Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 19.12.2018   english version
 Arkáda na Lomnickej veži
03.10.2010 10:50 | 7361x | komentár: 0x
  

Pôvodne technická cesta Arkáda 7+ A4 z dielne Paľa Jackoviča, Mira Mravu a Braňa Turčeka z roku 2005  na Lomnickej veži má už dva voľné prelezy.

Do Arkády sa pustila dvojica Martin Krasňanský a Dodo Kopold počas THT JAMES. Cestu pri prvom pokuse trochu očistili a nechali v nej zopár skobiek.
Dňa 15. 9. 2010 sa im v nestabilnom a chladnom počasí podarilo spraviť 1. voľný prelez. Prvú dĺžku neliezli rampou, ale výrazným kútikom v spodnej stene v domnení, že lezú prvú dĺžku Hrany PP variantu. Oklasifikovali ju na 8-. V dĺžke našli jednu starú a nechali 2 postupové skoby (to, že prvú dĺžku Hrany PP variantu v hmle a bez schémy netrafili sa vyjasnilo až neskôr, keď prvú dĺžku Hrany PP variantu preliezla dvojica Ivan Staroň - Miro Peťo a zistili, že je výrazne ľahšia než 8-). Teraz sú v spodnej stene pod rampou dve možnosti nástupu pod Arkádu - kútikom v ľavej časti ohodnoteným Martinom a Dodom na 8- a prvá dĺžka Hrany PP variantu (pôvodne 5 A0, voľne cca 5+).
Druhú dĺžku liezli podľa popisu. Jedná sa o pekné sedmičkové lezenie odistené jedným postupovým nitom, niekoľkými erárnymi skobkami a pomedzi to si na prilepšenie treba pridať zopár vlastných istítok (friendy, čoky).
Tretiu dĺžku liezli v smere istení po druhý nit, odkiaľ liezli platňou vpravo od pôvodne technického kúta viac ku hrane a tretí nit odporúčajú necvakať. Túto dĺžku oklasifikovali 9-.

  
Martin Krasňanský v druhej a tretej dĺžke Arkády. Foto: Dodo Kopold.

Druhý voľný prelez Arkády sa v perfektnom jesennom počasí podaril dňa 23. 9. 2010 Mirovi Peťovi (HK Jasná Liptovský Mikuláš, SHS JAMES) s Ivanom "Váňom" Staroňom (HK JAMES Bobrovec). Mirovi sa v tretej dĺžke podarilo od druhej skobky vo výleze z previsu preliezť pôvodnou líniou cesty (ponad previs šikmo vľavo hore ku tretiemu nitu), cvaknúť ho z dobrého chytu nad nitom a pokračovať platňou hore na hranu. Týmto spôsobom voľného prelezu táto dĺžka graduje práve v posledných krokoch ponad previs ku tretiemu nitu. Vyliezol ju štýlom PP na druhý pokus, klasifikačne ju odhaduje asi o pol stupňa ťažšiu než pri lezení variantom sprava, kadiaľ ju pri prvom voľnom preleze vyliezol Martin Krasňanský.

 
Miro Peťo v 3. dĺžke. / Ivan Staroň, Rasťo Hatiar a Miro Peťo. Foto: Ivan Staroň.

Suma sumárum
1. PP Martin Krasňanský a Dodo Kopold, 15. 9. 2010, variant doprava v 3. dĺžke, klasifikácia 9-
2. PP Miro Peťo a Ivan Staroň, 23. 9. 2010, priamo líniou cesty v 3. dĺžke, klasifikácia 9

Klasifikácia oboch variantov sa upresní po ďalších prelezoch, najdôležitejšie je však to, že máme v Tatrách ďalšiu peknú cestu pre voľnomyšlienkárskych lezcov.

   
Ivan Staroň pri OS 2. dĺžky. / Pozdrav z Tatier. / žltá - Krasňanský, Kopold, červená - Peťo, Staroň.

pripravili Martin Krasňanský a Miro Peťo
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Arkáda na Lomnickej veži [ 3. 10. 2010 10:50:35] - reagovať
Pôvodne technická cesta Arkáda 7+ A4 z dielne Paľa Jackoviča, Mira Mravu a Braňa Turčeka z roku 2005 na Lomnickej veži má už dva voľné prelezy.

Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22268894