Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 12.08.2020   english version
 Festival dobrodružných filmov Horyzonty
20.11.2019 09:00 | 1220x | komentár: 0x
7. - 9. 11. 2019  

Trenčín ožil dobrodružstvom. Milovníci outdooru mohli vidieť množstvo filmov, vypočuť si pútavých hostí, či vyskúšať adrenalínové atrakcie počas sprievodných podujatí.

 
10. ročník Behu o pohár Horyzontov. / Dutkovci a Bendíkovci.

Štvrtkový večer odštartoval Viktor Beránek. Film a následne prezentácia chatára spod Rysov, ktorého život sa spája s Tatrami už celých päťdesiat rokov. Ďalší festivalový večer Klára Kolouchová rozprávala o sne o K2, ktorého vrchol dosiahla tohto roku. Sobotný večer upútala prezentácia českého bikera Jana Kopku a festival uzavrel Gabo Čmárik rozprávaním ako v júli prekročili severnú polárnu kružnicu a vydali sa objavovať steny, ktoré neboli doposiaľ zlezené.

 
Janko Hazucha. / Kino Hviezda.

Festival ponúka množstvo filmov so zameraním na rôzne športy, aktivity a prírodu, no aktuálne najznámejším bude Free Solo. Filmy so série Reel Rock znovu nesklamali a ponúkli vzrušujúce snímky z lezeckého prostredia. Hip hop gone wild nás zaviedol do sveta urbanistického rapu, ktorý sa prelína s prírodným, lezeckým svetom.
V rámci súťaže neprofesionálnych filmov Cenu Grand Prix a tiež Cenu divákov získal film Viliama Bendíka Značkár – STEFANIK TRAIL 140. Cenu poroty získal Jakub Piga za snímku Rila a Pirin. Cenu Slovensko vo filme si z festivalu odniesol film Zo života horského meteorológa, ktorého autorom je Milan Ohurniak.

 
Klára Kolouchová. / Preteky Nosičov sen.

Sobotný deň sa konali sprievodné podujatia. Beh o pohár Horyzontov slávil 10.ročník. Farské schody boli pripravené pre nosičov a preteky s vynáškou pivného sudu po vzore štvrtkového hosťa. Pripravené boli Speedline preteky a rodičia s najmenšími sa mohli povoziť v psích záprahoch alebo vyskúšať cyklopreteky cez minipumptrack. Na lezeckej stene prebiehal workshop lezenia s obmedzením - Prelezme Hendikep!, kde si účastníci akcie mohli uvedomiť množstvo bariér, ktoré musia prekonávať hendikepovaní ľudia.

 
Psie záprahy. / Viktor Beránek.

Festival pripravila Marka Dutková a spolu s akčným tímom sa chcú poďakovať najmä návštevníkom, hosťom a všetkým, ktorí festival podporili a spolupracovali na ňom.

text: Zuzana Jargašová
foto: Marek Kutej, Pavol Dian 


Už tento týždeň otvorí v Trenčíne svoje brány festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty. Jeho 14. ročník začne vo štvrtok 7. novembra večerným filmovo-prezentačným blokom, posledné filmy a prezentácie vzhliadnu diváci v sobotu večer. Podujatie zastreší budova kina Hviezda, v ktorej sa nachádza kinosála a divadelná scéna klubu Lúč.

Návštevníci festivalu si budú vyberať medzi dvoma scénami, na ktorých budú prebiehať paralelne dva rôzne programy. V kine Hviezda si budú môcť popri filmoch pozrieť aj päť prezentácií a besied s hosťami. V klube Lúč budú dominovať filmy, prezentácie sa tam budú konať dve - v sobotu popoludní predstaví Tomáš Šmátrala putovanie Aljaškou, večer Trenčan Gabriel Čmárik lezenie v Grónsku. „Niektorí návštevníci preferujú priestrannejšiu Hviezdu, no bohatý program na komornejšej scéne v Lúči si určite tiež nájde svojho diváka. Do playlistu sme tam zaradili vynikajúce snímky 8000+, Z najnižšieho bodu po najvyšší, Reel Rock 13 - Éra Adama Ondru, Lovec búrok, Veľký svet, dve časti Strážcov prírody či výborný neprofesionálny film Na žne k Turkovi,“ prezrádza organizátorka festivalu Mária Dutková. „Nedá sa vidieť všetko a vybrať si môže byť ťažké, no tak to už na festivaloch chodí,“ dodáva Dutková, ktorá upozorňuje aj na to, že niektoré z filmov budú odpremietané aj vo festivalových reprízach, uvádzaných v jarných mesiacoch v priestoroch Gastro+ na trenčianskej SADke. To, o ktorý film by mali diváci v reprízach záujem, môžu uviesť v anketových lístkoch, kde hlasujú aj o najlepší neprofesionálny súťažný film.

