Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 18.12.2018   english version
 V4 Sport Climbing Camp 2017
06.12.2017 22:00 | 2830x | komentár: 1x
1. - 3. 12. 2017  

Teraz už vieme, že priviesť mladých lezcov z historicky spojeného Vyšehradského priestoru na tréningový kemp športového lezenia bola dobrá myšlienka. Bol zrealizovaný s podporou Visegrad Fund. Partnermi projektu boli tiež národné zväzy - SHS JAMES zo Slovenska, PZA z Poľska, MHSS z Maďarska a Horosvaz z Čiech.

 
Piatkový Boulder Contest na V4 YSCC 2017. / Účastníci z Maďarska pri príchode - László Strommer, Tibor Bénus, Attila Radics, Nimrod Tusnády a Gergo Vályi.
 
Katja Vidmar (v cyklámenovej mikine) a Tomaso Greksák (s copom) pri organizačných pokynoch na bouldrovke. / Andrzej Kajdan (v červenom) pri vysvetľovaní techniky Speed - lezenia na rýchlosť.

Organizáciu celého podujatia zabezpečila Lezecká akadémia. Zvolali sme viac ako 40 športovcov z Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v čase od 1. do 3. decembra 2017 na lezeckú stenu K2 do Bratislavy.
V4 Youth Sport Climbing Camp (V4 YSCC) sa uskutočnil poprvý krát. Bol zameraný na Boulder a Speed tréning. Bouldrovú časť zabezpečili Katja Vidmar (SLO) a Tomaso Greksák (SVK). Speed koordinoval Andrzej Kajdan (POL). Pridali sme tiež Parkour pod vedením Mareka Jablonovského (SVK). Okrem týchto častí sme vrámci zdieľania poznatkov o tréningu poprosili trénerov o prípravu kompenzačných cvičení pre sobotňajšie bloky. Podarilo sa, bývalá pretekárka, teraz trénerka Silvia Rajfová (CZE) a repre tréner Ičo Kollár (SVK) v spolupráci s trénerom Lászlom Strommerom (HUN) pripravili veľmi pekný blok zábavných kolektívnych cvičení.
V piatok sa to celé začalo. Na otvorenie prišiel predseda SHS JAMES Igor Koller, Denisa Pussová z Visegrad Fund a viac ako 60 športovcov, trénerov, rodičov, dobrovoľníkov z Lezeckej akadémie a zvedavých okoloidúcich.

  
Najmladšia skupina detí na tréningu Parkour s Marekom Jablonovským (vpravo). / Tréningový blok Compensation vedený trénermi V4.
 
Compensation blok s trénermi. / Piatkové stretnutie trénerov z krajín V4 s cieľom pripraviť sobotňajší tréningový blok Compensation - zľava László Strommer (HUN), Andrzej Kajdan (POL), Igor Kollár (SVK), Silvie Rajfová (CZE), Andrej Sýkora (SVK) a Marek Jablonovský (SVK).

Od 16:00 do 19:00 všetci účastníci spoločne bouldrovali. Mali možnosť si zaliezť na 15tich zbrusu nových bouldroch. Deň predtým ich pripravili stavači - Katja a Tomaso. Použili známe K2jkové chyty, ale aj štruktúry od 360holds a Simpl, ktoré priniesla Katja. Také sa používajú pri stavaní majstrovstiev sveta, ale málokto z reprezentantov na nich trénuje. Stena K2 urobila všetkým veľkú radosť - väčšinu týchto chytov kúpila, ešte teda bude možné si ich vyskúšať. Teší nás, že K2 tiež upravila rýchlostnú cestu tak, aby mohol prebehnúť aj Speed tréning.
Na základe piatkových prelezov na bouldrovke sme účastníkov rozdelili na 4 skupiny s podobnou výkonnosťou.

  
Piatkový Boulder Contest na V4 YSCC 2017. / Andrzej Kajdan pri tréningu Speed.
 
Bouldrový tréning. / Výsledkom sú aj nové kamarátstva.

V týchto skupinách absolvovali celý nasledujúci program. V sobotu to boli štyri bloky – Speed, Boulder, Compensation a Parkour. V nedeľu nasledoval ešte Boulder (zábavné bouldre aj pre tých, čo už nemali kožu na prstoch) a Speed. V4 YSSC sme ukončili o 13:00.
V4 YSSC 2017 mal výbornú atmosféru, všetky deti vo veku 10 – 19 rokov spolupracovali. S radosťou liezli ťažké bouldre a nenechali sa znechutiť, skúšali nové cvičenia, zlepšovali si čas na rýchlosti, komunikovali ako sa len dalo a každý chcel zistiť viac o tréningu. Tréneri spolu riešili rôzne otázky, stavači sa tešili zo záujmu o svoje diela a organizátori žasli, že to takto krásne prebehlo.

Ďakujeme Visegra Fund za grant, za podporu ďakujeme národným zväzom. Za účasť všetkým, čo prišli a za pomoc pri organizácii Lezeckej akadémii a mnohým dobrovoľníkom, bez ktorých by to nešlo!

Text: Anna Michalková, foto: Natália Ďurková, Anna Michalková
KOMENTÁR K ČLÁNKU

V4 Sport Climbing Camp 2017 [ 19. 10. 2017 22:27:52] - reagovať
Teraz už vieme, že priviesť mladých lezcov z historicky spojeného Vyšehradského priestoru na tréningový kemp športového lezenia bola dobrá myšlienka. Bol zrealizovaný s podporou Visegrad Fund. Partnermi projektu boli tiež národné zväzy - SHS JAMES zo Slovenska, PZA z Poľska, MHSS z Maďarska a Horozvaz z Čiech.
  • V4 Sport Climbing Camp 2017 [Igor Koller 23. 11. 2017 9:23:36] - reagovať
    Akcia este neprebehla, ale z velmi dobrej informacie je jasne, ze je to akcia vynimocna a dobre pripravena. Tak drzim palce, aby co najlepsie dopadla a bola uspesnym startom do dalsich pokracovani. Uz teraz je za tym obrovske mnozstvo prace, vdaka vsetkym, ktori sa na tom podielaju a specialne Anke Michalkovej.


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22266194