vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 26.04.2024   english version
 Sústredenie detí a mládeže a juniorov Západné Slovensko
06.08.2018 15:00 | 2634x |
11. 7. 2018  

11. 7. 2018 som dostal príležitosť viesť sústredenie pre deti, mládež a juniorov pre oblasť západného Slovenska. Sústredenie bolo rozdelené podľa vekových kategórií na dve časti. Prvá, doobedná, bola určená pre deti spadajúce do kategórie U10 a U12. Poobedná bola pre ostatné kategórie, teda U14, U16, U18 a U20. Pre každú skupinu som pripravil program na zhruba 5 a pol hodiny a bol zmeskou rôznych cvičení lezeckých štýlov a prístupov.

 
 

Už dlhšie razím prístup, že pre lezecký rozvoj detí je veľmi dôležitá pohybová rozmanitosť, svalová koordinácia a umenie práce s ťažiskom. Aj preto sme sa veľmi veľa venovali hneď od začiatku práve balančným cvičeniam a práci s ťažiskom. Osvedčilo sa mi to jednak ako veľmi komplexná rozcvička, kedy sa naozaj d práce zapája celé telo z hľadiska pohybového aparátu a navyše aj vestibulárny aparát zodpovedný za udržiavanie rovnováhy. Keďže moderné športové lezenie a obzvlášť bouldering a speed,  je z veľkej časti závislý od schopnosti čo najrýchlejšie a najprecíznejšie skoordinovať pohyby, pokladám práve svalovo-koordinačnú prípravu za kľúčový rozvojový element pri práci nielen s mládežou.

Pre rozvoj koordinácie a zároveň ako výživný warm-up sa mi osvedčili rôzne hry a cvičenia na fit loptách a bosu, občas aj s kombináciou s TRX. Tieto budem časom uverejňovať v podobe videí, keď sa mi ich podarí spracovať. Ich cieľom bolo nielen zahriať a pripraviť pohybový aparát, ale aj pripraviť deti na to, že je potrebné sústrediť sa a vnímať jemné pohybové detaily. Taktiež tieto cvičenia podnecujú pohybové učenie a predstavivosť pri riešení pohybových problémov, čo je obzvlášť dôležité hlavne pri boulderingu kedy je na nájdenie optimálneho riešenia a naučenie sa pohybu veľmi málo času. Ako pridaná hodnota v takejto väčšej skupine bola aj tímová spolupráca a taktika, keď museli deti spolupracovať alebo súťažili v tímoch.

Po balančných cvičeniach sme sa presunuli na sústavu tréningového náčinia: rebrina, hrazda, lištové dosky a drevená konštrukcia. Tu sme si ukázali ako sa aj s obmedzenými zdrojmi dajú vymyslieť pohybovo kreatívne bouldre a ako vniesť viac hry a rozmanitosti do tréningu detí.

Tretí blok bol venovaný boulderingu. S mladšími sme začali niekoľkými krátkymi bouldrami a súťažou kreativity, kde bolo bodované nie len prelezenie bouldra, ale aj odlišnosť v riešení problému a teda hľadaní iného spôsobu ako sa boulder dá preliezť. Nasledovalo niekoľko koordinačne náročných bouldrov rôzneho typu. Ako sme sa bavili neskôr aj s rodičmi/trénermi, nerazím násilnú cestu učenia. To znamená, že decká nevedia, čo sa ich snažím naučiť,  nechávam im plnú voľnosť v riešení  lezeckých problémov. Ak dokážu boulder preliezť inak ako som mal v pláne, vymyslím iný, tak aby bolo stále ťažšie vyhnúť sa takému riešeniu a pohybu, aký po nich chcem. Takto je to kreatívne cvičenie pre obe strany. Deti sa snažia nájsť vlastnú cestu, tak ako by to malo byť vždy  a hlavne na pretekoch štýlom OS a pre trénera je to nekonečná výzva kreativity a predstavivosti vo vymýšľaní bouldrov.

  
 
Foto: Vlado Mihál.

Po bouldroch sme stihli ešte aj pár hier a cvičení pre lead. Pri leade razím podobnú stratégiu. Deti to musí baviť a tak im vymýšľam stále nové vičenia, ktoré obohatia ich lezeckú techniku a sú zároveň aj dobrým tréningom. Takéto cvičenia a hry sú zároveň zábavné a vedia obohatiť monotónnosť bežného tréningu. Liezli sme vo Vertigu napríklad na detskej stene iba po špáre a po zvieratkách, jednou rukou, jenou rukou po chytoch, druhou po hrane, odomykali pohyb rukou priložením nohy a niekoľko ďalších. Tieto cvičenia bežne robím aj s dospelými, keď sa ich snažím naučiť lepšie vnímať čo sa deje s ich telom v rôznych lezeckých situáciách a ako sa s tým efektívnejšie vysporiadať. Oproti obdobným cvičeniam na bouldrovke majú výhodu, že ich musia robiť viac krát za sebou a tak si na ne telo rýchlejšie zvykne a aj vedome majú možnosť vidieť určité pohybové vzory, ktoré sa opakujú a fungujú.

So staršími sme sa pri leade venovali hlavne vizualizácii. Povedali sme si o 10 krokoch vizualizácie cesty a zahrali sme si hru, ktorú ja volám Maioneta. Pri tejto hre, istič diktuje presné pohyby lezcovi. V prvej fáze riešia iba pohyby rukami, v druhej sa k tomu pridajú aj nohy, v tretej aj natáčanie sa a tak ďalej. Je to veľmi dobré cvičenie pre ističa aj lezca. Istič má bezprostredný feedback na svoju vizualizáciu a navigáciu a lezec, tým, že tam strávi pomerne veľa času má super vytrvalostný tréning.

Žiaľ ani pri mladších, ani pri starších nezvýšil čas povenovať sa viac strečingu a kompenzačným cvičeniam. Tie budú práve ústrednou témou ďalšieho takéhoto stretnutia, ak sa ho podarí zorganizovať, niekedy na jeseň.

Ďakujem za účasť všetkým deckám, mládežníkom aj dospelým, ktorý sa zúčastnili a verím, že to pre nich bolo prínosné a že sa niektoré z týchto cvičení a praktík prenesú aj do ich tréningu. Ja osobne hodnotím ako veľmi pozitívne, že je o podobné akcie záujem z oboch strán, teda nie len zo strany detí a rodičov ale aj z strany spolku a jeho komisií a že sa práca s mládežou rozbieha stále viac.

Tomaso Greksák




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30767937