vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 29.03.2024   english version
 Horolezec 4/2017
14.11.2017 21:00 | 2322x |
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2017.

Partneri časopisu 
       

Obsah
GLK na vzostupe(2)
Tridsiaty tretí Memoriál (2)
Lezecké centrum T2 Boulder Aréna (3)
Končitá odhaľuje nové výzvy (4 – 5)
Od aprílovej akcie na Končitej už presvišťalo vzduchom nejedno zrnko mádža. Pekný andezitový bouldering sa opäť dostal do povedomia väčšieho okruhu ľudí. Do lesov Gepňárovej doliny začali okrem slovenských bouldristov chodiť hojnejšie aj naši bratia, Poliaci a Maďari. Početnejšími návštevami pookrial potenciál oblasti a chytil druhý dych. (Oli Vysloužil)
Marcel Remy stale lezie v horách (6)
Ako by mala vyzerať funkčná expreska? (7)
Summer trip (8 – 10)

Silbergeier je neskutočná športová cesta vo švajčiarskych Alpách. Takmer 200-metrová linka v krásnej kompaktnej skale. Strieda sa tu jemne previsnuté, kolmé, miestami až položené lezenie po mikrolištách, mikrospoďákoch a len s letmým náznakom stupov. (Jakub Kováčik)
Satisfaction (12 - 17)
Gašerbrum I. Kouzelná hora, která má i ve svém názvu z místního nářečí Baltií vznešené jméno, jednoduše „Krásná“. Projekt, který odšpuntovala legendární himalájská dvojice Jerzy Kukuczka s Wojciechem Kurtykou (PL) před více jak třiceti lety roku 1983. (Vlado Linek)
Leto na žule (18 - 20)
Lezecké leto pre mňa začalo koncom júna. Dokončoval som posledné skúšky a po dvojmesačnej pauze kvôli zraneniu vo Fontáči som bol celý nadržaný do skál. Najbližším plánom bol týždňový Erasmus na Popradskom plese. (Robo Luby)
Na Mont Blanc najdlhším hrebeňom (20 - 25)
Peuterey Interale – najdlhšie lezenie v Alpách, obrovský podnik a test všetkých alpinistických zručností od skalného po mixové lezenie, komplikované zlanenia a hľadanie smeru. Zvyčajne trvá 3 dni s dvoma bivakmi, jedno z najlepších horských dobrodružstiev v Európe. (Peter Köteleš)
To nejlepší nejen ze Skandinavie (26 - 27)
Firma North Trappers vznikla v roce 2002, tehdy jako dovozce sobích kožešin. První
norskou oděvní značkou, kterou Norská móda na českém a slovenském trhu zastupuje, byla Dale of Norway, výrobce originálních a exkluzivních vlněných svetrů. (Jiří Fidrant)
Návrat po rokoch (28 - 34)
V roku 2015 som začal rozmýšľať, s kým by sa dalo do cesty Philipp – Flamm na Civette ísť. Stenly Zelenský sa ponúkol. Túto cestu už dlho zvažuje. Znalosť itineráru a talianskych pomerov to potvrdzuje. (Miroslav Belica)
O šípkach a lososoch (36 - 37)
Mammut Climbing Team (38 - 39)
Strmé snehy Svanetie (40 - 43)
Sedím na plošinke pod vrcholom Ušby a čakám, kým Maroš zlezie kľúčovú pasáž do východného kuloára. Až teraz si naplno uvedomujem samotu, ktorá ma tu obklopuje. Tri kilometre nižšie vidím domčeky a vežičky okolitých svanetských dedín. (Miroslav Peťo)
Kalamárkap 2017 prvýkrát (44 - 45)
Písať o akcii, ktorá sa opakuje každý rok, je trochu riziko. Riziko, že človek skĺzne k opakovaniu sa alebo unudí čitateľa bohapustými číslami a štatistikami. Pokúsim sa tomu vyhnúť, a tak vám napíšem o tom, čo bolo tohto roku prvýkrát. (Jožo Sklenár)
Slavkovské veže, SV steny (46 - 47)
Z Chevi do Chevsuretie a zpátky (48 - 51)
Nima Gombu Sherpa (52 - 53)
Číslo 70 (54 - 56)

