Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 28.05.2020   english version
 Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020
18.12.2019 21:45 | 6871x | komentár: 6x
  

Aby sme sa poučili z chýb druhých, tak by sme chceli prinášať krátke rozbory nehôd v horách. Tým, ktorí v horách nechali svoje zdravie, alebo život, to už nepomôže, ale ďalších to môže zachrániť.

Rozobrali by sme si krátko nehodu ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy. Početné skupiny ukrajinských horolezcov sme stretávali vo zvýšenej miere hlavne posledné dva roky a to podľa hesla: "V jednote je sila." Obyčajne boli ich lanové družstvá 4 až 6 členné s 1 inštruktorom a chodievali prevažne klasické trasy a používali metodiku z priekopníckych čias alpinizmu.
Na chate sa ubytovala asi 30 členná skupina horolezcov z Ukrajiny, ktorí mali v pláne podnikať vo Vysokých Tatrách výstupy. Na daný deň bola nevhodná predpoveď počasia, ktorá sa aj naplnila. Dole dážď, ktorý smerom na Skalnaté pleso prechádzal do dažďa so snehom a od Skalnatého plesa snežilo, pričom od 1800 m pripadlo 20 cm nového snehu a čím vyššie ho bolo viac.
Napriek tomu skupina v počte 11 ľudí, 1 x 6 členná skupina a 1 x 5 členná skupina pokračovala do Skalnatej doliny k Cmitru. Ako cieľ si vybrali letnú horolezeckú cestu Západným pilierom na Východnú Vidlovú vežu s úmyslom pokračovať na Kežmarský štít a klasikou zostúpiť dole na Skalnaté pleso. Keď im v skorom poobedí začalo byť jasné, že to nezvládnu, keďže boli akurát v prvej dĺžke, inštruktor 6 člennej skupiny zavelil na ústup zlaňovaním. Stanovište urobili na skalnom bloku s 2 x otočenou repšnúrou, do ktorej založili karabínu a do karabíny lodným uzlom zaistili koniec jedného lana.

Inštruktor zlanil dole ako prvý. Na konci lana mu bolo jasné, že miesto nie je bezpečné pred padajúcimi splazmi snehu, tak na konci urobil osmičkový uzol, do neho dal karabínu, na druhom lane urobil taktiež osmičkový uzol a spojil ich karabínou. Potom mu už lano vydalo až k balvanu, kde sa dalo skryť pred padajúcimi splazmi. Tam ale zistil, že nemá zvukový ani vizuálny kontakt so svojou skupinou, tak sa s pomocou šplhadla dostal asi 15 – 20 metrov pod stanovisko na policu, kde sa odpojil z lana, zaistil sa čakanom v snehu a dával pokyny svojim zverencom na stanovisku. 4 zlanili jednolanovou technikou s prepnutím sa pri uzle a schovali sa za balvan. Na stanovisku nechali ako poslednú mladú začiatočníčku, ktorá bola iba 3 x v horách a doposiaľ liezla iba toprope, alebo sa nechala viesť. A na túto dievčinku zdola kričal inštruktor, čo má robiť. Tak ona vytiahla laná k sebe na stanovište, zrušila ukotvenie lodným uzlom, konce spojené karabínou mala pri sebe a zapla sa zlaňovacím kľúčom do jedného lana, na ktorom predtým zlaňovali ostatní. Uviazala si aj prúsik, avšak iba do jedného lana, na ktorom mala aj zlaňovátko. Odsadávaciu slučku si taktiež zapla do lana, na ktorom išla zlaňovať a začala zlaňovať dole. Samozrejme, že okamžite začala padať, pričom druhé lano vyťahovala cez slučku na stanovišti
za sebou a strhla so sebou inštruktora, ktorý stál v jej spádnici a bol zaistený iba čakanom v snehu. Obaja prefičali dole až na pod stenu, pričom si po trase privodili zranenia, ktorým podľahli.
Rozhodnutia, ktoré daná skupina v osudný deň urobila boli takmer všetky zlé, čo následne viedlo k tragédii.

