Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 07.08.2020   english version
 Festival HORY A MESTO vzdal hold svetovým lezcom na veľkých skalách
02.04.2019 09:00 | 3861x | komentár: 0x
27. – 31. 3. 2019  

Odborná porota sa zamerala na filmy, ktoré predstavujú úsilie, výsledky a vnútorné nastavenie svetových lezcov na veľkých skalách. Taká by bola voľná charakteristika troch ocenených filmov – oscarového Free Solo o Alexovi Hannoldovi, Dawn Wall s Tommym Caldwellom, ktorý dnes večer festival osobne uzavrie a slovenský film Rastislava Hatiara Vrcholová príťažlivosť. Celkovo porota ocenila až deväť filmov.

 
Tommy Caldwell / Peter Hámor. Foto: archív HaM.

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov a dobrodružstva HORY A MESTO sa dnes končí. Ponúkol dovedna 44 filmov, 15 hostí, 21 cestoklubových premietaní, päť špeciálnych sekcií a množstvo sprievodného programu, ako napríklad fotovýstavy, lezecké preteky či atrakcie pre rodiny s deťmi. Jeho dejiskom bolo po druhý raz nákupné centrum Bory Mall a kino CINEMAX BORY v Bratislave.
„Už v priebehu posledného dňa 20. ročníka festivalu môžeme konštatovať, že sme veľmi spokojní s jeho priebehom i diváckou účasťou a atmosférou, teší nás záujem návštevníkov, o čom svedčia mnohé vypredané premietania. Určite má na tom zásluhu silný program po všetkých stránkach – hviezdne veľkofilmy, špičkoví hostia a kvalitné cestokluby. Ukázalo sa, že presťahovať sa do Bory Mall a CINEMAX BORY bolo pre festival najlepšou voľbou, a divákom a návštevníkom sme iba museli dať čas, aby si na nové priestory zvykli. Ďakujeme,“ povedala v mene vedenia festivalu a organizačného štábu dramaturgička Natália Bokníková.
Porota na tohtoročnom festivale pracovala v zložení: poľský lezec, publicista, spisovateľ a fotograf Aleksander Lwow, slovenský dramaturg, scenárista a režisér Miloslav Končok, mladá slovenská kameramanka Sophia Boydová, filmový scenárista, dramaturg a organizátor viacerých filmových podujatí Peter Gašparík a filmový režisér Daniel Rihák. Spolu s Grand Prix ocenili deväť filmov v ôsmich kategóriách.
„Film Free Solo prináša strhujúci audiovizuálny zážitok aj ľuďom mimo úzkeho kruhu zanietencov tohto športu. Formálne aj obsahovo vyráža dych,“ napísala vo svojom vyhlásení porota, ktorá filmu udelila Grand Prix. Nespochybniteľný dokument ovenčený Oscarom má na svojom konte viacero prestížnych ocenení. Ide o dielo amerických tvorcov Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmyho China. Free Solo je pôsobivý portrét amerického horolezca svetového formátu Alexa Honnolda, ktorý bol pred šiestimi rokmi osobne hosťom festivalu, rovnako ako niektorí jeho spolulezci.
