vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 28.03.2024   english version
 Horolezec 2/2019
18.07.2019 08:00 | 1272x |
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2019.

Partneri časopisu Horolezec 
       

Obsah

JAMES v pohybe (2)
Jarné rozliezanie na Ostrve (3)
Jubilanti (3)
Súťaž pre mladých lezcov (5)
Naši vo svete (6 - 7)

Doposiaľ o najväčší historický úspech v slovenskom ženskom športovom lezení sa postarala iba šestnásťročná Vanda Michalková z Bratislavy. Na svetovom pohári dospelých v disciplíne bouldering v nemeckom Mníchove skončila na výbornom 11. mieste. (Igor Kollár)
Pohárové preteky (8 - 9)
Keď vychytáš okno (10 - 13)

Dvaja slovenskí horolezci Ondro Húserka a Jožo Krištoffy strávili zimu v Patagónii. Podarilo sa im vyliezť známu cestu South East Ridge (bývalý Compressor Route) a v nádhernom a jasnom počasí strávili skoro hodinu na jeho vrchole. (Jožo Krištoffy) 
Jarná žatva (14 - 18)
Úspechy, pády, výhry aj prehry, to všetko patrí k životu mladého horolezca. Peťo Kuric a Tomáš Buček boli v španielskom Margalefe, parádne si zaliezli, pokosili čo sa dalo a o svoje zážitky sa s nami v rozhovore podelili. (Aďo Capko)
Novinky: Nielen do hôr (19)
Višňa hrala prím (20 - 29)

Sezóna na slovenských skalkách bola ozaj rušná a pestrá. Najťažšie výstupy uskutočnili naši susedia z Českej republiky kde inde ako vo Višňovom. Samozrejme sa aj veľa na skalách pracovalo a preisťovalo. A čo je potešiteľné pribudli  aj traja knižní sprievodcovia. (Vlado Linek)
Nesmrteľné kladivo (30)

Rubrika boulder.sk
Šutroviny (32 -34)
Už zase bolia III (35)
Búrlivá chtelnická jar (36 - 39)
Tohtoročná jar v Chtelnici nebola vôbec všedná a zapíše sa do lokálnych análov dobre zastrúhanou ceruzou. Začiatok zimy nenasvedčoval, že by jej priebeh vyčnieval nad ostatné. Bouldristi to však riadne roztočili a vzniklo tu  počas jari niekoľko desiatok krásnych bouldrov. (Oli Vysloužil)
Vulkanický bouldering (40 - 45)
Tenerife je najväčší zo skupiny Kanárskych ostrovov s celkovou rozlohou viac ako 2000 km2 a dĺžkou pobrežia 342 kilometrov. Leží pri SZ pobreží Afriky, od ktorého je vzdialený približne 300 kilometrov a pre lezcov poskytuje vulkanický bouldering. (Ivo Capko)
Na plný plyn (46 – 47)

Expedición Čile (48 - 53)
Marmolejo je 6109 metrů vysoký vrchol s výrazným zaledněním v hlavním andském hřebeni přímo na hranicích Argentiny a Čile. Jeho nejbližšími sousedy jsou vulkán Tupungato na severu a San Jose na jihu. (Michal Kleslo)
Medzinárodné dedinské preteky (54 - 57)
Trojetapové preteky dvojíc s názvom Bokami Západných Tatier pod záštitou SHS JAMES prepájajú regióny Liptov s Oravou.  Organizujú ich tri skialpinisticko-horolezecké kluby v troch dolinách, pretekári absolvujú tri etapy počas troch dní. (Michal Danko)
Hory a mesto oslávil 20. narodeniny (58 - 59)
Juraj Kianička: Starý jamesák (60 - 62)