Martin Matúšek

 
Na prvej fotke je ukážka pôvodného stanoviska, ako zlaňovali preživší, na druhej rekonštrukcia zapnutia dievčiny pred pádom. 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [ 18. 12. 2019 22:46:04] - reagovať
Aby sme sa poučili z chýb druhých, tak by sme chceli prinášať krátke rozbory nehôd v horách. Tým, ktorí v horách nechali svoje zdravie, alebo život, to už nepomôže, ale ďalších to môže zachrániť.
 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [Marek 8. 1. 2020 13:59:47] - reagovať
  Ach jaj, zľaňovať z lodného uzlu by som si netrúfol a naviac bez poistného uzlu. Brr. Jak musela vypadať repšnúra pri preťahovaní lana v mieste oderu začiatočníčkou? No neviem neviem. Veľká hlúposť nechať ako posledného zľaňovať najmenej skúseného.

 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [Lacibaci 7. 1. 2020 13:59:43] - reagovať
  Vdaka ! za clanok a dufam novu rubriku. je to naozaj dobre a normalnou recou po lopate vysvetlene..
  situacia co videla to spravila tak ako prvy... zial doplatila na chybu instruktora ktory taktiez..
  tak ako je aj na symbolickom cintorine: Mrtvym na pamiatku, zivym pre vystrahu !
  este raz Ď.

 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [Lacibaci 7. 1. 2020 13:54:27] - reagovať
  Vdaka ! za clanok a dufam novu rubriku. je to naozaj dobre a normalnou recou po lopate vysvetlene..
  situacia co videla to spravila tak ako prvy... zial doplatila na chybu instruktora ktory taktiez..
  tak ako je aj na symbolickom cintorine: Mrtvym na pamiatku, zivym pre vystrahu !
  este raz Ď.

 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [Jožo Sklenár 3. 1. 2020 22:11:51] - reagovať
  Super nápad, fakt vďaka za článok! Má to určite zmysel a tipujem aj dobrú čítanosť, lebo takéto veci ľudí zaujímajú. Verím, že je to štart do pravidelnej rubriky, aj keď dúfam, že nie častej a ak, tak nie s takým tragickým koncom :-( Takto by sa dali spracovať aj staršie veci. Títo spravili fakt skoro všetko zle, od začiaku, no boli to hlavne začiatočníci... ale prúsery sa dejú aj skúsenejším. Vedel by som rozprávať... Ešte raz díky za dobrý a potrebný článok!

 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [johnyb 20. 12. 2019 7:54:18] - reagovať
  Ďakujem za článok a verím že to nie je ojedinelá záležitosť, ale bude to odteraz štandardom pri každej takejto smutnej udalosti. Presne ako je napísané v článku, aby sa živí mohli poučiť z chýb tých, ktorým to už nie je umožnené.

 • Nehoda ukrajinských horolezcov zo začiatku tejto zimy 2019/2020 [Marian PO 19. 12. 2019 9:46:14] - reagovať
  Konečne sa bude robit osveta....super
  Len doplním, možno by som ešte k tej sprave na konci článku v odrážkach vymenoval chyba ktorých sa dopustili...aby bolo jasne čo bolo nezmyslené a čo ich stalo život.lebo nie každý v texte odhalí závažne pochybenia
  ako:
  -nevhodne počasie ktoré ohlasovali...
  -nevhodná cesta na výstup ( v daných podmienkach)
  -príliš veľka skupina v 1 ceste
  -minimálne +1 inštruktor tam mal byt
  -neskúsená osoba nemôže zlanovat posledna!(ak by boli dvaja jedne zabezpečí
  miesto po zlaneni a druhy spušta resp kontroluje svoj manschaft...
  -nezmyselný spôsob zlanovania (vyplýva z neskúsenosti a možno aj zo zlej inštruktáže na diaľku...
  -detto spúšťanie sa z lodného uzlu...(za istých okolnosti sa zvykne povolovat)...

  ta nejak takto ...Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26672510