Cenu Literárneho fondu získal režisér Rastislav Hatiar za film Vrcholová príťažlivosť. Filmár spracoval životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora, himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Porota ocenila, že ide o „osobný a úprimný príbeh hrdinu, ktorý prekonáva nielen výškové, ale aj dobové prekážky. Film ukazuje hĺbku vzťahov, ktoré sa rodia len v tých najťažších podmienkach“.
CENA V4 udelila porota poľskému filmu Miroslawa Dembinského Neprestávam lietať ako „povznášajúci filmový dôkaz o tom, že vek nemusí byť prekážkou pri plnení snov“. Janusz Orłowski sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu, a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.
Zo sekcie VZDUCH ocenila porota ako najlepší francúzsko-nemecký film 8000+ a to za jeho autenticitu, „nepoznaný pohľad na Himaláje a chuť zažiť naozajstné dobrodružstvo“. Snímka opisuje trojtýždňový sólo výlet paraglajdistu Antoina Girarda po Karakorame v štýle lietať a hikovať.
Porota tohto roku spojila kategórie SNEH a VODA, aby tak mohla oceniť výnimočný kanadský film režiséra Jordana Manleyho Kde sa končí les. Snímka je obrazovým, až zenovým vyznaním obdivu stromom, najstarším bytostiam na Zemi. Ako hovoria autori filmu, stromy sú „živé mosty do obrovskej minulosti našej planéty, ich príbehy sú vpísané do letokruhov počas stáročí i tisícročí“.
„Film, ktorý nám umožňuje zažiť spiritualitu jedného z posledných prírodných národov,“ takto ohodnotili členovia poroty najnovší film Pavla Barabáša Tieň jaguára, ktorý zvíťazil v kategórii ZEM. Film je o štyroch priateľoch, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme. Vydávajú sa do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.
Najlepším filmom v kategórii SKALA sa stal veľkofilm amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella Dawn Wall o preleze najťažšej veľkej steny na svete. Festivalová porota ho označila ako „strhujúci film o tom, ako nás komplikovaný životný príbeh môže motivovať k unikátnym výkonom“. Film osobne uvedie hosť festivalu, americký špičkový lezec Tommy Caldwell, ktorý má na dnešný večer pripravenú aj prezentáciu. Naposledy bol hosťom na Hory a mesto pred piatimi rokmi (2014), kedy na tomto preleze ešte len intenzívne pracoval. Dawn Wall úspešne zdolal v roku 2015, spoločne so spolulezcom Kevinom Jorgesonom.
ŠPECIÁLNU CENU POROTY získal kanadský film Nomádsky chlapec, príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. Porota ocenila „nádherné zachytenie miznúceho spôsobu života v súlade s prírodou“.
Členovia poroty sa rozhodli udeliť aj ČESTNÉ UZNANIE POROTY a to afganskému filmu Afganská výprava za slobodou; ide o príbeh skupiny 16 až 19 ročných afganských dievčat, ktoré sa usilujú vytvoriť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane, v krajine, ktorá ženy obmedzuje v mnohých oblastiach. Na festivale Hory a mesto figuroval v rámci sekcie Horská kultúra.