Začiatkom marca 2019 vo veku 78 rokov navždy odišiel po dlhej chorobe Juraj Kianička. Bol to do morku kostí horolezec, romantik a milovník hlavne slovenských hôr. Otvoril mnohým mladým ľuďom cestu k lezeniu a k vysokohorským túram: ako cvičiteľ aj spolulezec. (Ján Kianička)
18. ročník – Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku (63)
Dve dievčatá na Haute Route (64 - 65)
Fatranské babské sústredenie (66 - 67)
Ľudo Chrenka: Spoveď horolezca (68 - 69)
Významný slovenský horolezec, člen horolezeckého klubu Slávia STU Bratislava, Ľudovít Chrenka, oslavuje 15. júla 2019 okrúhle sedemdesiate narodeniny. Ako sa k lezeniu dostal a na ktorých vrcholoch stál? Prečítajte si Ľudov príbeh vyrozprávaný jeho vlastnými slovami. (Ľudo Chrenka)
Drytoolová sezóna 2018/2019 (70)
Žilina a jej Vysoké hory (71)

Obálka: Vanda Michalková, 11. miesto, svetový pohár v boulderingu, Mníchov. Foto: Anna Michalková.

Príloha 94. THT JAMES (I - VIII)


JAMES v pohybe

predseda SHS JAMES Anton Pacek

Každý z nás sa obvykle teší na víkend, keď si oddýchne od pracovného stresu, ide si zaliezť do hôr či na skalky, prípadne strávi čas s rodinou. Z času na čas sa prihodí, že človeka čaká pracovný víkend a pre mňa takým bol aj ten predposledný júnový. Aby som v tom nebol sám, trošku som celý víkend „pokazil“ viacerým ľuďom, v piatok večer členom Výkonného výboru a v sobotu navyše aj predsedom jednotlivých jamesáckych komisií a oblastných rád. Veľká väčšina pozvaných prišla, krásne prostredie Slovenského raja využili na športové aktivity s kamarátmi či rodinou a popoludní, podvečer sme si sadli a debatovali.
Debaty sa točili okolo aktivít v každej jednotlivej komisii i v každej z oblastných rád. Začali sme tak napĺňať jeden z našich najdôležitejších cieľov: stretávať sa v takomto širšom kruhu a debatovať spoločne o tom, kam náš spolok môže smerovať, akú bohatú náplň môže mať činnosť každej komisie i oblastnej rady, ako urobiť lezenie zaujímavým pre úplných začiatočníkov a širokú verejnosť, ale aj pre špičkového lezca a horolezca, či skialpinistu. Aby sme skutočne napĺňali poslanie nášho spolku a starali sa o našich členov čo najlepšie ako vieme.
Predseda každej zo zúčastnených komisií predstavil vo svojom príspevku niečo zaujímavé. Predseda Komisie alpinizmu od informácií o dlho očakávanej expedícii do Himalájí a to konkrétne do Indie na Bhagirathi 3, cez predexpedičný inkubátor (sústredenie) v kopcoch Monte Rosa až po plány na sústredenia či aktivizáciu celého spektra činností komisie, počínajúc bouldristami a končiac vysokými horami. Pokiaľ sa plány naplnia, môžu sa tešiť tak špičkoví športovci, ako aj širší okruh lezcov.
To isté sa týka Komisie športového lezenia, kde už pomalý prerod začal a bude pokračovať, od reorganizácie súťaží, cez dôsledné spracovanie pravidiel, podpory užšej i širšej reprezentačnej špičky, výchovy odborníkov pre športové lezenie, rozhodcov, staviteľov ciest ale najmä trénerov, ktorí by mali v blízkej budúcnosti zabezpečiť výkonnostný rast našej mládeže. Vyzerá to tak (resp. už je to takmer isté), že v tomto roku sa zúčastní domácich pretekov rekordné množstvo účastníkov, a to najmä v detských kategóriách, kde nám rapídne narastá členská základňa. A možno v blízkej budúcnosti pritiahneme na Slovensko i preteky Európskeho pohára mládeže, čo by bola iste ďalšia obrovská motivácia pre našu mladú generáciu.
Tým sa má venovať i Komisia mládeže, ktorá svojimi nadväzujúcimi kempami na umelých stenách a následne v skalných lokalitách v prírode má za úlohu ukázať deťom nielen krásy lezeckého pohybu v interiéri, ale vytvoriť v nich najmä vzťah k prírode a pobytu vonku na čerstvom vzduchu.
Veľké plány začína štartovať a realizovať Komisia skialpinizmu, od podpory viacerých akcií skialpinistov počas sezóny, cez vyhodnocovanie kvality zjazdov či iných akcií, metodickej výchovy, produkcie modernej webovej jamesáckej podstránky venujúcej sa skialpinizmu. Keďže skialpinizmu holduje v tomto čase veľa našich členov, budeme držať palce celej komisii, aby plánovaný rozvoj priniesol svoje ovocie.
Takisto Komisia ľadového lezenia a drytoolingu má pred sebou výrazné oživenie činnosti, kde sa počíta s opätovným rozšírením počtu pretekov Slovenského pohára, s výchovou odborníkov pre ľadové lezenie, ktorí majú pomôcť usporiadateľom takýchto súťaží. Ďalej sa počíta s organizáciou mítingov dospelých i juniorov podobne, ako je to v Komisii alpinizmu.
Metodická komisia v ostatnom čase tiež výrazne zintenzívnila svoju prácu. Iste ste si všimli množstvo kurzov rôznych druhov na stránke našej „horoškoly“, a to ako pre inštruktorov jednotlivých kvalifikačných stupňov, tak aj pre verejnosť, ktorá má záujem sa dôsledne zaškoliť do techník istenia či pohybu v teréne. Relatívnou novinkou je budovanie štruktúry inštruktorov skialpinizmu. A mňa takisto teší, že komisia kladie dôraz na kvalitu celého vzdelávania.
Mnoho z vás ani netuší, ako bytostne sa nás všetkých dotýka práca Komisie životného prostredia, ktorá zastrešuje preisťovacie práce na skalách i vo Vysokých Tatrách, snaží sa (pokiaľ je to možné, v čo najbližšej spolupráci s orgánmi ochrany životného prostredia) vybaviť pre nás aktívnych lezcov čo najširšie pole pôsobnosti a sprístupniť nám čo najviac skalných oblastí. A čo je v tomto období extrémne dôležité pre našu členskú základňu, spolu s vedením spolku rieši pálčivú otázku návštevného poriadku TANAPu.
Po skončení časti venovanej komisiám sa pokračovalo v rozhovoroch ohľadne rozvoja oblastných rád a ich štruktúr. S predsedami oblastných rád to bola skutočne veľmi zaujímavá a rôznorodá kultivovaná diskusia, kde každý mohol naplno vysloviť svoj názor. Pri nej sme dospeli ku zhode v tom, že okrem pôvodne plánovanej základnej úlohy oblastných rád, a to zvoliť delegátov na každoročné Valné zhromaždenia, majú omnoho významnejšiu úlohu. Môžu totiž významnou mierou prispieť k aktivizácii členskej základne na lokálnej úrovni.

