Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 18.12.2018   english version
 Mlynické Solisko, Ale je nám hej, ale je nám spolu dobre 7-
01.11.2017 07:00 | 1948x | komentár: 1x
  

V polovici októbra sa na Slovensku objavilo týžden trvajúce babie leto a my sme jeho možno posledný deň využili na maximum. Vyliezli sme novú cestu na Mlynické Solisko. Túto stenu poznám pomerne dobre. V roku 2009 som ju navštívil po prvýkrát. S kamarátom Marekom Belopotockým sme tu najprv vyliezli cestu od Pala Jackoviča - Quo Vadis za VII. Ten istý deň sme tu vyliezli aj novú cestu - Moylan za VII. Je to parádna cesta vedúca väčšinou špárami a lezci, čo ju liezli po nás, sa vyjadrovali veľmi pochvalne. Tentokrát sme sa zamerali na ľavú časť steny. V nej sme našli a 20.10. 2017 úšpešne preliezli novú líniu.


Jesenná inverzia.

Logická línia vedúca ťažko vyzerajúcimi platňami na začiatku a neskôr jasnými kútami v hornej časti steny. Cesta sa nám podarila preliezť OS. Klúčová je prvá dĺžka s technicko-silovým lezením v kúte a v platni. Tretia dĺžka prekvapí ťažkým výlezom z mierne previsnutého sokolíka, kde sa dobrá špárová technika viac ako zíjde.
V ceste sme zanechali 1 skobu (prvá dĺžka) a 3 slučky na treťom a štvrtom štande. Zo štvrtého štandu sa da zlaniť (20m), do zlanákov z cesty Quo Vadis a Moylan. Cestu sme nazvali – Ale je nám hej, ale je nám spolu dobre. Má 140m, 4 dĺžky a liezli sme ju cca 4 hodiny.

 
Mlynické Solisko. / Spokojnosť na vrchole.

Pre úplnosť ciest v tejto stene, pridávam aj novú, nikde neuvernejnú cestu od Mira Sima a Mira Medvedca. Nachádza sa vpravo od cesty Quo Vadis, vedie kútami a je cca za VI. Ani jeden z Mirov si už podrobnosti tohto prvovýstupu nepämatujú. Pri množstve ich prvovýstupov v Tatrách sa ani niet čomu čudovať.
Táto východná stena Mlynického Soliska je super. Dá sa v nej zaliezť v piatich cestách a väčšinou sa jedná o lezenie v špárach a sokolíkoch. Choďte, lezte a užite si to!

Ivan Staroň (Váňa), HO James Bobrovec

 
Prvá dĺžka. / Záver štvrtej dĺžky.
 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Mlynické Solisko, Ale je nám hej, ale je nám spolu dobre 7- [ 1. 11. 2017 7:09:43] - reagovať
V polovici októbra sa na Slovensku objavilo týžden trvajúce babie leto a my sme jeho možno posledný deň využili na maximum. Vyliezli sme novú cestu na Mlynické Solisko. Túto stenu poznám pomerne dobre.
  • Mlynické Solisko, Ale je nám hej, ale je nám spolu dobre 7- [Ľubo 13. 11. 2017 19:05:42] - reagovať
    paráda, v lete skúsime,, diky


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22266340