 

Priestor na festivale opäť dostanú aj témy súvisiace s ochranou životného prostredia. Prostredníctvom filmov, prezentácií hostí a výstavy sa organizátori snažia upozorniť na negatívne javy, spôsobené človekom a možnosti ohľaduplnejšieho správania sa voči prírode. V sprievodných podujatiach, konajúcich sa priamo počas festivalu v kine Hviezda, sa predstavia lokálne združenia dobrovoľníkov, ktorí sa svojimi aktivitami snažia prispieť k ochrane životného prostredia a spraviť niečo pre ostatných ľudí žijúcich v meste. Environmentálny odkaz má aj film Michala Gálika Strážcovia prírody, prezentácia Tomáša Šmátralu a Michaely Kršákovej Divoká Aljaška či výstava fotografií zo Sumatry Sáry Královej. V sobotu popoludní môžu návštevníci taktiež spoznať aktivity trenčianskej Zelenej hliadky a Knižnice vecí Trenčín. Na workshopoch pod vedením Terezy Královej z Bastarst.sisterart a Karolíny Jarošovej, známej vďaka výrobe chrobáčikov zo starých komponentov elektroniky, sa účastníci naučia, ako kreatívne narábať s odpadovým materiálom a ako spojiť recykláciu s umením. 

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia v centre mesta, priľahlom lesoparku Brezina a na priestranstve pri Váhu pod starým cestným mostom. Chýbať nebude súťaž vo vynáške približne päťdesiat kilogramovej nosičskej krošne po Farských schodoch, s alternatívou ľahšieho nákladu pre ženy a batohov pre deti. Jubilejný desiaty ročník oslavuje Beh o pohár festivalu HoryZonty so štartom na Sládkovičovej ulici pri Posádkovom klube. Novinky organizátori pripravujú v Zátoke pokoja. K slackline workshopu, zhybovačke a psím záprahom pribudne aj súťaž Slackline Speedline Contest o najrýchlejší prechod sliacklinu (tenkého popruhu natiahnutého medzi stromami) a cyklopreteky na pumptrekovej s názvom Detská Tour de HoryZonty. Festival sa koná aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a ďalších partnerov.


Program 14. ročníka Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty je známy. Organizátori doň zaradili 52 filmov z celkovo štrnástich krajín sveta. Slovenských filmov diváci uvidia pätnásť, medzi nimi aj súťažné snímky neprofesionálnych autorov.

Hneď v prvý festivalový večer bude premietnutý celovečerný oscarový dokument „Free Solo“, ktorého hlavný hrdina, akoby strachu zbavený Alex Honnold, už roky udivuje svet odvážnym balansovaním na hrane života a smrti. Špičkový americký športovec totiž zdoláva zložité a strmé steny sám a bez akéhokoľvek istenia. V programe budú aj filmové diela ocenené na len nedávno ukončenom Medzinárodnom festivale horských filmov: snímka „Neprestávam lietať“, či film „8000+“, ktorý v Poprade získal „Cenu za najlepší extrémny film“. Za zobrazenie spojenia rodinného puta so športovým výkonom a dobrovoľníctvom sa „Čestného uznania“ na festivale pod Tatrami dočkal bežecký dokument Viliama Bendíka „Značkár Stefanik Trail 140“. Pre divákov v Trenčíne organizátori pripravili okrem projekcie tohto filmu aj besedu s jeho hlavnými protagonistami, ultrabežcom a organizátorom pretekov Stefanik Trail Martinom Urbaníkom a jeho otcom, značkárom pretekov, Palim. Ten sa na svoje 70. narodeniny a  zároveň piate výročie 145,5 km dlhého behu z Bradla až do Bratislavy rozhodol postaviť na štart týchto náročných pretekov. Ako to dopadlo sa návštevníci dozvedia v sobotu v popoludňajšom filmovom bloku.

 
Marek Holeček, Antarktída. / Klára Kolouchová.

Okrem filmov, ktoré už bolo možné zhliadnuť  aj na iných festivaloch outdoorových filmov, sa organizátori každoročne snažia predstaviť aj slovenské premiéry viacerých zahraničných titulov. „Znamená to pre nás veľa práce s prekladom a titulkovaním, ale výsledok stojí za to“, vysvetľuje Mária Dutková, ktorá stála už pri zrode HoryZontov v roku 2006. „Tento rok v premiére na Slovensku predstavíme jedenásť zahraničných titulov, medzi nimi americké filmy „Krajina medveďov grizly“, „Na sever od súmraku“, „Frantík“, „Hip hop nadivoko“, či francúzsky hudobný projekt z dielne Baraka Flims „Anba – v hlbinách Haiti“. Diváci sa môžu tešiť aj na premiéry dvoch austrálskych snímok.“ 

Okrem filmových projekcií organizátori plánujú aj sedem prezentácií a besied s hosťami, medzi ktorými nebude chýbať legendárny vysokohorský nosič Viktor Beránek, najúspešnejšia česká himalájistka Klára Kolouchová a extrémny biker Jan Kopka. Neoddeliteľnou súčasťou  festivalu bude aj premietanie „Retro v Metro“, podujatia sekcií „Trvalo udržateľné dobrodružstvo“ a „Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých“, súťaže a sprievodné podujatia v meste.