GRAND PRIX
Free Solo (Free Solo, USA, 100 min, 2018, r. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi)
Príbeh o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.

CENA LITERÁRNEHO FONDU – finančná odmena 1000 €
Vrcholová príťažlivosť (Slovensko, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)
Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice.

CENA V4
Neprestívam lietať (Still flying..., Poľsko, 33 min, 2018, r. Miroslaw Dembinski)
Janusz Orłowski aka "Dedko" (Praszczur) sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.

Čestné uznanie v kategórii VZDUCH
8000+ (Francúzsko, Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt)
Paraglajdista Antoine Girard už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglajdingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

Čestné uznanie v kategórii SNEH/VODA
Kde sa končí les (Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley)
Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Čestné uznanie v kategórii ZEM
Tieň jaguára (Slovensko, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

Čestné uznanie v kategórii SKALA
Dawn Wall (The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer)
Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?

ŠPECIÁLNA CENA POROTY
Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

ČESTNÉ UZNANIE POROTY
Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising, Afganistan, 49 min, 2015, r. Erik Osterholm)
Film sleduje skupinu 16 – 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským horolezeckým tímom v Afganistane. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.

Zuzana Golianová


Oscarové Free Solo, lyžovanie v peruánskych Andách, francúzsky dokumentárny klenot Zabardast aj naše Tatry a Fatra – taký bude prvý deň festivalu HORY A MESTO

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov a dobrodružstva HORY A MESTO sa začne už zajtra – 27. marca 2019. Otváracím filmom je oscarový dokument Free Solo, ktorý zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Na programe sú aj prezentácie Roberta Vrláka a Miroslava Peťa, víťazný film z vancouverského festivalu Zabardast a vyhlásenie fotosúťaže. Od štvrtka sa pridávajú aj cestoklubové premietania Kino svet a do Bratislavy zamieria aj zaujímaví hostia. Festival potrvá do nedele 31. marca 2019, dejiskom sa opäť stáva nákupné centrum Bory Mall a kino CINEMAX BORY, v Bratislave.
Päťdňový festival ponúkne 44 filmov, 15 hostí, 21 cestoklubových premietaní, 5 špeciálnych sekcií a množstvo sprievodného programu, ako napríklad fotovýstavy, lezecké preteky či atrakcie pre rodiny s deťmi.

 tlačová správa V 

Zoznam hostí jubilejného festivalu HORY A MESTO ilustruje pestrosť samotného festivalu

Americký lezec veľkých stien Tommy Caldwell, skúsený himalájista a cestovateľ Mára Holeček, 16-ročná kapitánka lode Laura Dekker, talentovaná lezkyňa, ktorá stúpa za svojím snom, Miška Izakovičová, oceňovaný režisér horských filmov Pavol Barabáš a ďalší hostia zo zahraničia aj zo Slovenska pricestujú na tohtoročný festival HORY A MESTO. Pestrá a už aj generačne rozvrstvená zostava hostí svedčí o rozmanitosti charakteru festivalu, ktorý si tohto roku pripomína dvadsiate výročie vzniku. Uskutoční sa od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

 
Miška Izakovičová.

