Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 19.12.2018   english version
 Na pamiatku Bianky Di Beaco
27.02.2018 09:00 | 837x | komentár: 1x
  

2. februára 2018 nás neočakávane opustila Bianca Di Beaco (Terst - Taliansko 1934 - 2018). Bola jednou z najlepších svetových horolezkýň 50. a 60. rokov a najlepšia talianska horolezkyňa jej generácie. Bola to veľmi silná osobnosť, ale nie vždy veľmi obľubená, hoci bola prvá ženská horolezkyňa vo východných Alpách, ktorá preliezla vtedajšiu najvyššiu obťažnosť (VI UIAA). Bola priekopníčkou lezenia v Ázijských horách, aktívnou členkou expedícií s jej priateľmi, ktoré organizovala za minimálne náklady.

Pokúšala som sa ju presvedčiť, aby sa zúčatňovala aj na akciách RHM. Ale Biaca neznášala organizované horolezecké akcie aj keď publikovala veľa článkov o jej horolezeckých výstupoch.
Viac sa o nej dozvieme z jej knihy “Ja nie som horolezkyňa“, ktorá bude čoskoro publikovaná a ktorá objasní jej nezvyčajný pohľad na horolezectvo. Či Bianca sama seba nazýva horolezkyňou alebo nie, pre ženy stretávajúce sa v RHM aj mimo neho, je príkladom a vzorom, ktorý je nutné si pripomenúť a viac na ňu myslieť. Ako keby nepatrila do svojej doby a vždy brala do úvahy rozdiely v osobnostiach ľudí a smerovaní horolezectva.

Hoci sa Bianca nikdy nezúčastnila RHM, ale dnes, pretože je súčasťou histórie ženského lezenia, je aj neodelitelnou súčasťou nás.

Silvia Metzelin
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Na pamiatku Bianky Di Beaco [ 27. 2. 2018 9:33:11] - reagovať
2. februára 2018 nás neočakávane opustila Bianca Di Beaco (Terst - Taliansko 1934 - 2018). Bola jednou z najlepších svetových horolezkýň 50. a 60. rokov a najlepšia talianska horolezkyňa jej generácie. Bola to veľmi silná osobnosť, ale nie vždy veľmi obľubená, hoci bola prvá ženská horolezkyňa vo východných Alpách, ktorá preliezla vtedajšiu najvyššiu obťažnosť (VI UIAA).
  • Na pamiatku Bianky Di Beaco [vilo 27. 2. 2018 15:19:30] - reagovať
    Rovesníčka Helmy Schimkeovej... Asi sa aj poznali. Obdivujem tieto výkony v tých povojnových rokoch! Česť jej pamiatke!


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22268891