Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rama   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 15.07.2019   english version
 Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018
24.10.2018 12:00 | 1665x | komentár: 8x
  

V dňoch 6. - 18. 10. 2018 sa v hlavnom meste Argentíny konali už tretie letné Olympijske hry mládeže. Dokopy sa tu zišlo až 4000 najlepších mladých športovcov planéty a otvárací ceremoniál si nenechalo ujsť až 250000 ľudí. 42 športových lezcov a lezkýň z celého sveta tak mali na OHM historickú premiéru a medzi nimi aj jediný Slovák, Peťo Kuric. Peťo súťažil v kombinácii, ktorá pozostávala z troch disciplín speed, boulder a lead.


Slovenská výprava v Buenos Aires. Foto: Slovenský olympijský tím.
 
Otvárací ceremoniál. / Kvalifikácia bouldering.

SPEED
Už počas rozliezania, po prvých dvoch WARM UP cestách na speed, sa Peťo začal sťažovať na bolesť v predlaktí. Po ošetrení fyzioterapeutkou a zatejpovaní bolestivého miesta pokračoval v pretekoch a zabojoval celkom dobre, keď si zlepšil osobné maximum (8,5 s) a so 16. miestom sme boli pomerne spokojní.

BOULDER
Druhá časť mal byť obľúbenejší bouldering. Bouldre boli postavené na svetovej úrovni a len skutočná svetová špička si s nimi poradila. Na takého extrémne ťažké bouldre je potrebné liezť v plnom nasadení a i vďaka čiatočnému rešpektu z bolestivej ruky boli, žiaľ, nad Peťove sily. Podarilo sa mu vyliezť iba jednu zónu a bez topu ho to odsunulo na 18. miesto. Zo silnej disciplíny sa v tomto momente stala najslabšou súčasťou.

LEAD
Peťova  najsilnejšia disciplína bola ovplyvnená zlým výsledkom v bouldroch, ale podarilo sa mu skoncentrovať a podať pomerne solídny výkon, čo stačilo na 13.m iesto. I keď vieme, že len máličko stačilo na to, aby sa dostal minimálne do prvej šestky, no menšia nepozornosť a zošmyknutie nohy zo stupu a následný pád v ceste ho stálo dobré umiestnenie. Bolestivé predlaktie sa ukázalo napokon asi len ako chvíľkové preťaženie, pretože po odpočinku a regenerácii bola nakoniec v poriadku, v daný deň však výkonu a pohode v pretekoch určite neprispela. Celkovo sa Peťo v kombinácii zaradil na 19. miesto, na lepší výsledok iste chýbalo lepšie umiestnenie obzvlášť v boulderingu.


Lead kvalifikácia.
 

Napriek tomu, že športovci mali mať k dispozícií počas tréningov celú stenu, organizátor bohužiaľ dovolil lezcom používať len polovicu steny. Tam sa tlačilo 40 lezcov na šiestich metroch, čo bolo nepraktické a zároveň nie úplne bezpečné. Súťaž prebehla úplne bez problémov, na vysokej úrovni, samotnú ich športovú časť mali na starosti ľudia  nominovaní z IFSC, ktorí s nimi majú bohaté skúsenosti a zvládli to i bez výraznejšej pomoci domácich organizátorov. Tréningy po pretekoch opäť nemali úplne ideálny priebeh.

Marek Radovský

Poďakovanie za celoročnú pomoc a podporu v roku 2018 patrí SOV, SHS JAMES, Národné športové centrum,  Žilmont s.r.o, Zenit SK s.r.o,  Lezecké centrum La Skala, Scarpa - lezecká obuv  a menovite Ičo Kollár, Marek Radovský, Tomaso Greksák, Peter Karaba, Peter Burian, Rasťo Hatiar, Milan Koša a ďakujem aj všetkým lezeckým stenám, ktoré podporujú reprezentantov.

