Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 09.04.2020   english version
 Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019
10.01.2020 23:00 | 3647x | komentár: 34x
  

Koncom októbra sa stala pri nástupe hranu Žabieho koňa smutná nehoda, okolo ktorej bol rozruch a veľké množstvo otázok, tak to trošku ozrejmíme.

Horolezec, ktorý tam tragicky zahynul nebol členom JAMESu, ale bol členom Alpenvereinu, sekcie Edelweiss. Odbornú spôsobilosť na výkon horskej záchrannej činnosti nemal. Daný deň bola dobrá predpoveď počasia a aj počasie bolo krásne jesenné, teplota do 12 stupňov, vietor do 7 m/s, jasno, takmer bez obláčika. V dolinách, ako aj na túrach bolo väčšie množstvo ľudí, iba okolo Žabieho koňa, minimálne 10 horolezcov. Ideálny deň na pekné jesenné lezenie. Nástup na Žabieho koňa je zo začiatku ľahšie lezenie vhĺbením, potom krátky traverz, na konci ktorého je vŕtané stanovisko na zlanenie
na samotnú hranu Žabieho koňa. Na tomto mieste sa stretli 3 lanové družstvá, kde ako prvý išiel zlanovať postihnutý, ktorý bol z dvojice starší a skúsenejší.
Lano prevliekol cez štand, jeden koniec zhodil dole do Žabieho sedla a druhú polovicu lana z neznámej príčiny zbalil do buntu a prehodil si na seba medzi pravou časťou krku a ľavým podpazuším. Priamo do centrálneho oka sedačky si zapol karabínu a istítko, ktoré zapol do oboch lán. Lano malo priemer 8 mm. Prúsik, ani predlžovaciu slučku nepoužil a začal zlanovať. Na rukách mal ¾ kožené rukavice s voľnými prstami. Začiatok zlanovania je plytké a po pár metroch je hrana, pod ktorou je kolmica s previsom. Začiatok zlanovania zvládol, pričom si každým krokom zhodil jednu slučku dole. Po chvíli zmizol za hranou. Keď sa asi 5 minút nič nedialo a lano bolo stále napnuté, tak spolulezec založil druhé lano do štandu a spustil sa k nemu, kde zistil, že je v bezvedomí a lano ho škrtí. Zavolal na pomoc na štand, kde boli náhodne aj 2 záchranári HZS, ktorí taktiež zlanili dole, pomohli s uvoľnením lana a pomáhali s oživovaním, ktoré začal spolulezec. S laickou resuscitáciou v zlých podmienkach pokračovali až do príletu vrtuľníka VZZS so záchranárom HZS, ktorý ho pripol k sebe, boli spolu evakuovaný k Žabím plesám, kde už ale lekár VZZS bohužiaľ konštatoval iba smrť postihnutého.

Z nášho pohľadu sa pod nehodu podpísali 3 hlavné chyby, ktoré sa postihnutému stali osudnými:
1. zlanovaciu brzdu – kýblik mal zapnutý do centrálneho oka sedačky a nie do predlžovacej slučky, čím nedokázal urobiť
dostatočné zalomenie tenkého lana s nízkym trením
2. na zlanovanie do kolmého až previsnutého terénu nepoužil zlanovací prúsik
3. na zlanenie použil 1 polovicu lana, ktorú zhodil dole a druhú polovicu mal omotanú okolo krku, pričom každým krokom uvoľnil jednu slučku.
S takýmto postupom zlanovania som sa nikde nestretol.
4. mohli by sme doplniť ešte štvrtý bod, čo je chýbajúci partnercheck – kontrola partnera.

Martin Matúšek

 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [ 10. 1. 2020 23:17:42] - reagovať
Koncom októbra sa stala pri nástupe hranu Žabieho koňa smutná nehoda, okolo ktorej bol rozruch a veľké množstvo otázok, tak to trošku ozrejmíme.
 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Michal 17. 1. 2020 15:49:56] - reagovať
  Chcem sa opytat ci dotycny mal vobec istitko usposobene na tento priemer lana?

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Martin 21. 1. 2020 11:55:35] - reagovať
   Istitko sa stratilo pri záchrane, podľa svedkov malo byť v poriadku

   • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [anonym 24. 1. 2020 15:49:46] - reagovať
    Vážená organizácia HZS B-OJ,
    Vyjadríte sa teda aj k nehode z Kráľovského žľabu vášho člena a tak isto aj z minulého roku z Mlynarového žľabu ?! Nejako vaše chyby nechcete zverejňovať... Treba mŕtvych nechať napokoji, ale toto mi príde trošku ako dehonestácia...

    • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 27. 1. 2020 13:36:09] - reagovať
     O akej dehonestácii to tu táraš? V článku je zhodnotené čo sa stalo, aké chyby urobil zosnulý a hotovo. Ak niečo dehonestujúce píšu komentujúci, je to ich vizitka. Vyčkaj času a možno bude aj rozbor s Mlynárovho žľabu, aj keď tam pokiaľ viem bolo objektívne riziko mimo bez vplyvu zosnulého, tak neviem čo tam hodnotiť. Lavína ťa môže trafiť hocikedy keď je sneh, voľná skala takisto, to nie ej chyba človeka ale objektívne nebezpečenstvo hôr. Táto rubrika má byť predovšetkým o chýbach ľudí, čo tento článok spĺňa na 100%, tu nebolo príčinou žiadne objektívne riziko hôr...

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Miso 17. 1. 2020 10:10:23] - reagovať
  Aj figurant by mal vediet, ze z nitu sa nezlanuje.

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Sinecky Jaroslav MCC-Praha 15. 1. 2020 18:26:04] - reagovať
  Ze své 50-ti leté horolezecké praxe vím,že blbost,která stojí život nebo zmrzačující zranění je schopen udělat ve slabém okamžiku každý. To však neřešíme.Myslím, že problémem je jak bezpečně slanit ve složitých podnínkách, kdy lano nelze spolehlivě hodit dolů bez zaseknutí. Tuhle situaci nejčastěji zažívám ve stěnách v subtropických oblastech při použití dvojitých lan (délka shozených lan 60m) Při silném větru a stěně plné pichlavých keřů se lano téměř neřešitelným způsobem při shození kousne třeba 30m vodorovně od slaňujícího. Řešením je předpisové zajištění slanění prusíkem, tak abych v případě problému měl obě ruce volné pro jakékoliv manipulace. Kousnutí shozených lana zabráním přehozením obou pramenů pečlivě stočených lan přes loket. Během slaňování lana postupně odvíjím odhazováním smyček. Je to je dost namáhavé vzhledem k objemu a váze obou lan. Úplně suprové je mít hák ze silného drátu, na který smotaná lana zavěsím na uvazek a při slaňování postupně odvíjím. Hák lze docela pohodlně nosit ve zdvojných zádech batohu.

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Michal Legutký ml. 15. 1. 2020 14:59:53] - reagovať
  Priatelia dovolím si pár poznámok k tejto diskusíí. Stala sa nehoda so smrteľným následkom. Je dôležité sa z nej poučiť aby sa komukoľvek nestala. či už skúsenému alebo nováčikovi. Ruku na srdce, koľkí si skutočne zakladáte prúsik pri zlaňovaní? (samozrejme, že teraz na internete každý). Je smutné, že tento skrat sa stal dobrovoľníkovi THS, no zároveň je to aj určité varovanie a poukázanie na rutinu, ktorej častokrát prepadáme. Toto by malo byť memento do budúcnosti pre všetkých. K otázke odbornej spôsobilosti sa vyjadrovať nebudem, len podotknem, že kto bežal posledný Psotkov memoriál mohol Peťa stretnúť v Priečnom sedle, kde sa aj odohrala jediná záchranná akcia celého behu a Peťo sa na nej aktívne zúčastnil so všetkou odbornosťou a profesionalitou.
  Neviem a netrúfnem si povedať, čo ho viedlo k tomuto skratu. Absolvoval som s ním pár túr a nepamätám si na takéto konanie. Preto v žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s úrovňou niektorých príspevkov pod týmto akiste dôležitým článkom. Hoď kameňom kto si bez viny a neurobil si nejakú hlúposť v svojom doterajšom živote...
  Peťo spomínam na Teba. RIP

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Michal 17. 1. 2020 15:48:16] - reagovať
   Poviem ti k tomu iba jedno, na sportovkach si prusik nedavam ak vidim pod seba, ale v horach, ak nehovorim nejake skalkarcenie po nitoch kratke, to som proste v zivote neurobil ani neurobim, ani nepoznam nikoho kto by takto hazardoval, este s vedomim ze mas 8 mm lano, to je jak snurka od topanok (zaujimalo by ma ci mal vobec istitko, ktore bolo na tento priemer vhodne). Nechapem,na co si sem vobec reagoval. To okienko je uplne vecne a nikoho nemoze urazit. Ked si citam tie body, vobec sa necudujem tomu co sa stalo.

   • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Michal Legutký ml. 17. 1. 2020 19:59:20] - reagovať
    Čo máš problém pochopiť? Je to veľký problém brať ohľad na to, že zahynul človek, niekoho kamarát, kolega, manžel či otec. Trochu úcty v debate by určite nezaškodilo. Nikto nevie ako skončí (možno aj vďaka nejakej nepochopiteľnej chybe)... A na tvoju otázku ohľadom istítka viem, že Peter najčastejšie používal Petzl reverso. To pokiaľ dobre viem nevylučuje použitie dvojičiek.