„Tommy Caldwell prichádza na festival Hory a mesto znovu po piatich rokoch, tentoraz s prednáškou a vysoko oceňovaným filmom THE DAWN WALL. Prelezenie cesty Dawn Wall v strmej stene El Capitana, ktorá je dnes považovaná za najťažšiu skalnú cestu vo veľkej stene na svete, zabralo Tommymu skoro desať rokov plánovania a skúšania, a nakoniec 19 dní v stene v jednom kuse. Návšteva Tommyho v Bratislave na festivale Hory a mesto bude skutočne veľkou udalosťou, na ktorú sa všetci nesmierne tešíme,“ povedal programový riaditeľ Alan Formánek. Veľkofilm DAWN WALL je o preleze najťažšej veľkej steny na svete. Film a Tommyho prezentácia spojená s diskusiou je naplánovaná na záver festivalu v nedeľu 31. marca 2019.
Americký špičkový lezec bol hosťom na Hory a mesto pred piatimi rokmi (2014), kedy na tomto preleze ešte len intenzívne pracoval. Po úspešnom zdolaní Dawn Wall v roku 2017 prišiel na festival o tomto veľkom úspechu porozprávať Tommyho spolulezec Kevin Jorgeson. Medzičasom vznikol aj skvelý veľkofilm amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella DAWN WALL.
Holandská jachtárka Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu. Svoju 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici, a keď ju ukončila, mala 16 rokov – pristála 21. januára 2012 v Karibiku na ostrove Svätý Martin. Laurina multimediálna prezentácia AKO SOM V  ŠESTNÁSTICH OBOPLÁVALA SVET je na programe vo štvrtok 28. marca 2019 o 20.00 hod. 
DOTKNÚŤ SA NEBA - ALEBO MÁRA HOLEČEK HOSŤOM 20. ROČNÍKA HORY A MESTO, taký je názov pútavého rozprávania horolezca, cestovateľa, filmového dokumentaristu, spisovateľa a fotografa Máru Holečka. Jeho prezentácia bude tentoraz o roku dobrodružstiev jedného himalájistu a dobrodruha. Festival Hory a mesto navštívi už po tretíkrát, v piatok 29. marca 2019 o 20.00 hod. 
Dvaja dobdrodruhovia Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič začiatkom roka 2018 nakrúcali v pralesoch Amazónie pôvodné indiánske kultúry. Po prechode horskou džungľou si uvedomili, že ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ Venezuela nepadne na kolená. Viac o tom povedia oni sami v rámci prednášky "SALTO JE KRÁĽ - Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta", v sobotu 30. marca 2019 o 19.30 hod. V rámci tohto "venezuelského" večera uvidia návštevníci aj Barabášov film TIEŇ JAGUÁRA.
Lezkyňa Miška Izakovičová začala liezť pred pár rokmi a už po dvoch rokoch lezenia mala za sebou svoju prvú cestu obťažnosti 8a. Miškin dávny lezecký sen bolo vyliezť na El Capitana. To, čo sa pred ôsmimi rokmi zdalo nedosiahnuteľné, sa pre ňu na jeseň 2018 stalo realitou – so spolulezcom Ivom Šabom vyliezli cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch. Nielen o tomto preleze bude mať Miška prezentáciu na Hory a mesto, MOJA CESTA NA VEĽKÝ KAMEŇ, v sobotu 30. marca 2019 o 19:00 hod.
Vo februári 2019 sa splnil sen aj Jožovi Krištoffymu a Ondrovi Húserkovi - vyliezli legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalý compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov. O svojom čerstvom počine prídu títo dvaja alpinisti porozprávať a premietnuť na festival Hory a mesto, CERRO TORRE - SEN KAŽDÉHO LEZCA, v rámci jedného bloku s Miškou Izakovičovou v sobotu 30. marca o 19:00 hod.
Aj sekciu VODA budú sprevádzať zaujímaví hostia. Evina Lásko, Tomo Andrássy prídu porozprávať o pádlovaní na divokých riekach Vysokého a Nízkeho Kaukazu. Nielen o prekrásnych a náročných riekach, ale aj o pohostinnosti miestnych obyvateľov a krásach krajiny; V KRAJINE ČERVENÉHO KRÍŽA, v piatok 29. marca 2019 17:00 hod. O tom, ako sa skupinka kajakárov z Česka, Slovenska a Južnej Afriky vydala objavovať rieky v okolí jazera Malawi, porozpráva v rámci avizovaného bloku Pavol Andrássy, prednáška sa volá KAJAKOM DO MALAWI.
Sekcia SNEH-SKIALP dostane priestor v prvý deň, v stredu 27. marca 2019 o 19:30 hod. Návštevníkov úvodného večera čaká rozprávanie o zážitkoch z najkrajších lyžiarskych túr po slovenských pohoriach, prednáška Mira Peťa má názov NA LYŽIACH PO TATRÁCH A FATRÁCH. Ďalší hosť sekcie Robo Vrlák sa bude venovať PERU, ponúkne prezentácie a krátke videá z lyžovania na ikonických vrcholoch v peruánskych Andách.

 tlačová správa IV 


Festival HORY A MESTO uvedie v slovenskej premiére film FREE SOLO, ktorý získal Oscara a je čerstvým držiteľom ceny BAFTA

Jubilejný dvadsiaty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa nemohol otvoriť vo väčšom štýle, ako sa stane v stredu 27. marca 2019. Festival uvedie slovenskú premiéru veľkofilmu FREE SOLO, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší dokument a získal v rovnakej kategórii cenu BAFTA (Britsh Academy Film Awards). Film je pôsobivým portrétom amerického horolezca svetového formátu Alexa Honnolda, ktorý bol pred šiestimi rokmi hosťom festivalu, rovnako ako niektorí jeho spolulezci, aj tí navštívili vďaka festivalu Slovensko a Bratislavu. Festival HORY A MESTO sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

