Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  obchodné podmienky  
 index » eshop  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 08.07.2020   english version
 Záhorie – Skaly na Slovensku I
13.02.2016 17:50 | 21212x | komentár: 7x
  

Prvý diel sprievodcu po slovenských skalách, v ktorom je spracovaných 6 oblastí na Záhorí: Červenica, Kamenné, Blázon, Kršlenica, Deravá skala a Korlátko. Dvojjazyčný sprievodca (slovensko-anglický) popisuje vyše 250 ciest.

VYPREDANÉ!!!

Červenica
Lezecká oblasť Červenica patrí k top oblastiam na Slovensku s množstvom ťažkých ciest.  Nachádza sa neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Zdola hore sú tu sektory Tanečná,  Alternatívna stena, Červená stienka a Klenba Robina Úda. Pravdepodobne prvé cesty spravil Ján Horváth a to v sektore Alternatívna stena  v roku 1989. Cestu C’ EST LA VIE klasifikácie 11-/11 v Klenbe Robina Úda vyliezol Pavel Kořan z Čiech v roku 2001. Stále čaká na druhý prelez. V roku 2011 sa tu ukázal Adam Ondra z Brna. Na tretí pokus preliezol niekoľkoročný projekt v klenbe Alternatívnej steny s názvom SUPER  NATURAL, SUPER SERIOUS s klasifikáciou 11-. Po krátkom oddychu dal aj jeho ťažší variant  SUPER NATURAL, SUPER SERIOUS, WOW 11-/11. V tomto sektore je aj ďalších 37 de- viatok a desiatok.

Kamenné
Lezecká oblasť Kamenné sa nachádza neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Meno dostala podľa kopca Kamenné, ktorý uzatvára dolinu. Na ľavej strane údolia sa nachádzajú sektory  Agpaoa a ZOO, na pravej sektor Fort.  Liezť tu začali v 90. rokoch Marek Caltík a Martin Medviď. V sektore Agpaoa vyliezli 5 ciest a pripravili niekoľko projektov. Časom sa na oblasť takmer zabudlo. O desať rokov neskôr, v roku 2003, sem zavítal Viktor Vaculčík a na opačnej strane doliny v previsoch sektora Fort pripravil a čiastočne preistil 3 cesty.  V oblasti sa opäť prestalo liezť až do roku 2011. Vtedy Ján Kianička začal pracovať v najväčšom sektore ZOO, čo je dlhý skalný múr, kde pripravil 5 ciest. Postupne sa k nemu pridali Jakub Kováčik, Vlado Linek, Aňa Lineková a ďalší. V súčasnosti je na Kamennom odistených v sektore ZOO 25 ciest. Línie v Agpaoe a Forte ešte na svoje preistenie len čakajú.

Blázon
Názov tejto oblasti Blázon vychádza z pôvodného názvu hradu Blasenstein (Veterná skala),  skrátene Blázen, ktorý zdomácnel na Blázna. Skala je z kvalitného vápenca. Masív je dlhý  300 metrov. Najvyššiu, takmer 40 metrov vysokú stenu nájdete na Mačacej veži. Steny sú  orientované na SV a V. Je tu potenciál na 150 ciest vo všetkých stupňoch obťažnosti. Do roku 2004 bolo lezenie na Bláznovi z dôvodu ochrany prírody zakázané. V tomto roku sa Slovenskému horolezeckému spolku JAMES podarilo vybaviť výnimku na horolezeckú činnosť. S preisťovaním oblasti sme začali v roku 2007. V súčasnosti je odistených 85 ciest. V sprievodcovi sú zahrnuté novo preistené staré aj nové cesty v 11 sektoroch, ktoré sú uvedené  zľava doprava.

Kršlenica
Lezecká oblasť Kršlenica sa nachádza priamo nad obcou Plavecký Mikuláš. Pri pohľade  od dediny sú tu zľava doprava sektory Jaskynky, Pes Filipes, Hrad, Lahôdka a Slnečný hre- beň. Kršlenica je povestná svojimi náročnými cestami v platniach vo vynikajúcom vápenci  s lezením po malých lištách s nohami na trenie.  Prvú cestu tu vyliezol v 60. rokoch Jozef Psotka. Volá sa NEZNÁMY SOKOLÍK a aj teraz je táto cesta silová a technicky náročná s klasifikáciou 6+. Prelomovou cestou je ROLANDOVA klasifikácie 8. Tento prvovýstup spravil odspodu v roku 1986 Roland Ďurka s dvoma kruhmi.  Po preistení má cesta 7 borhákov, ale ponechali sme aj pôvodné kruhy a môžete si tak vychutnať” atmosféru z čias prvovýstupu.  Najťažšiu cestu MONOLIT spravil a preliezol aj s pomocou navŕtanej dierky v roku 1996  Martin Medviď. Jej klasifikácia je 10-. V súčasnosti je na Kršlenici odistených 34 ciest v sektoroch Pes Filipes a Hrad. Sektory Jaskynky, Lahôdka a Slnečný hrebeň ešte na svoje odistenie len čakajú.

Deravá skala
Vápencová oblasť Deravá skala sa nachádza v Mokrej doline neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Zľava doprava sú tu sektory Trpaslík, Klenba a Golem.  Prvé cesty tu vyliezli začiatkom 70. rokov 20. storočia Andrej Belica, Ivan a Peter Dieškovci a Milan Mereš. Dvojica Jaro Paulický a Ladislav Paulík v roku 1987 spravila odspodu ťažkú cestu HOMOSTROPUS klasifikácie 8+/9-.  V 90. rokoch sa v Klenbe činili Rudolf Kožík, Matej Hulej, Vladimír Wolf, Tomáš Žert a hlavne Tomáš Pilka, ktorý je autorom dvoch najťažších ciest NAPALM obťažnosti 10+ a HOVNOSTROPUS 10/10+.  V rokoch 2014 a 2015 sa o preistenie ciest zaslúžili Tomáš Havlík, Milan Jamrich, Radim  Kovařík, Ninka Kovaříková, Vlado Linek, Anna Lineková a Tomáš Pilka.  V súčasnosti je na Deravej skale odistených 26 ciest.

Korlátko
Oblasť Korlátko sa nachádza v lese pod rovnomenným hradom neďaleko obce Cerová pri miestnej časti Rozbehy. Skala je tvorená zlepencom. Ľavá časť je vysoká do 15 metrov, kde sú prevažne ľahšie a položené cesty.  Pravá časť je vysoká 18 metrov s ťažšími cestami končiacimi v previse. Lezenie je rozmanité, po dierkach, na trenie, v kútoch, špárach, či previsoch. Liezť tu začala v roku 1979 dvojica Peter Duchoslav a Rastislav Stúpaj. V súčasnosti je na Korlátku odistených 15 ciest. Neďaleko lezeckej oblasti Korlátko sa nachádzajú bouldre Obývačka, Dzýra a Pod dubom.
Ukážky zo sprievodcu

Autor: Vlado Linek
Vydavateľstvo: JAMES Slovakia sro
Počet strán: 184

ukážky zo sprievodcu

 

 

 

19,8 EUR 545 KČ  Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26992781