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Hrošík 15. 1. 2020 13:00:57] - reagovať
  Zdá se že na tom slaňování celkem nic není, ale ono je to celkem věda. Situací je mnoho a špatnej nápad člověk dostane během vteřiny a během další vteřiny ho může realizovat. Když se podívám na sebe, tak jsem cca 20 let slaňoval více méně špatně, buď úplně bez prusíka, a nebo nešikovně s prusíkem cvaknutým do nohavičky sedáku + kyblík cvaknutý do centrálního oka sedáku. Co se týká cvakání prusíku do nohavičky, tak tam je problémek, že vyosuje tělo lezce na jednu stranu. Teď už cca 5 let mám doladěnej způsob, kterej mi vyhovuje zatím nejvíc: Smyčkou prodloužené centrální oko s kyblíkem + francouzský prusík cvaklý zámkovou karabinou přímo do centrálního oka (samozřejmě pod kyblíkem). fr. prusík např. zde: https://www.urbanrock.com/images/thumbnails/420/420/detailed/18/Beal_Jammy_Instructions_2_txss-ix@2x.png . Na jedné straně francouzskýho prusíku dělám loďák, který funguje čistě jako pojistka aby smyčka nevypadla z karabiny při vázání/rozvazování prusíku. Hore zdar!

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Marian PO 13. 1. 2020 21:48:05] - reagovať
  Náhodne som natrafil na foto zlanovania s nakufrovanym lanom, aj toto je možnosť, ja som zlaňoval párkrát s lanom namotanym na predlaktí , ako som sa už skôr zmienil. Možno sa nebohý snažil o niečo podobne... pripájam link. https://www.singingrock.cz/sebastian-munoz

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Adam 16. 1. 2020 14:48:43] - reagovať
   K zlaňovaniu s dvojičkami v silnom vetre, resp. do neprehľadného alebo členitého terénu.

   Mne osobne sa osvedčila táto metóda:
   1. Zviažem konce, prevlečiem cez zlaňovací bod, urobím uzlík na konci každého prameňa (osvedčil sa mi uzlík na každom prameni samostatne a nezväzovať konce spolu - laná sa oveľa menej krútia a nevzniká telefónna šnúra).
   2. Každý prameň skufrujem a následne cez 60cm/80cm slučku a karabínu zavesím po oboch stranách sedáku (jeden prameň vľavo, druhý prameň vľavo, ergo 2 slučky a 2 karabíny). Vzhľadom na hmotnosť jednej dvojičky ich nosnosť materiálových pútok zvláda s prehľadom.
   3. Ak sú laná dobre skufrované, tak pri zlaňovaní jednotlivé pramene samé pekne vyliezajú zo slučiek po oboch stranách, keďže laná sú pod zlaňovacím zariadením.

   Hlavná výhoda je, že laná nie sú omotané okolo tela, či navešané na rukách. Jedna ruka drží prusík, druhá ostáva voľná. Laná pri zlaňovaní nijak nezavadzajú a neobmedzujú, zlaňujúci má tak dobrý prehľad a výhľad.

   Nevýhodou je dlhšia príprava a takisto pramene niekedy nevyliezajú samé, no treba im pomôcť voľnou rukou, čo môže byť otravné. Ale ak človek zlaňuje v zlom teréne, tak aj tak nemôže ísť zrovna rýchlo. :)

   Budem rád, ak toto niekomu pomôže a ešte viac ocením konštruktívne pripomienky. ;)

   • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [PK 16. 1. 2020 17:50:17] - reagovať
    pekne popísané, a áno, je to to trocha prácne. Treba to precvičiť.
    Tej metóde sa v amerikánštine hovorí saddle bags. Tuto na 4.fotke je saddle bag , iba jedno 60 m dvojča. Prusik, uzly etc nevidno, ale mali sme. ( je to fotka štýlom : chalani, kukuk , ukážte zuby !)
    https://www.svts.sk/4435-6-kontrola-zlanakov-z-medenych-lavok-16-7-2019/
    Robili sme to iba cvične, podmienky si to nevyžadovali. Obvykle dávame cez ramená = podobne ako Sebo, ale nie tak dobrodružne https://www.singingrock.cz/sebastian-munoz

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 15. 1. 2020 22:15:34] - reagovať
   Sebastianovi nevidno prusik ani uzly na konci lana

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Milan Botto 15. 1. 2020 13:59:56] - reagovať
   Presne tento osudný spôsob zlaňovania popisuje a na fotkách tiež bez sebaistenia prusíkom ale s oboma lanami okolo tela ako spôsob zlaňovania vo vetre resp. keď sa môžu zaseknúť laná horský vodca Vojtech Dvořák z ČR na stránkach minuloročného Sveta Outdooru. Keď som ten článok čítal a videl tie fotky v časopise, pomyslel, že je to celkom dobrý návod na blbú smrť. a krátko nato Peťo ...

   • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Milan Botto 15. 1. 2020 14:39:35] - reagovať
    Opravujem , nie Svet Outdooru ale Montana 5/2019 na str.71 a tiež fotka 6/2019 na strane 77. Ale tiež upozorňuje, že tento spôsob zlanenia vyžaduje cvik , v prípade zlýhania brzdiacej ruky máte lano okolo krku! a neumožňuje použitie prusíka.

    • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Milan Botto 15. 1. 2020 14:47:19] - reagovať
     ... a je to v prevedení s polovičným lodným uzlom aby to bolo úplné.

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anton Pacek 13. 1. 2020 16:58:06] - reagovať
  Ahojte, len krátka poznámka... všetky tieto príspevky o bezpečnosti a rozbory nehôd budú umiestnené v tzv. Bezpečnostnom okienku, ktoré nájdete na hlavnej stránke dole vpravo. Aby ste sa nemuseli prehrabávať vždy v histórii článkov.

 • 2. na zlanovanie do kolmého až previsnutého terénu nepoužil zlanovací prúsik [Anonym 13. 1. 2020 14:23:27] - reagovať
  myslím, že prusik sa má použiť na horách aj v položenom teréne

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Matus 13. 1. 2020 10:21:23] - reagovať
  Tento typ clankov chybal, je to velmi poucne. Este by sa zislo vytvorit osobitnu zalozku niekde na stranke na tieto clanky, nech nezapadnu prachom v historii clankov, ale bude mozne ich hocikedy lahko najst. Vdaka
  PS neplanuje sa prekopat cely web james.sk nakolko aktualny stav je dost neprehladny a zastaraly?

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anton Pacek 14. 1. 2020 18:05:13] - reagovať
   Áno, plánujeme v tomto roku prekopať design webovej stránky

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [PK 13. 1. 2020 14:21:54] - reagovať
   ja by som takéto články hľadal skôr v záložke Metodické materiály

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [vp 12. 1. 2020 11:29:22] - reagovať
  Dakujem za skvely clanok. Pravdu povedat keby som takto niekoho videl zlanovat asi by som sa len ticho cudoval, teraz takeho cloveka urcite upozornim ake nebezpecne to moze byt...

  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 15. 1. 2020 9:51:29] - reagovať
   podobným spôsobom sa už uškrtilo viac ľudí, keď na lano nakufrované cez plece ( nezafixované o spojovacie oko sedačky) mali niekoho naviazaného a ten padol.

 • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 11. 1. 2020 9:53:45] - reagovať
  Ten sposob zlanovania fakt nechapem. To je skoro na Darwinovu cenu.


  • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [marianPO 11. 1. 2020 22:47:42] - reagovať
   no niekedy davno som počul z rozprávania starých borcov že ak velmi fuka vietor
   je lepšie lano priebežne popuštat pri zlanení, aby sa nezachytilo niekde(mat ho niekde navite na ruke/je to ale dost obtiažne... ale nie mat ho okolo krku. I to v ľahšom teréne a nie kde je previs a s prusikom.ten je dost často vynechavaný...to asi bol vlastný vynalez to cez krk...
   skoda...

   • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 12. 1. 2020 17:26:54] - reagovať
    no a to bol metodik hs

    • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Vlado Paulík 13. 1. 2020 11:28:52] - reagovať
     Čo značí hs?

     • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 13. 1. 2020 11:55:20] - reagovať
      THS - DZ
      http://www.ths-dz.sk/tragicka-nehoda-na-zabom-koni/

      • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Martin 14. 1. 2020 13:39:56] - reagovať
       https://www.hzs.sk/skoliace-stredisko/sposobile-osoby/
       dotyčný nemal odbornú spôsobilosť na záchranu, aj keď bol členom občianskeho združenia

       • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 14. 1. 2020 15:34:54] - reagovať
        načo je niekto členom horskej služby,keď nema odbornu spôsobilosť na záchranu v horách

        • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 15. 1. 2020 9:45:00] - reagovať
         mal odbornú spôsobilosť na lyžiarsku trať (= zjazdovku)

      • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Marian PO 13. 1. 2020 15:29:13] - reagovať
       no netreba to riešiť ale poučiť sa...
       myslim že nejeden člen hzs či dobrovolnik alebo aj požiarnik a pod. bol už v patovej situácii koli blbosti a to z oboru...

    • Nehoda na Žabom koni 25. 10. 2019 [Anonym 12. 1. 2020 20:39:00] - reagovať
     sila!!!


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26347746