„Výnimočný film chceme v CINEMAX BORY premietať v IMAX sále, čo bude iste nezabudnuteľný zážitok. Nič lepšie sme si na 20. ročník Hory a mesto nemohli priať,“ hovoria spokojní organizátori, ktorí sa museli popasovať s náročnými procesmi, ktoré premietanie tak exponovaného a úspešného filmu sprevádzajú. „Dokument sa už premietal na niekoľkých festivaloch, v USA mal premiéru koncom septembra 2018 a v svetovej televíznej premiére ho uvedie National Geographic 3. marca 2019,“ doplnil programový
riaditeľ festivalu Alan Formánek. Či film získa zlatú sošku Oscara sa dozvieme už v nedeľu 24. februára.
Film FREE SOLO (USA, 2018, 100 min, r. Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmy Chin) je príbehom o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Nos na El Capitan v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a srmťou. Film je inšpirujúcim portrétom lezca, ktorý ako človek maximálne využil svoj mentálny aj fyzický potenciál a výsledkom je triumf ľudského ducha. Ide o jeden z najväčších športových počinov vôbec. Ústrednú pieseň k filmu zložila hudobná legenda, držiteľ hudobného ocenenia Grammy Tim McGraw, spoločne s Lori McKenna. Vo filme účinkujú aj ďalšie lezecké legendy ako napríklad Alexov spolulezec Tommy Caldwell, ktorý bol hosťom Hory a mesto v roku 2014 a do Bratislavy sa vráti aj tohto roku, aby na festivale osobne uviedol film Dawn Wall.
V roku 2013, keď bol Alex Honnold hosťom festivalu, nemal ani 28 rokov a už vtedy bol lezcom z predných priečok písaných aj nepísaných svetových rebríčkov skalného lezenia. Veľmi skoro sa preslávil ako sólo lezec, písalo sa o ňom ako o mladom, odvážnom, svojskom a nekonvenčnom športovcovi, ktorý je Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Venuje sa nielen rýchlostnému, ale aj sólovému lezeniu bez istenia, pre ktoré je nutné extrémne psychické nasadenie. Lezie prevažne veľké steny v Yosemitoch. Hovorieva, že má rád vysoké a dlhé cesty, ktoré sa snaží preliezť za čo najkratší čas. Úspech filmu FREE SOLO Honnoldovu slávu ešte umocnil nielen v lezeckej komunite, ale aj medzi všeobecnou
verejnosťou.

 

 tlačová správa III 

Témou obľúbenej ENVIRO sekcie na festivale HORY A MESTO bude zdravé a vedomé jedlo

Už dvadsaťročný Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa viac ako polovicu svojej existencie venuje ENVIRO-témam. Festival sa profiluje ako environmentálne uvedomelý a snaží sa zodpovedne pristupovať k životnému prostrediu, ako aj k šíreniu osvety v tejto oblasti. Tohto roku sa v programe zameria na tému „zdravé a vedomé jedlo“, návštevníci sa o nej môžu dozvedieť viac prostredníctvom filmov, prednášok a diskusií. Jubilejný ročník  sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

„Aj napriek tomu, že festival vznikol pôvodne ako lezecký a horský, my, jeho organizátori sme z roka na rok cítili väčšiu potrebu prinášať do programovej štruktúry témy týkajúce sa environmentálnych problémov. V roku 2007 sme do programu prvýkrát zaradili ENVIRO sekciu s filmami, prednáškami a následnými diskusiami, a odvtedy sa stala pevnou súčasťou festivalového programu,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Ekologický rozmer festivalu sa neodráža len v programovej ponuke, ale aj v prístupe členov štábu v rámci dennodennej prevádzky, v ktorej sa napríklad snažia uvedomelo pristupovať k odpadom, z používania vylúčili plastové fľaše či jednorázový plastový riad.
Sekcia ENVIRO sa tento rok venuje zdravému a vedomému jedlu. Uskutoční sa v sobotu 30. marca. Na programe sú štyri prezentácie, po ktorých bude čas na diskusie. Na tému „pôvod jedla, lokálnosť, sezónnosť, prístup farmárov k pestovaniu“ bude prednášať Vladislav Šustr, majiteľ reštaurácie Lahodnosti v Poprade. Prezentáciu k etickému chovu kráv, spracovaniu mlieka a výrobe eko syrov predstaví Marián Šustr, tiež z Popradu. Priestor dostanú aj zakladatelia známej značky Dobrožrút, zero waste pekárne s bezobalovou predajňou s eko produktami v Bratislave. O zdravom stravovaní detí, osvete a kurzoch varenia pre deti bude hovoriť Katarína Medveďová-Ovečková, COOKUCKA.