Peťo Kuric
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [ 24. 10. 2018 12:11:56] - reagovať
V dňoch 6. - 18. 10. 2018 sa v hlavnom meste Argentíny konali už tretie letné Olympijske hry mládeže. Dokopy sa tu zišlo až 4000 najlepších mladých športovcov planéty a otvárací ceremoniál si nenechalo ujsť až 250000 ľudí. 42 športových lezcov a lezkýň z celého sveta tak mali na OHM historickú premiéru a medzi nimi aj jediný Slovák, Peťo Kuric. Peťo súťažil v kombinácii, ktorá pozostávala z troch disciplín speed, boulder a lead.
 • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [steve 24. 10. 2018 19:50:51] - reagovať
  nepoteším Vás! toto som očakával! neteší ma to ! slušne umiestnenie ! ale neni to talent ! len dostal veliku možnosť a podporu ! nie každy to štastie má! to je slovenska realita.a to poznáme , keby bol trošku lepší úspech ani zranenie ani zle podmienky by sa nespominali ,ale vždy je sa na čo vyhovoriť (klasika romantika) mi slováci to poznáme aj z iných športov . keď nevyskúšaš nevieš.

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 23:12:49] - reagovať
   Není to talent?Tak potom je to veľký úspech čo dokázal bez talentu. Možnosť a podporu si zaslúžil. Šťastie mal, ale mnohí mu to šťastie aj dopriali. Sťažoval sa tréner.Peto len poďakoval za podporu

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Juraj Majtán 24. 10. 2018 22:14:39] - reagovať
   No tak sorry...Steve si obyčajný troll. K čomu je tento komentár dobrý? Posudzovať športovca na základe jedného výsledku a bez kontextu je hlúposť. Btw už že sa tam Peťo prebojoval je celkom úspech. Pre mňa ten článok bol vecné zhodnotenie. Žiadne vyhováranie. Peťo, držím palce nech nadšenie a zdravie vydrží!

   • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Peter 26. 10. 2018 22:10:44] - reagovať
    Sorry ale zda sa ze nie si nad vecou. Po precitani clanku som mal presne ten isty pocit ako Steve. Konstatovanie trenera ze bol zraneny a pod. su len sproste vyhovorky. Aj keby to bola pravda co asi aj bola, to v hodnoteni NEMA co robit. Jednoducho treba konstatovat ze boli tam lepsi, pripravu sme podcenili (pretrenovali sa, nebola regeneracia? a pod.), proste povedat veci NAROVINU tak ako su. nikoho NEZAUJIMA ze bol zraneny, rata sa len VYSLEDOK.

    Peto je super talent to je jasne, prajem mu vsetko dobre a drzim palce, ale keby to bolo napisane v inom duchu, nikto by nemal narok napisat to co napisal Steve.

    Jednoducho tu na Slovensku nikto nevie priznat na rovinu co sa stalo. Vzdy ked sa nedari je to o zraneni, indispozicii, nieco zle zjedol na ranajky, zlej konstelacii hviezd... Proste vyhovorky... A tyka sa to napriec vsetkych sportov (vid MS v cyklistike v Innsbrucku).

    Peace.

    Peter

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 22:13:24] - reagovať
   Mily Steve. Skor sa mi zda, ze kritizovat je take slovenske. A hlavne od ludi, ktori prd tomu rozumeju. Ak vidis len podiove miesta tak trenuj a zbytocne nekecaj!

   • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 22:29:16] - reagovať
    milí šuhaji nadomnou prečítajte si to ešte raz a emócie nechajte tak....

    • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 26. 10. 2018 10:05:13] - reagovať
     Keď sa bavíme o umiestneniach, Stefan sa ako umiestnil na ostatnych MS v Innsbrucku?

     • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [pepo 31. 10. 2018 19:32:01] - reagovať
      Stevka nam nechajte na pokoji. Stevko je nas. Peter bol v buenos a skoncil na krasnom predposlednom mieste. Hura.. Super vykon je to nesporny talent. A nieje mu teplo?


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24236610