Lístky na festival si diváci môžu zakúpiť na mieste premietania, ako aj v predpredaji. Organizátori ponúkajú aj možnosť on-line rezervácie vstupeniek za zvýhodnenú cenu. Rezervovaný lístok si bude potrebné zakúpiť v pokladni kina Hviezda najneskôr 45 minút pred začiatkom jednotlivého bloku. Platiť bude pre vstup do kinosály aj do klubu Lúč.

Festival potrvá od štvrtka 7. novembra do soboty 9. novembra 2019. Uskutoční sa aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a Nadácie ZSE.


Vo štvrtok 7. novembra 2019,  otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Napriek očakávaniu organizátorov i návštevníkov, že sa podujatie presunie do priestorovo veľkorysejšieho Posádkového klubu, festival opäť prichýli kino Hviezda a klub Lúč.

Havarijný stav bývalej ODY stále nedovoľuje usporiadať toto podujatie, a tak musia program jeho tvorcovia už po štvrtý raz prispôsobiť menšiemu priestoru. „Každý rok sa snažíme hľadať čo najlepšie riešenie, no kompromisy sa niekedy rodia naozaj ťažko. Keďže program beží súčasne na dvoch scénach, divákovi sme doposiaľ chceli dopriať čo najväčšiu slobodu pri výbere toho, čo chce vidieť. Nie vždy je možné odhadnúť záujem o konkrétny film či prezentáciu, a tak tento rok zvažujeme alternatívu predaja lístkov na konkrétne miesta,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Mária Dutková. Novinkou bude mobilná aplikácia, ktorá divákom umožní sledovať program, jeho prípadné zmeny, či položiť otázku hosťom.
Organizátori opäť oslovili viacero zaujímavých osobností outdoorového sveta. Účasť už podporil český biker Jan Kopka, ktorý absolvoval väčšinu extrémnych bikových pretekov na všetkých obývaných kontinentoch a v roku 2007 vyhral najťažšie preteky sveta – Iditarod Trail Invitational na Aljaške. Cestu dlhú 1800 kilometrov absolvoval na špeciálnom snežnom bicykli uprostred zimy, v extrémnych mrazoch, bez podpory a akejkoľvek pomoci, len s vecami, ktoré si sám viezol. Do cieľa sa z celého štartového poľa podarilo dôjsť len dvom pretekárom. Okrem Iditarod Trailu Kopka absolvoval napríklad aj etapové preteky na horských bicykloch naprieč Austráliou, štyri tisíc kilometrov dlhé Great Divide Race z Kanady do Mexika, či 1700 kilometrový  Silk Road Mountian Race v Kirgizstane. Od roku 2011 organizuje vlastné preteky 1000 Miles Adventure určené pre bikerov, bežcov, chodcov, kolobežkárov a všetkých, ktorí sa pohybujú vlastnou silou. Každý nepárny rok začínajú v najvýchodnejšej slovenskej obci Nová Sedlica a končia na západe Česka v Skalnej pri Chebe, párny rok sa ide opačným smerom. „Práve tento hosť nám potvrdením svojej účasti spravil veľkú radosť. Návštevníkom festivalu sa ho snažíme predstaviť už niekoľko rokov, jeho aktivity mu však doteraz nedovolili prísť,“ hovorí Dutková.

  
 
In the Starlight, Paul Zizka.  

Kto bude ďalším hosťom sa diváci dozvedia v najbližších dňoch. Počas troch festivalových dní si prostredníctvom prezentácií a filmov na svoje prídu turisti, horolezci, cestovatelia aj bežecká komunita. Ekologické témy zastreší sekcia trvalo udržateľné HoryZonty, chýbať nebudú ani výstavy, workshopy a bohaté sprievodné podujatia v centre mesta a v Zátoke pokoja.
Súťažiť sa bude o stupne víťazov v rôznych športových disciplínach, ale aj vo filmovej a fotografickej súťaži. Neprofesionálni filmári, ktorí chcú prihlásiť do súťaže svoje filmové dielo, tak musia urobiť do 15. septembra, prihlasovanie do fotosúťaže je možné do 20. októbra 2019. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na stránke festivalu.

PR manažérka festivalu HoryZonty / Zuzana Dutková
dutkovaz@gmail.com / +421 911 704 205 www.horyzonty.sk
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27242261