Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 16.08.2018   english version
 Tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese
13.08.2018 09:00 | 2468x | komentár: 1x
13. – 19. 8. 2018  

94. Tradičný horolezecký týždeň JAMES je opäť na Horskom hoteli Popradské pleso a v jeho úžasnom tatranskom okolí. Stretneme s viacerými jamesáckymi seniormi a tešíme sa na množstvo mladých lezcov a na stretnutie všetkých účastníkov.

Hlavný program

Štvrtok, 16. augusta 2018
20:00 hod. – Hotel Supramonte, 8b na Sardínii - Jožo Krištoffy

Piatok, 17. augusta 2018
20:00 hod. – prednáška hlavného hosťa THT Slava Drlíka, spomienky na Jana Banka, Ivana Fialu a Maroša Červienku
          
Sobota, 18. augusta 2018

15:45 hod. – položenie venca k pamätnej tabuli zakladateľov JAMESu pri hlavnom vchode hotela na Popradskom plese
16:30 hod. – pietna spomienka na Symbolickom cintoríne
19:00 hod. – slávnostný večer, vyhodnotenie súťaží  HUDY o najlepší horolezecký výstup THT, 9. ročník HUDY Tatry Boulder Blast v boulderingu a pretekov Singing Rock Tatranský silák

Pravidelne už veľa rokov využívame všetky prednosti Horského hotela Popradské pleso na organizovanie našich najväčších spolkových podujatí. Jednoducho, v tomto smere je Popradské pleso našou jedničkou. Máme k dispozícii celú chatu s veľkou kapacitou, kvalitné a lacné ubytovanie, ideálnu halu – jedáleň na organizovanie večerného programu, maximálne ústretové skutočne jamesácke vedenie hotela, zľavy na všetko možné, už teraz dopredu veľké poďakovanie. Aj logistika je jednoduchá, preto sa budeme môcť vidieť so staršími jamesákmi niekoľko dní. Ale prosíme všetkých o maximálnu tolerantnosť v používaní áut. Parkovacích miest máme k dispozícii len niekoľko a autá musia premávať vo vymedzenom čase tak, aby čo najmenej ovplyvnili stovky až tisíce letných návštevníkov Popradského plesa.

Keďže sme na Popradskom plese, všetkým nám to zjednoduší aj tradičné aktivity každého THT - spomienku na zakladateľov jamesáckeho spolku, aj pietnu spomienku na Symbolickom cintoríne, ktorá sa uskutoční v sobotu poobede.

Aj tohto roku budeme mať hostí na večerných premietaniach z našich radov.

Vo štvrtok večer nám Jožo Krištoffy porozpráva a premietne zábery a videjká z prvého slovenského prelezu uznávanej 11-dĺžkovej cesty Hotel Supramonte klasifikácie 8b, resp. 10 v stupnici UIAA, v kaňone Gorroppu na Sardínii dlhej 380 metrov. Cesta Hotel Supramonte ponúka náročné technické, ale zároveň aj silovo vytrvalostné lezenie. Prvých 6 dĺžok je súvisle previsnutých a vytvárajú previs asi 30 metrov. Táto cesta patrí medzi najkrajšie a najznámejšie viac-dĺžkové línie na svete. Istenie je sem tam redšie, ale okrem poslednej dĺžky netreba používať žiadne vklínence.

V piatok sa predstaví so svojou prednáškou hlavný hosť THT Slavo Drlík, ktorý patrí medzi najlepších československých horolezcov 70. a 80. rokov minulého storočia. Jeho zbierke výstupov a prvovýstupov po celom svete, od Vysokých Tatier až po Himaláje, sa asi nič nevyrovná. A čo sa týka kvality, tá je skutočne svetová, napr. prvý prelez obrovskej južnej steny Piku Komunizmu alpským štýlom by bol aj dnes jasný ašpirant na udelenie Zlatého čakana. A pravdaže aj celý životný príbeh Sláva Drlíka je nesmierne zaujímavý, vysoko sa vymykajúci bežnému priemeru. Máme sa na čo tešiť.
Smutnejšia bude spomienka na našich kamarátov, ktorí nás nedávno opustili. Janko Banko bol dlhé roky takým talizmanom jamesáckch týždňov, bude nám veľmi chýbať, ale máme na neho stovky príjemných a inšpirujúcich spomienok. Ivan Fiala patril bezpochyby medzi najznámejšie postavy slovenského horolezectva a legendou sa stal hlavne vďaka výstupu na Nanga Parbat v roku 1971, keď spolu s Mišom Orolinom ako prví horolezci z vtedajšieho východného bloku stáli na vrchole osemtisícovky. Najbolestivejšia však bude spomienka na Maroša Červienku, mladého 27-ročného horolezca, ktorý zostal nezvestný na Mont Blancu. Patril medzi našich najlepších a najzanietenejších horolezcov, akí sa objavia vždy raz za niekoľko desaťročí. Je to pre nás všetkých nenahraditeľná strata.

Športový a turistický program si budeme napĺňať hlavne sami. Vieme, že dosť závisí od počasia. Ale okolie Popradského plesa poskytuje toľko možností, že to tu vždy dobre dopadne. Ako vždy je tu priestor aj pre výkonných a extrémnych lezcov. Súťaž o titul najlepšieho výstupu horolezeckého týždňa je tohto roku pod patronátom HUDY sportu. Tatranské bouldre preverí veľká  skupina boudristov pod vedením Davida Závackého. Už 9. ročníka tejto neformálnej súťaže má názov HUDY Tatry Boulder Blast a pri vyhodnotení sa iste dozvieme, čo sa všetko na THT vybouldrovalo. Singingrockáci opäť pripravia zhybovaciu súťaž o Tatranského siláka.

V sobotu nás čaká tradičný slávnostný večer s vyhodnotením súťaží, oceneniami a zábavou so živou muzikou.

V mene organizačného štábu THT (Milo Neumann, Laco Gancarčík, Tóno Pacek a Elenka Bačkorová) a vedenia spolku všetkých srdečne vítame a prajeme príjemné zážitky a atmosféru!

Igor Koller

Ďakujeme všetkým podporovateľom, partnerom, spolupracovníkom, vďaka ktorým je jamesácky týždeň dobre zabezpečený a má zaujímavý program. Každý jeden z nich má k horám, horolezectvu a k nášmu jamesáckemu spolku oveľa viac ako len reklamno-sponzorský vzťah. Naše poďakovanie patrí týmto firmám a organizáciám:

HUDY sport, adamsport, Alpha sport Mammut, Yak a Rysy, tendon, Auto Boat, Autogrand, Singingrock, Scarpa, Moutain Equipment, Skylotec, Benesport
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese [ 14. 2. 2018 15:33:11] - reagovať
94. Tradičný horolezecký týždeň JAMES je opäť na Horskom hoteli Popradské pleso a v jeho úžasnom tatranskom okolí. Stretneme s viacerými jamesáckymi seniormi a tešíme sa na množstvo mladých lezcov a na stretnutie všetkých účastníkov.
  • Tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese [Marian PO 27. 7. 2018 10:19:09] - reagovať
    toto je lepšie ako nejaký Last minute :)


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  21326297