Environmentálne uvedomelý pohľad je tiež jedným z kritérií pri dramaturgii celého festivalového programu, ktorý envirokontext zohľadňuje pri výbere filmov či prezentujúcich hostí, ako v hlavnom programe, tak i v sekcii Cestokluby KINO SVET. Jednou z dlhoročných priorít festivalu je podporiť a dať priestor „čistému cestovaniu“. „Ide o snahu dotknúť sa bezprostredne krajiny, s úctou a rešpektom precítiť tradičný spôsob života. Ak sa dá, čo najviac s využitím vlastných zdrojov, či už pri použití dopravného prostriedku  - bicykla, miestnej dopravy alebo prebývania v krajine,“ doplnila zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

V roku 2007 – čo bol začiatok ENVIRO tematického rozmeru v profilovaní programu festivalu – usporiadali organizátori diskusiu na tému globálne otepľovanie a uviedli slovenskú premiéru filmu Nepohodlná pravda s Al Gorom. O rok na to to bola téma význam stromov pre životné prostredie, v roku 2009 prišiel na rad pojem „earthshipy“, čo sú energeticky 100% pasívne domy postavené z lokálnych surovín (ako hlina, kamene) z odpadu a recyklátov (ako pneumatiky, plechovky, a podobne). Ďalej sa jedna z najnovších sekcií sústredila na témy: EKOžitie – permakultúra a pasívne domy, (Ekologicky) zodpovedné cestovanie, Ekodomy, ekoarchitektúra a ekohospodárstvo. Za posledných päť rokov priniesli organizátori ďalšie témy: Elektromobilita, GMO, cirkulárna ekonomika – recyklácia, bezobalové eshopy, komunitné záhrady, ENVIRO národné parky a vlani sa leitmotívom stal minimalizmus – minimalistické bývanie; minimalistické varenie bez odpadu; turistika a cestovanie minimalisticky. Všetky témy predstavovali špičkoví odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia, mnohé prednášky podporili aj filmové dokumenty, ktoré sa zameriavajú na dané problematiky vo svetovom meradle.    
   
Zuzana Golianová     
PR manažérka festivalu Hory a mesto

 tlačová správa II 

Holandská jachtárka Laura Dekker v 16 rokoch oboplávala zemeguľu sólo a príde na jubilejný 20. ročník festivalu HORY A MESTO

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO pozýva na svoj 20. ročník, ktorý sa uskutoční v závere marca, od 27. do 31. v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave. Základný tím jedného z najstarších festivalov na Slovensku tvoria jeho zakladatelia spolu s novou generáciou, rovnako je to aj na strane návštevníkov. Jednou z hlavných hostí jubilejného ročníka bude holandská jachtárka Laura Dekker – najmladší človek na zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518- dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010, keď mala len neuveriteľných 16 rokov.


Laura Dekker. Foto: archív HaM.

„Táto holandská jachtárka sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov a jej rodičia boli rozvedení, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Ne festivale Hory a mesto Laura Dekker porozpráva o svojom dobrodružnom živote jachtárky, o plavbe okolo sveta, ale i o svojich nových počinoch na moriach a oceánoch. Súčasťou jej prezentácie bude premietnutie filmu Maidentrip režiséra Jilliana Schlesingera.