Preto sme sa dohodli, že sekretariát a VV pripraví:
- návrh na financovanie oblastných rád tak, aby mohla byť zabezpečená ich základná činnosť a predloží ho na Valné zhromaždenie spolku
- model fungovania oblastnej rady, keď sa má na mysli najmä vytvorenie tzv. oblastných trénerov, metodikov, družstiev, koordinátorov miestnych pretekov atď, a to tak, aby vytvárali prechod medzi týmito inštitútmi na spolkovej úrovni a širokou klubovou členskou základňou
- model a vzor stanov pre prípadný záujem oblastnej rady o právnu subjektivitu, a to tak, aby právne korešpondoval so systémom organizácie spolku a so stanovami spolku.

V neposlednom rade bolo veľkým prínosom, že sa na Čingove upresnil aj časový sled prípravy materiálov a informácií na pravidelné ročné valné zhromaždenia spolku tak, aby mali delegáti dostatok času a informácií na kvalifikované rozhodnutia.
Som potešený zhodou zúčastnených, že takéto stretnutia majú význam a mali by sa diať pravidelnejšie. Ďalšie pripravíme na jeseň tohto roku, kde už bude možné hovoriť aj o tom, ktoré z plánov sa začali napĺňať. Držím palce všetkým tým, ktorí majú viditeľný elán do práce, aby sa ich energia, pozitívne myslenie a kreativita premietli do konkrétnych udalostí, výsledkov. Súčasne si želám, aby takýto prístup prevládal pri riešení výziev, ktoré Slovenský horolezecký spolok JAMES čakajú v najbližšej i vzdialenejšej budúcnosti.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30703977