Chata pri Zelenom plese, Téryho chata, Zbojnícka chata) prechádzajú pozitívnymi zmenami a z roka na rok je na nich útulnejšie, príjemnejšie, aj komfort pobytu sa výrazne zlepšuje. Atmosféra tu býva tá pravá horolezecká, občas aj nejaký dlhší spoločenský večer či noc. Ale také naši predkovia zvládali hravo a ráno šups obuť lezečky či nabrúsené mačky, vybrať z batoha maglajz, zbrane, alebo čo sa práve hodí ��.
Začali sme sa stretávať v širšej zostave na tzv. rozšírených VV, na ktorých sa zúčastňujú predsedovia jednotlivých komisíí aj predsedovia oblastných rád. Riešia sa tak ťažiskové záležitosti nielen na Valnom zhromaždení, ale aj v priebehu roka a to obzvlášť z regiónov.
Na sekretariáte sme doplnili stavy, počas roka k nám prišla slečna, ktorá má na starosti administratívu a sekretár, ktorý postupne preberá starostlivosť o interné záležitosti. Všetko je to zatiaľ ešte v štádiu ladenia, ale významné posuny cítiť určite už teraz.
A čo budúci rok? Čaká nás veľa práce, ale aj zaujímavých udalostí a noviniek. Už teraz je známy plán sústredení Komisie alpinizmu a reprezentanti, ale aj širší okruh aktívnych lezcov si medzi nimi určite nájdu svoj program. I Komisia športového lezenia má už svoj predbežný kalendár a plán podujatí, pričom jeho významnou súčasťou bude účasť na projektoch Športuj Slovensko! (vo všetkých krajských mestách na Slovensku) a na Olympijskom festivale na Zlatých Pieskoch v Bratislave (priamo počas Letných Olympijských hier v Tokiu), oboje v úzkej spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom. Každá zo sfér odborníkov v športe si pomaly začne budovať svoje „stavy“ tak, aby sami tí najpovolanejší určovali smery a samozrejme budeme pokračovať v školeniach odborníkov na všetkých úrovniach.
Ďalšími významnými zmenami si prejde naša administratíva, keď nás čaká pokračovania budovania databázy, prepájania sa s ISŠ, evidencie lezeckých aktivít cez webové rozhranie a možno konečne už aj zmena dizajnu webovej stránky. Predpokladáme, že sa v priebehu budúceho roka podarí zinovovať celú administráciu, interné predpisy, formuláre. Čo najviac sa budeme snažiť informovať našich čenov o dianí v spolku i vo svete na našej webovej stránke, fb profile, prípadne aj formou newsletterov.
Čakajú nás ďalšie rokovania s predstaviteľmi orgánov ŠOP a Správy TANAP o budúcom znení Návštevného poriadku TANAP, spolupráca s Horskou záchrannou službou, na ktorej sme sa vzájomne dohodli, príprava výročia 100 rokov od vzniku nášho spolku, atď.
Správcov všetkých oblastí čaká opäť práca na vylepšovaní podmienok pre lezenie v rôznych kútoch Slovenska. A to formou preisťovania ciest, debatami s miestymi ŠOP a postupnom sprístupňovaní ďalších lezeckých oblastí. Je to nikdy nekončiaca robota, taká užitočná pre nás všetkých.
Chcem poďakovať všetkým našim členom, ktorí aktívne prispeli svojím kúskom do skladačky činov, ktoré sa nedajú ohodnotiť finančne, ktoré často vykazujú znaky absolútneho dobrovoľníctva, ale bez ktorých by nikdy šport, horolezectvo, športové lezenie, skialpinizmus, VHT, nemohli fungovať. Ďakujem a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
A na záver zaželám vám všetkým tú chvíľku pokoja i horskej aktivity počas vianočných a novoročných sviatkov, veľa energie, porozumenia a vzájomnej spolupatričnosti do nového roku. Aby sme sa mohli stretávať a zažívať spolu tie najpovznášajúcejšie emócie, ktoré nám spojenie ľudí a prírody môže priniesť.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30704082