Dekker sa narodila na lodi a prvé roky svojho života strávila na mori. Vlastnila niekoľko lodí, všetkým dala meno Guppy. Plán jej expedície bol vyraziť zo západného pobrežia Portugalska, preplávať Karibik, Panamský prieplav a okolo Indonézie. Jedna verzia cesty, vzhľadom na hroziace útoky pirátov, bola plavba okolo Somálska do Stredozemia, druhou verziou bola plavba okolo Afriky. Jej plán zahŕňal 26 zastavení, pôvodne tiež počítal s tým, že v 14 rôznych lokalitách sa stretne s členmi svojho podporného tímu, ktorí jej pomôžu prekonať náročné úseky, ako napríklad Panamský prieplav. V skutočnosti bolo takýchto stretnutí iba päť, najmä pre zúžený rozpočet. Avšak viackrát jej pomohli iní námorníci. Prostredníctvom družicového systému bola Laurina plavba na diaľku detailne monitorovaná.

Celá cesta trvala 518 dní, od 21. augusta 2010, kedy vyrazila z Gibraltáru, do 21. januára 2012, dňa jej pristátia na holandskom ostrove Svätý Martin v Karibiku. Laura Dekker bola najmladšou osobou v histórii, ktorej sa podarilo oboplávať zem sólo, mala v tom čase 16 rokov. Po vylodení priznala: „Mala som chvíle, keď som si hovorila čo tu do pekla robím? Ale nikdy som nechcela skončiť. Bol to môj sen, ktorý som si chcela splniť.“

Organizátori avizujú – okrem Laury Dekker – ďalších zaujímavých hostí, chystajú aj viaceré akcie k oslavám 20. ročníka, ako napríklad fotovýstavu „Prierez hostí počas dvadsaťročnej histórie festivalu“, výstavu plagátov či fotografií z minulých ročníkov, a podobne. Zakladatelia festivalu Alan Formánek a Tamara Greksáková sú dodnes pri festivale, ako aj mnoho členov štábu. Zároveň doň prichádzajú noví ľudia z nastupujúcej generácie. Z divákov sa často stávajú festivaloví spolupracovníci; z nich už nejeden aj prezentoval svoje úspechy z pozície hosťa ako profesionálny športovec či cestovateľ. Hory a mesto majú svoju stabilnú divácku základňu a to aj vďaka premietaniam pre školy, ktoré pomáhajú k výchove vlastných divákov, ako aj mnohým sprievodným podujatiam, v rámci ktorých oslovuje cieľové skupiny všetkých vekových kategórií.

Festival sa začal v roku 2000 v DK Zrkadlový háj, v roku 2002 sa presunul do dnes už neexistujúceho PKO a od roku 2004 pôsobil v Auparku celých 14 rokov. Vlani sa festival presťahoval na nové miesto, do Bory Mall, kde sa uskutoční aj tohto roku. „Nový priestor sa ukázal ako výborná voľba pre zmenu, ponúka omnoho viac možností, aj čo sa nákupného centra týka, aj priestorov kín CINEMAX, v ktorých sa dá voľnejšie dýchať. Tohto roku prinesieme zhutnený a niekoľkonásobne rozšírený outdoorový veľtrh s najrôznejšími atrakciami počas víkendu, ktorý sa bude konať v Bory Mall; tiež viaceré fotovýstavy v priestoroch Bory Mall a v kine CINEMAX BORY,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Nákupno - zábavné centrum je len 15 minút od centra, využiť sa dá aj praktické spojenie MHD a bezproblémová je aj cesta autom po obchvate, navyše parkovanie je zdarma a to neobmedzene. CINEMAX BORY je v Bratislave viacsálové kino, ktoré disponuje najnovšími zvukovými a obrazovými technológiami.

Zuzana Golianová
PR manažérka festivalu Hory a mesto

 tlačová správa I 

www.horyamesto.sk 
www.facebook.com/festivalhoryamesto/
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27197995