Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 22.06.2018   english version
 KalamárKAP 2015 – preteky v krátkom behu a dlhom lezení
10.10.2015 18:00 | 3413x | komentár: 1x
26. 9. 2015  

Presne po roku, 26. septembra 2015, Kalamárka opäť privítala nadšených lezcov zo všetkých kútov Slovenska, aby si pomerali sily v obľúbených bežecko-lezeckých pretekoch. Absenciu už tradičných účastníkov z Maďarska, Poľska a Česka malo na svedomí nepriaznivé počasie, ktoré sa toho roku nie len s pretekármi, ale aj s organizátormi vôbec nemaznalo. O to viac si ceníme všetkých, ktorí napriek výrazne negatívnym meteorologickým prognózam v sobotu ráno dorazili na registráciu a drkotajúc zubami sa s husou kožou postavili na štart.Presne o pol jedenástej sa štyridsaťdeväť odhodlaných lezcov v sedákoch, cinkajúc expreskami rozbehlo v ústrety víťazstvu. Najrýchlejšie sa pomedzi kvapky preštrikoval domáci Karol Halászi a časom 10 min. 41 sek., v „ťažkej pohode“, s veľkou rezervou a takmer minútovým náskokom obhajuje vlaňajšie bežecké prvenstvo. Nasleduje lezecká časť pretekov, do ktorej sa však tento krát akosi nikto nehrnie. Keďže ale pršať neprestáva, skôr naopak, priestranstvo okolo base campu sa postupne predsa len vyprázdňuje a súťažné dvojice sa roztrácajú po skalách.
Operatívne sme lezenie skrátili o hodinu a keď sa už po jednej začínajú objavovať prvé zmoknuté dvojice a odovzdávajú rozmočené súťažné hárky so zapísanými cestami, je nám jasné, že to bolo správne rozhodnutie. Samozrejme, tí najväčší draci drtia a zbierajú body aj v daždi až do posledných sekúnd. O 16:00 už ale majú toho dosť určite všetci a každý sa teší na pivko a výborný guľáš od pána horára. A kým si pretekári užívajú zaslúžený chmeľovo-jelení doping, organizátori vyhodnocujú výsledky.
Vyliezlo sa dokopy 268 ciest, čo je v podmienkach aké dnes panovali „na trati“ parádny výkon. Liezli sa samozrejme najmä úplne ľahké alebo naopak ťažšie previsnuté cesty, keďže boli suché aj počas intenzívneho dažďa. Tieto dvojice si rozdelili stupne víťazov v jednotlivých kategóriách:

Muži
1) Ján Stehlík, Jozef Nosáľ (Detva) – 2 529 b.
2) Marek Drexler, Vladimír Plachý (HK Baník Prievidza) – 2 135 b.
3) Karol Halászi (Detva), Peter Vargic (HO Slávia Zvolen) – 955 b.

Ženy
1) Lenka Mlynarčíková, Miroslava Valašková (HO Slávia Zvolen) – 890 b.
2) Lenka Makovičová, Lucia Plutová (HO Slávia Zvolen) – 556 b.

Zmiešané dvojice
1) Peter Matejíček, Veronika Matejíčková (HK James Žiar nad Hronom) – 1 355 b.
2) Peter Kelečín (CCC Borinka), Petra Škrovánková (HK Manín Považská Bystrica) – 1 354 b.
3) Jozef Voves, Alžbeta Zaťková (Alpin Klub Prievidza) – 1 245 b.

Horskí vlci (súčet veku nad 100 rokov)
1) Jozef Sámel, Viktor Karabínoš (Horoklub Banská Bystrica) – 995 b.

výsledky

  

Najlepšími „Zberačmi“, t. j. dvojicu s najväčším počtom vylezených ciest (28) sa stali Peter Kelečín a Petra Škrovánková. Pri vyhlasovaní ceny sme si pripomenuli a minútou ticha uctili pamiatku nášho kamaráta Duška Leskovjanského, ktorý bol predošlé dva ročníky suverénnym víťazom tejto kategórie, ale žiaľ v júli tohto roka zahynul pri páde vrtuľníka v Slovenskom raji. Inak by tu dnes isto bol s nami...

Kým sme odmenili víťazov a odovzdali aj poslednú cenu z tomboly, prestalo úplne pršať. Nič už nebránilo tomu, aby sa zábava rozbehla v plnom prúde. Gitary a spevy zneli dlho do noci a kto nespieval či netancoval, tak určite len kvôli tomu, že už nevládal.

 
 

Ďakujeme našim hlavným partnerom – firme Sport-outdoor z Lučenca a mestu Detva za silnú materiálnu a finančnú podporu a všetkým ďalším partnerom (Rafiki.cz – oblečenie pre lezcov, pekáreň Mravec a synovia z Dúbrav, pivovar Dobrovar z Dobrej Nivy, Kamenná chata pod Chopkom, green camping Slnečné skaly, :daydream – najlepšie čiapky na svete, HK Slaňák Vranov nad Topľou, CHKO Poľana, SHS JAMES) bez ktorých by tieto preteky určite neboli na takej úrovni akú sa im snažíme udržať. Všetkým zúčastneným ďakujeme za vytvorenie nezabudnuteľnej atmosféry a tešíme sa na stretnutie o rok.

Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen
KOMENTÁR K ČLÁNKU

KalamárKAP 2015 – preteky v krátkom behu a dlhom lezení [ 7. 9. 2015 23:21:59] - reagovať
Presne po roku, 26. septembra 2015, Kalamárka opäť privítala nadšených lezcov zo všetkých kútov Slovenska, aby si pomerali sily v obľúbených bežecko-lezeckých pretekoch. Absenciu už tradičných účastníkov z Maďarska, Poľska a Česka malo na svedomí nepriaznivé počasie, ktoré sa toho roku nie len s pretekármi, ale aj s organizátormi vôbec nemaznalo.
  • KalamárKAP 2015 [peter 9. 9. 2015 20:41:17] - reagovať
    PODPORTE projekt na preistenie Kalamarky, Sitna, Jelenca a Jakuba z penazi SPP :-) http://www.sppolocne.sk/sk/o-nas/podporili-sme/detail-projektu/1715?1=1®ion=3&category=1&order=p_name Aby bol projekt uspesny, potrebujeme ziskat najviac hlasov, takze aj tie tvoje tri! Vdaka za 5 minut tvojho casu...


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  20910200