Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 17.07.2018   english version
 Horolezectvo na HoryZontoch v silnom zastúpení
16.11.2017 19:00 | 2815x | komentár: 0x
9. - 11. 11. 2017  

Druhý novembrový víkend v Trenčíne patril opäť festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Do kina Hviezda a klubu Lúč priniesol 12. ročník viac ako 50 filmov, pozval zaujímavých hostí, pričom diváci si mohli vybrať sálu a teda aj program, ktorý chceli sledovať. Na festival, ktorý pre nás pripravila Marka Dutková so šikovným tímom, prišlo viac ako 4500 divákov.


Sekcia UMENIE A ŠPORT V ŽIVOTE TELESNE POSTIHNUTÝCH a jej 4. ročník, ktorý je spolufinancovaný Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, privítal svojho prvého hosťa Jozefa Metelku už v septembri. Neskôr sme mohli vypočuť nevidiaceho Jana Říhu a Jana Trávnička, ktorý nám porozprávali o výstupe na Cho-Oyu a prezentácia Vojtecha „Bela“ Špišáka ambasádora kolobežkovej kampane zameranej na šírenie informácií o darcovstve kostnej drene a krvotvorných buniek, bola zas spojená s projekciou filmu „Dobrák od kosti“.
Počas festivalu prebiehalo viacero súťaží, no najhlavnejšou z nich bola filmová súťaž, pričom trojčlenná porota musela vybrať z 15-tich neprofesionálnych filmov. Cenu Grand Prix získal film Viliama Bendíka - Kroky na hrane. Film prostredníctvom šiestich kamarátov, ultrabežcov, oživuje príbeh z druhej svetovej vojny 170 kilometrovým behom po autentickej trase úteku dvoch zajatcov. Cenu poroty získal Jan Žůrek za film Back to Hights popisujúci príbeh profesionálnej českej slacklinerky Anči Kuchařovej, ktorá sa po nepríjemnom zranení vracia späť na „lajnu“. Cena Slovensko vo filme, za film natočený na Slovensku, je na festivale novinkou. Ako prvý si túto cenu odnesie Jozef Dovičin za film Búrky na Slovensku. Víťazstvo v hlasovaní divákov po minuloročnom úspešnom festivalovom debute obhájil Viliam Bendík. Tak ako porotu i návštevníkov pravdepodobne oslovil silný autentický príbeh filmu Kroky na hrane s námetom, ktorý nie je pre outdoorový film práve typický, avšak športovým výkonom nijako nezaostáva.
Ďalšou, už tradičnou súťažou bola fotosúťaž. Téma tohto ročníku bola naozaj akčná, "Poď do toho!" bola riadna výzva a súťažiaci nás potešili množstvom fotografií zachytávajúcich aktívny pohyb v prírode. Preto tento rok na výstave dominovali ľudia užívajúci si snehovú nádielku, jazdu na bicykli v poriadnom teréne, pri zdolávaní hôr, skál a na všakovakých výletoch po celom svete. Spomedzi viac ako 150 fotografií troj-členná porota vybrala netradične 41 najlepších kúskov a udelila 5 ocenení.
Tento rok počasie prialo a tak napriek zlým podmienkam v centre mesta, pre rekonštrukciu námestia, navštívilo sprievodné podujatia obrovské množstvo ľudí. K tradičným podujatiam, ktoré sú ozdobou festivalovej soboty, patria bezpochyby aj bežecké preteky o pohár HoryZontov. Organizátor behu Juraj Hudák sa ani tento rok netajil spokojnosťou. Enormný úspech, prekvapivo u žien, zaznamenal aj „Nosičov sen“ – preteky vo vynáške pivného sudu na nosičskej krošni do 109-tich schodov. Veľa ľudí si vyskúšalo lezenie na „kaktus“ a ďalší boli pre zmenu pozrieť čo sa dialo v trenčianskom parku. Krásne jesenné počasie medzi stromami robilo perfektnú atmosféru pre slacklinerov, detičky sa vozili na kárach v psích záprahoch, na zhybovačke sa urobilo spolu viac ako 600 zhybov, no a tohtoročnú novinku – pumptrackovú dráhu si nevedeli vynachváliť malí ani veľkí.
Hneď prvý deň obecenstvo zaujal Peter Hámor, ktorý ako iste viete, tento rok dosiahol Korunu Himalájí k nám zavítal hneď v prvý večer a rozprával o svojich zážitkoch z poslednej výpravy Himalayadventure MMXVII – Dhaulágirí. Svoju prezentáciu obohatil o rozprávanie nielen z Himálajských hôr, ale absolvovaní množstva zaujímavých expedícií a náročných výstupov aj na ďalšie najvyššie hory sveta. Zatiaľ je jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem Koruny Himalájí aj Korunu Zeme - výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.
V piatok do Trenčína zavítala Jana Henychová, niekoľkonásobná majsterka Českej republiky a dvojnásobná majsterka Európy. Ako prvá Češka sa zúčastnila najnáročnejších európskych pretekov Finnmarkslopet so štartom a cieľom v nórskej Alte. Tento rok dokončila preteky na 1000 km a stala sa prvou cudzinkou, ktorá kedy tieto preteky dokončila.
Posledný deň festivalu ste sa mohli naučiť niečo o cirkulárnej ekonomike a ako tvoriť čo najmenej odpadu. Zakladateľka neziskovej organizácie INCIEN (Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z),  Petra Cséfalvayová nám prišla porozprávať o novom modeli fungovania spoločnosti, kde odpad sa stáva zdrojom.
V kine Hviezda sme mohli vidieť pútavú prezentáciu Petra „Becka“ Ondrejoviča, ktorý sa najprv dvanásť rokov venoval horolezectvu. Po úraze nohy presedlal na ďalšie outdoorové aktivity a naplno sa venuje cestovaniu. Opakovane sa vracia najmä do juhoamerických krajín. Tou najobľúbenejšou je Venezuela.
Po slávnostnom ceremoniáli ukončenia festivalu, spojenom s odovzdávaním cien, kino Hviezda zaplnil nový film od Pavla Barabáša „Vábenie výšok“ cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta.
V klube Lúč festival uzavrela skupina horolezcov – Ondro Húserka, Vlado Linek a Maťo Grajciar, ktorý si spolu s Jožom Krištoffym vyhliadli novú líniu v Kirkizských horách. Cestu nazvali Summer Bouquet. Obťažnosť 9+ PP 70° ľad z nej robí pravdepodobne najťažšiu voľnú cestu v oblasti. Novinka má 22 dĺžok (900 m), pričom kľúčová dĺžka za 9+ sa lezie tesne na hranici 5000 metrov. Celodenné mínusové teploty, sneženie a silný vietor na dennom poriadku, aj taká môže byť „Príchuť leta“.

text: Zuzana Jargašová, foto: Lucia Kotrhová

KOMENTÁR K ČLÁNKU

Horolezectvo na HoryZontoch v silnom zastúpení [ 12. 7. 2017 11:34:39] - reagovať
Druhý novembrový víkend v Trenčíne patril opäť festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Do kina Hviezda a klubu Lúč priniesol 12. ročník viac ako 50 filmov, pozval zaujímavých hostí, pričom diváci si mohli vybrať sálu a teda aj program, ktorý chceli sledovať. Na festival, ktorý pre nás pripravila Marka Dutková so šikovným tímom, prišlo viac ako 4500 divákov.

Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  21109090