Jaro Mikuštiak, horolezecká pospolitosť o ňom mnoho nevedela, hoci lezie v Tatrách od roku 1967, od roku 1969 je členom horolezeckého spolku IAMES, potom cvičiteľ II. triedy a teraz predseda Tatrín klubu v Ružomberku a inštruktor horolezectva. (Robo Weidlich a Tóno Moravčík)
Prvovýstupy Paľa Jackoviča II (57)
V prachu bitiek Afriky (58 - 59)
Alpine Club oslavuje 160. narodeniny (60 - 63)
Britský Alpine Club je najstarší horolezecký spolok na svete, ktorý založili 22. decembra 1857 v londýnskom hoteli Ashley. Dnes je to fórum, kde sa členovia klubu môžu stretávať, liezť a vymieňať si navzájom informácie. (Martin Šperka)
Inštruktorské novosti (64 - 65)
Trauma z visu alebo smrť zo záchrany (66 - 67)

Obálka: Jakub Kováčik, Mammut Climbing Team, v 2. dĺžke za 7c+ cesty Silbergeier. Foto: Ondřej Ďoubal.

GLK na vzostupe

Pod touto tajomnou skratkou GLK sa skrýva vznešený názov Geriatrický lezecký klub. Je to neformálne zoskupenie horolezcov, ktorí majú nad 50 rokov. A všimli ste si, že na skalách sa začína objavovať stále viacej a viacej starých lezcov? Ja, áno. Je to inšpirujúce a tiež super pocit vedieť, že aj na dôchodku sa dá horolezectvo robiť na relatívne vysokej úrovni.
Spomeniem najprv tri príklady práve z toho vydania nášho časopisu. Miro Belica sa po hádam 30 rokoch vrátil medzi horolezcov. V roku 1978 sa im s Džonkym Porvazníkom nepodarilo doliezť kvôli sneženiu cestu Philipp – Flamm na Civettu. Tento rok, teda takmer po štyroch desaťročiach, cestu vyliezol za dva dni spolu s talianskym horolezcom Brunom Pederivom. Bravúrny výkon. Ešte fantastickejší počin spravil Marcel Remy (otec nášho externého redaktora Claudeho Remyho), ktorý vo veku 94 rokov za asistencie svojich dvoch synov a ďalších kamarátov preliezol 450 metrov vysokú SZ stenu Miroir de l'Argentine vo Švajčiarsku. Navyše po dolezení zletel dolu do Solalexu v tandeme na paraglide za 15 minút. Klobúk dole! A do tretice nezmar Jaro Mikuštiak vo svojich 70 rokoch preliezol Cassinovu cestu na Cimu Piccolissimu v Dolomitoch. Jaro, mnoga leta.
Výborných geriatrických výkonov je fakt veľa. Peťo Greksák a Alan Formánek, obaja členovia GLK, v dňoch 1. až 2. júna 2017 za 24 hodín čistého času preliezli na Kalamárke každý 108 ciest. Obidvaja dali všetky cesty odspodu a bez pádu. Činia sa aj horolezci – bežci. Sedemdesiatštyriročný Jano Hazucha sa koncom októbra zúčastní maratónu v New Yorku. Všetci mu držíme palce. (Pozn. Janko maratón v New Yorku vyhral.)
A aby som nezabudol: cez víkend 20. – 22. októbra sa konal už šiesty kongres GLK, tentokrát na Kalamárke. Predseda nášho spolku Igor Koller sa vo veku 65 rokov s ľahkosťou prešiel v legendárnej ceste Indián klasifikácie 8+. Igor, super výkon, gratulujeme.
Horolezectvo je úžasný šport a toto sú dôkazy, že liezť sa dá... no, takmer do konca. Držím vám (aj sebe) k tomu palce.

Vlado Linek




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30705314